Nauka poprzez filmy, seriale ?

3 lata temuostatnia aktywność: 3 lata temu
Witam. Ostatnio często słyszę o tej formie nauki.Ludzie polecają seriale z napisami angielskimi ( np. friends). Podobież człowiek się osłuchuje i wszystko szybciej łapie,ale wiadomo nie wszystko się zrozumie.Ja mam jeszcze małe problemy,ale próbuje.Warto wogóle? Ktoś to stosował?
szakal777
jkurnik - Jak najbardziej warto. Jest to jedna z wielu zalecanych metod oswajania się z językiem. Proponuję też szukać wszelkich dostępnych serwisów z językiem angielskim dla uczących się, przykład:
https://www.podcastsinenglish.com/
http://learnenglish.britishcouncil.org/en/word-street/camden-scene-1
https://www.eslpod.com/website/
- 3 lata temu
 

Odpowiedzi: 12

Pewnie, że warto :) Na początek oglądaj z napisami angielskimi, a potem w ogóle bez napisów. Osłuchanie się z językiem to jeden z kluczowych elementów nauki.
futbolowa
szakal777 - dzieki :) - 3 lata temu
Step by step. Inch by inch. Bit by bit. Krok po kroku . Seriale z napisami są bardzo dobre do osluchania ale niestety słówek i związków wyrazowych czyli kolokacji trzeba się nauczyć, wykuć na pamięć. W tym Etutor bardzo pomaga.
piotr.grela
3 lata temuzmieniany: 3 lata temu
szakal777 - Właśnie postanowiłem dodawać nieznane słówka do etutor :P Bardzo fajny system powtórek,ale słyszałem, ze nie warto się uczyć samych słówek,a całych fraz.Ja dodaje i to i to :P - 3 lata temu
Pewnie, że warto. Każda forma kontaktu z językiem jest ważna i pomocna. Poza wspomnianym oglądaniem z napisami, polecam też oglądanie w oryginale filmów/seriali, które już się kiedyś oglądało w polskiej wersji. Wiem wtedy czego się spodziewać i łatwiej jest zrozumieć a nawet domyśleć się tekstu. Ja zwłaszcza gdy chcę kolejny raz obejrzeć film, który już kiedyś widziałam, to sprawdzam czy przypadkiem nie ma go po angielsku. Wtedy mam dwa w jednym: uczę się słuchając i mam przyjemność z oglądania :-D
A to, że nie wszystko się rozumie? Jeśli się nie będzie słuchało to jeszcze mniej się będzie rozumiało. Na tym polega nauka. Z czasem będzie łatwiej.
Barbara.m
szakal777 - Dobra metoda :P Najlepiej jak się tak serial przyjmie.No to czas zacząć od nowa breaking bad i prison break :P - 3 lata temu
lalique7 - Moim zdaniem warto zacząć od łatwiejszych seriali, "Breaking bad" jest naszpikowany terminologią chemiczną i slangiem. Lepiej zacząć od seriali typu "Keeping Up Appearances", a potem, w miarę powiększania zasobu słownictwa, przechodzić do trudniejszych pozycji. - 3 lata temu
Stosuję metodę oglądania tego samego filmu, dziennika itp. co jakiś czas. NP. co trzy miesiące, co pół roku. Oczywiście jeśli oglądałem coś ucząc się. Po pewnym czasie trzeba wstrzymać naukę bo rzecz się przejada.
1. Szukanie słówek
2. Sprawdzanie wymowy
3. Imitacje różne formy naśladowania
4. Śpiew np " the Sound of Music"

To męczy, ale warto.
abmmichal
Polecam ororo.tv
mbalon
hannazyskowska - ile kosztuje abonament na ororo? - 3 lata temu
hannazyskowska - Znalazłam :P ale dzięki za podpowiedź strony. W dziesiątkę. - 3 lata temu
Witam,
proponuję zacząć od oglądania filmów z napisami, po jakimś czasie zaczną one przeszkadzać, bo wszystko będzie zrozumiałe:)

Pozdrawiam
burgos87
KBPL - Wypadałoby uściślić z jakimi napisami: w rodzimym języku (polskim) czy angielskim...?! Od siebie dodam, że nauka języka obcego poprzez oglądanie filmów lub seriali dla osoby mającej przeciętne (i poniżej) uzdolnienia językowe jest dobra jedynie jako uzupełnienie tradycyjnej nauki. - 3 lata temu
piotr.grela - Z napisami angielskimi, chodzi o to aby początkujący uczący się osluchal się języka i wiedział o co chodzi. W polskim klubie na Putney w Londynie, odbywały się projekcje angielskich i amerykańskich filmów. Fajny pomysł ale totalny bezsens było wyświetlanie filmów z polskimi napisami. Ja z racji problemów ze słuchem też wolę filmy z angielskimi napisami. Mieszkając w UK nie mam z tym problemów, bo większość filmów i programy ma napisy "subtitles". Kiedyś w Polsce w sieciach kablowych i satelitarnych dostępny był kanał BBC Prime, TVN Lingua i dzięki nim nauczylem, osłuchałem się angielskiego. - 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu
mosiek87 - a co dla ciebie oznacza przeciętne lub poniżej uzdolnienia językowe? bo może na to choruję? - 3 lata temu
KBPL - Przeciętne czyli średnie. Sam takie posiadam i muszę włożyć dużo pracy aby języka obcego się nauczyć. W przeciwieństwie do osób uzdolnionych językowo, którym oglądanie filmów może wystarczyć do nauki. - 3 lata temu
niektórzy odradzają subtitles / czy angielskie, czy polskie /.
jednak dla przełamania się, jednak dobre napisy są przydatne - co słyszę? angielskie. jak tłumaczyć? polskie.

jednak z napisów jest dużo pożytku.
z czasem jeśli się słucha i rozumie to się człowiek uczy nie patrzeć na napisy.

najczęściej uczymy się języka przy porażkach. chodzi o to by się nie załamac i uczyć dalej.
chciałoby się zdolności więcej.
abmmichal
3 lata temuzmieniany: 3 lata temu
piotr.grela - Ogladanie z napisami mozna wykorzystac jeszcze w jeden sposob. Podczas ogladania mozna zapisywac nieznane slowka, zwroty na kartce papieru. Potem te slowa i zwroty sprawdzac w Diki slowniku i dodawac je do powtorek w Etutorze. Po jakims czasie ogladania TV z napisami, na tyle dojdziecie do wprawy, ze nie bedzie dla was roznicy czy ogladacie filmy z napisami, czy nie. - 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu
Słyszałam o nauce poprzez filmy/seriale, ale osobiście nigdy mi się nie chciało oglądać po kilka razy tego samego filmu, czy robić to klatka po klatce.

Jednak uważam, że oglądanie z angielskimi napisami pomaga, choć raczej nie zastąpi standardowej nauki. Kiedyś stwierdziłam, ze skoro i tak oglądam, to mogę się czegoś przy okazji nauczyć. Początkowo odcinek o długości 40 min zdarzało mi się oglądać dwa razy tyle czasu (sprawdzałam wszystkie nieznane słówka), a przy dłuższych kwestiach musiałam stopować, bo inaczej nie mogłam zrozumieć sensu (mimo, że rozumiałam wszystkie słowa). Teraz już nawet nie zauważam, że jest po angielsku ;)

Jeśli natomiast chodzi o polskie napisy - może i pomagają, ale mi osobiście strasznie przeszkadzają. Jak dobre by to tłumaczenie nie było, dla mnie po prostu jest złe.

Jeśli zdecydujesz się na ten sposób nauki, to w internecie jest wiele stron z angielskimi napisami, a niektóre ściągnie nawet Napiprojekt.
Patiku
abmmichal - tak słuszny komentarz samo słuchanie i oglądanie nie zastąpi STANDARDOWEJ NAUKI. - 3 lata temu
Dla zainteresowanych tematem mam wpis "Najlepsze seriale do nauki języka angielskiego - jak je znaleźć i jak się dzięki nim uczyć, co oglądać i gdzie": http://www.kreatywa.net/2017/01/seriale-nauka-angielskiego.html :)
futbolowa
Fajny temat, oprócz etutora i książek właśnie co jakiś czas zapodam na komputerze właśnie "Przyjaciół" z napisami ENG. Szukałam i znalazłam na stronie http://fullepisodes.biz/browse-watch-download-friends-season-1-english-subtitles-videos-1-date.html jak się uda przekopać przez te wyskakujące reklamy to można czegoś się nauczyć i pośmiać. To moje początki z tego typu nauką, oglądam któryś tam odcinek pierwszej serii, wpisuje w diki.. a tam wagina, łożysko i dużo slangu, mimo wszystko pozytywnie oceniam taką formę nauki. @futbolowa dzięki za link sprawdzę polecane przez Ciebie linki na podanej stronie.
Dodatkowo mam od paru tygodni apke na telefonie o nazwie English Listening od BBC do osłuchiwania się. Nagrania to 6 minutowe konwersacje (Vocabulary/Grammar) z tekstem po angielsku.
kolbek111
To ja polecę swój wpis na blogu, także jest o nauce poprzez filmy i seriale, może komuś pomoże http://and-it.pl/wpblog/ciekawe-sposoby-nauke-jezykow-obcych-wpis-aktualizowany/
lukaszk85
Możesz zobaczyć serwisy typu [usunięte przez administratora] lub [usunięte przez administratora].
Oba płatne - jak dla mnie akceptowalna cena. Tzn ten drugi płatny jeśli chce się mieć jeszcze konwersacje. Za 3tys rocznie można mieć ich teoretycznie unlimited. Zaczałem dopiero co wiec trudno mi jeszcze uczciwie ocenić. A zacząłem korzystać bo po 1-2 latach wstawania o 6 rano zakuwaniu słówek w serwisach typu supermemo czy henry w sumie nie zobaczyłem jakieś poprawy w moim angielskim. A po paru miesięcznej przeerwie większość chyba zapomniałem. Kupiłem etTutor bo myślałem że to bardziej odpowiednik stacjonarnego kursu ale widzę że to też głównie zakuwanie słówek i to nawet trudniejszych niż w w/w programach.
Jest jeszcze [usunięte przez administratora] nawet bardziej popularny ale droższy, [usunięte przez administratora] nie próbowałem wiec nie mam opinii.
undsame

Pomoc i wsparcie