ZALOGUJ SIĘ

He realized he had made a bad choice.

8 lat temuostatnia aktywność: 8 lat temu
On zdał sobie sprawę z tego, że dokonał złego wyboru.

Dlaczego "he had" a nie np. He realized that he made a bad choice

Czy moja wersja jest również poprawna? Co to za sformułowanie he had made?
?
Gość

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

He had made a bad choice - to jest zdanie w czasie Past Perfect, używamy gdy chcemy powiedzieć że jedna z czynności w przeszłości tutaj "make a choice" odbyła się przed inną czynnością w przeszłości w tym akurat zdaniu chodzi "realize"
K
kbiel
8 lat temuzmieniany: 8 lat temu
Gość - Ale czy moja wersja jest również poprawna? - 8 lat temu
kbiel - nie jestem na 100% pewien ale na podstawie przykładów które znalazłem w necie np. 'As he ​watched the TV show, he ​suddenly realized (that) he'd ​seen it before` zwykle w podobnych do Twojego zdaniach w zdaniu podrzędnym również jest past perfect - czyli raczej Twoje zdanie jest błędne - 8 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

"He had made" to czas Past Perfect. Składa się z "had" i Past Participle (czasownik z końcówką -ed lub tzw. III forma czasownika).
Służy do opisywania czynności wykonywanych wcześniej niż czynność wyrażona w zdaniu czasem Past Simple. Jest też obecny w mowie zależnej (Reported Speech/ Indirect Speech), zdaniach warunkowych 3 typu (Third Conditional) i w innych sytuacjach wymagających zastosowania tzw. następstwa czasów.

He realized (zdał sobie sprawę kiedyś w przeszłości - Past Simple)
he had made a bad choice (dokonał złego wyboru - to miało miejsce wcześniej niż zdał sobie sprawę - Past Perfect)

Pozdrawiam

PS. W niektórych sytuacjach - np. wtedy, gdy pojawia się doprecyzowujące określenie czasu - nie ma potrzeby używania Past Perfect i wystarczy Past Simple. Teoretycznie więc Twoja wersja w pewnych okolicznościach mogłaby być poprawna. Ale czasem w ćwiczeniach i testach właśnie po to pojawiają się takie zdania jak to w temacie, by sprawdzić znajomość tego czasu. Past Perfect precyzyjniej charakteryzuje zależności między tymi czynnościami.
askawska
8 lat temuzmieniany: 8 lat temu
Gość - All the best. - 8 lat temu
MaggieB - Pani Aniu, "he made a bad choice (dokonał złego wyboru - to miało miejsce wcześniej niż zdał sobie sprawę - Past Perfect)"
Wydaje sie, ze czegos tutaj brakuje.
- 8 lat temu zmieniany: 8 lat temu
askawska - Nie rozumiem. - 8 lat temu
MaggieB - he made a bad choice - past simple, (pani napisala past perfect)
- 8 lat temu zmieniany: 8 lat temu
askawska - Słusznie, brakuje "had". Dziękuję za poprawkę. Zwykle czytam uważnie po napisaniu, czasem po kilka razy. Ale widocznie przeoczyłam. Poprawiam, żeby nie myliło. :) - 8 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

He realized that he made a mistake.
/ to zdanie moze byc rowniez poprawne.
Jego sens znaczenie będzie nieco inne niż z użyciem czasu past perfect/
Tu dwa wydarzenia ( realized ) i made są jednoczesne lub jedno po drugim.
Tak wyglądałaby sprawa sensu.

Zdanie z użyciem past perfect jest znacznie naturalniejsze.
abmmichal

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.