ZALOGUJ SIĘ

"co mam zrobic"?- pytanie o uzycie odpowiedzniego czasu

13 lat temu
skoro juz jestem na tym zagadnieniu w etutor, chcialabym zapytac, dlaczego Amerykanie zadaja pytanie "co mam teraz zrobic?" uzywajac present simple "What do I do now?". Nie bardzo rozumiem dlaczego wlasnie present simple. Czy ta forma podlega pod ktoras z zasad wymienionych w tej lekcji? Bo ja nie za bardzo moge sobie sama znalezc na to odpowiedzi. Znajduje co najwyzej "What am I to do now". pozdrawiam!
NancyWalczak

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Proszę zwrócić uwagę na to, że w notatce jest mowa o użyciu czasów teraźniejszych w odniesieniu do przyszłości - zatem czy powiem "what am I to do now", czy "what do I do now", czy "what should I do now", albo "what do I have to do now" - jest to za każdym razem w czasie Present Simple - i za każdym razem mamy do czynienia z tym samym kontekstem - mowa o czymś zaplanowanym, o jakimś grafiku, jakichś planach - Np. przychodzę do pracy i pytam o to, co wg grafiku należy dziś do moich obowiązków: "To co mam robić?"

To, jakiego zwrotu częściej się używa jest, jak często bywa z językiem, umowne - nie ma żadnego powodu, dla którego Amerykanie nie powinni mówić "What am I to do now?", a powinni właśnie "What do I do now?" - po prostu tak się przyjęło.
e.lukasiewicz
NancyWalczak - czy powyzsze wyjasnienie odnosi sie do sytuacji gdy ktos ma rozterke/problem i nie wie jak sobie poradzic z problemem- i zadaje takie wlasnie pytanie wyrazajace w polowie prosbe o pomoc a w polowie jest tylko wyrazeniem emocji? wlasnie w tym kontekscie sytuacyjnym slysze to zdanie i zawsze mnie dziwilo uzycie simple present.. - 13 lat temu
e.lukasiewicz - Ja powiedziałabym "what should I do now?", ale "what do I do now" jest jak najbardziej w porządku - a skoro w takim kontekście to Pani słyszy - tym bardziej znaczy to, że tak się mówi. Proszę pamiętać - w języku nie wszystko da się logicznie wyjaśnić, wiele rzeczy jest poprawnych bo "tak się mówi". - 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.