ZALOGUJ SIĘ

TH wymawiane jako F lub D - błąd czy tylko obcy akcent?

6 lat temuostatnia aktywność: 12 miesięcy temu
Jak wiadomo trudno Polakowi wymówić angielskie TH...
Czy wymawianie bezdźwięcznego θ jak i dźwięcznego ð TH jako odpowiednio F i D jest błędem czy może być uznawane po prostu za obcy akcent / dialekt?
K
kendrick94

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 5

Nie ma jednolitej wymowy angielskiej. Chociaz za "standard" uwaza sie akcenty zblizone do BBC English gdzie TH wymawia sie jak ð lub θ. Natomiast w niektorych akcentach lokalnych, w multicultural English, czasami w Estuary English jak i w wymierajacym Cockney - th jest wymawiane jak v lub f lub d.
Niektorzy lingwisci twierdza, ze wymowa TH jak ð lub θ zaniknie do 2066 roku.
http://www.telegraph.co.uk/science/2016/09/28/th-sound-to-vanish-from-english-language-by-2066-because-of-mult/

th-fronting
https://www.youtube.com/watch?v=jU-tUe4jDXE

th-fronting in Cockney
https://www.youtube.com/watch?v=mmum5Pp5Rq4

MLE - accent in London
https://www.youtube.com/watch?v=iUjMmwxmOnY
piotr.grela
6 lat temuzmieniany: 6 lat temu
kendrick94 - Dzięki za odpowiedz :) - 6 lat temu
piotr.grela - You're welcome :-)
- 6 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Piotrze przytaczasz opinie i fakty, które chciałbym zwalczać- niestety nie mam armat. Bardzo dobrze wyłapałeś I wypunktowałeś najistotniejszą dla nas praktyczną stronę zagadnienia.

Jednak Posh angielski że słowników Ox. I Cam. musimy się uczyć, dla celów praktycznych. Bo jakie jest inne wyjście?

Oby też obie klasyczne wymowy TH nie zginęły. To długi i ciekawy temat.

Piotrze dziękuję.
abmmichal
Yaadam - Język żyje i się zmienia. Kto z młodzieży dziś potrafi odmienić "mleć" w czasie przeszłym? Chyba "mielę" jest już dopuszczone ale nie mam pewności? - 6 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

@piotr.grela
Zauważ, że artykuł mówi jedynie o tym, że wymowa "th" sound może zaginąć do 2066 roku w Londynie, ze względu na obecność przedstawicieli wielu nacji, którzy wymawiają ten dźwięk niepoprawnie, a nie w ogóle. Poza tym, to takie sobie gdybanie - dlaczego akurat do 2066 roku? Bo: za 50 lat? Bo: 1000-lecie bitwy pod Hastings? ;) Można przewidywać jak język zmieni się na podstawie dotychczasowych tendencji, ale to nie jest takie proste. Język jest żywym organizmem i nie zawsze to, co sądzimy, że się stanie naprawdę ma miejsce. Poza tym, Londyn to nie cały anglojęzyczny świat. Ale faktem jest, że jakieś zmiany nastąpią, zawsze tak jest i na dodatek nie wszędzie te zmiany będą takie same.
"Nie ma jednej wymowy angielskiego" - Owszem, zgadza się, ale nie w przypadku "th", o ile mówimy o poprawnej wymowie. Tu istnieje tylko jedna poprawna wymowa, w dwóch wariantach: dźwięcznym i bezdźwięcznym. Reszta to wymowy zbliżone, ułatwienia dla osób, którym ta prawidłowa sprawia trudność, ale jednak niepoprawne.
@abmmichal "Posh" nie jest oficjalnym akcentem angielskim :) Słowniki go wcale nie uczą i nie trzeba się go uczyć.
zaz2013
abmmichal - ZAZ. DZIĘKI ŻE DOPRECYZOWAŁEŚ MOJĄ WYPOWIEDZ. - 6 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Bez przesady z tą poprawnością, my Polacy chcemy aby wszystko było binarne, zero jedynkowe ale świat taki nie jest. Nie ma dwóch płci a 50, 70 czy ponad 200...
Gdy będziemy zbyt poprawnie mówić to będziemy brzmieć nienaturalnie, spotkałem się z jednym Litwinem mówiącym zbyt poprawnie i trochę to brzmiało sztucznie, jakbym słuchał TV BBC z lat 50.

Ja mieszkam w Londynie i mogę wypowiadać się tylko o ludziach tutaj mieszkających, ludzie starsi i w średnim wieku wymawiają - "th" jak "f", "v", młodzi jak "t" i "d".

I mówią: "He, she don't", "If I was...", używają podwójnych przeczeń...

Jeżeli będziemy mówili za bardzo "posh" - będziemy brzmieli zbyt arogancko i śmiesznie.

Najbardziej wzbudzający zaufanie akcent i porządny w call centrach według badań jest akcent szkocki.
piotr.grela
12 miesięcy temuzmieniany: 12 miesięcy temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Spróbój powiedzieć TH jako
(TFF) to t tak w 50 procentach
Lub pomieszaj t z f
Supergrupa

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.