ZALOGUJ SIĘ

Whole/all różnica w zastosowaniu

6 lat temuostatnia aktywność: 6 lat temu
Witam. Poproszę o wyjaśnienie różnicy w zastosowaniu między whole i all. Przeglądałem forum, ale wyszukiwarka nie pokazywała podobnego tematu.
M
Marcin_1988

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Cześć,
mnie pomagają te zasady:

All używamy- przed przedimkiem the: all the time; przed zaimkami: all my life; z rzeczownikami niepoliczalnymi: all furniture, all money.

Whole używamy - po przedimku the: the whole time; po zaimkach: my whole life; zawsze z przedimkiem “the” z rzeczownikami w liczbie pojedynczej: the whole bread.


Pozdrawiam
A
ang2015

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Do tego, co napisał/-a ang2015 możemy dodać, że z "whole" możemy użyć a/an, a z "all" już nie. :-)

Jest jeszcze kilka różnic:

"The whole" i "the whole of" w odniesieniu do pojedynczych rzeczy/wydarzeń, które są policzalne:

"The whole show was very disappointing / The whole of the..."

Jeśli coś może zostać rozdzielone na części (np. rachunek w restauracji), możemy użyć "whole" i "all" zamiennie:

"Luckily, I didn't have to pay the whole (of the) / all (of the) bill."

"The whole of" używamy, gdy opisujemy okres czasu i chcemy podkreślić jego trwanie:

"I spent the whole (of the) winter break skiing."

Z rzeczownikami niepoliczalnymi używamy "all the" (ale o tym już wspomniał/-a ang 2015).
"You don't need to hurry, take all the time you need."

Z rzeczownikami w liczbie mnogiej możemy użyć "all", "all of the" i "whole", ale zmienia się wtedy ich znaczenie:

"All" i "all the" są standardową opcją:

"All the politicians are liars."

"Whole" różni się od "all" tym, że znaczenie jest bliższe "cały":

"Whole species will die out as a result of the global warming. = Całe gatunki wyginą w wyniku globalnego ocieplenia".

"All species are threatened by the global warming. = Wszystkie (każdy jeden z osobna) gatunki są zagrożone przez globalne ocieplenie".
wojtek.j
Pracownik eTutor
darkobo - Dziękuję za bardzo pożyteczne wyjaśninie.

Chciałbym jeszcze prosić o wskazanie różnic pomiędzy "whole" I "entire". Mam z tym mały kłopot. Chyba, że to temat na oddzielny wątek.
- 6 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.