ZALOGUJ SIĘ

have (haev) - wymowa "haw" a "hew"

13 lat temuostatnia aktywność: 10 lat temu
Witam serdecznie ...

W lekcji samo słówko have brzmi jak "haw"

zaś w zdaniu np.:
I have two brothers and a sister.
Have you got a camera?

have wymawiane jest tak jak zawsze uczono w szkole "hew", dlaczego?

Dzięki za odpowiedź.
G
gregorios

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 5

Hej

Czasownik 'have' może być wymawiany na kilka sposobów a to z uwagi na to, że posiada formy silna i słabą (tyczy się wymowy)

strong form /hæv/ -> brzmi prawie jak 'haw'
weak form /həv/, /əv/ -> brzmi prawie jak 'hew/ew/yw'

To tyle w telegraficznym skrócie.
Pozdrawiam
quantum137
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

gregorios mam nadzieję, że nie będziesz miał mi za złe jeśli odpowiem tutaj na komentarz dania57, jest to związane z Twoim pytaniem.

Temat silnych i słabych form to temat względnie trudny i wymagający już pewnego stopnia zaawansowania w mówieniu.
należy mieć opanowane rytm, intonacje i umieć je stosować poprawnie do sytuacji w jakiej się znajdujemy.
Opisze to w skrócie poniżej.

By utrzymać rytm w angielskim zdaniu akcentowane sylaby muszą być wypowiadane w równych odstępach czasu, a sylaby nieakcentowane wpasowują się niejako pomiędzy akcentowane.

Bardzo często samogłoski w sylabach nieakcentowanych są skracane do tzw. 'shwa' (jedyny dźwięk w j. angielskim jaki posiada nazwę)

Wymowa dźwięku 'shwa' jest zazwyczaj słaba.
Samogłoskom w słowach daje się silną formę gdy są na początku lub końcu zdania albo jeśli wymagany jest dodatkowy 'akcent' w sensie podkreślenia/ emfazy danej części zdania.

Pozdrówka
quantum137
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Czy obie formy hew i haw są poprawne ? Bo ja przez cały czas mówiłem hew, a przez kurs etutor gdzię słyszę haw, próbuje na siłę się wyprostować i mówić haw i trochę mnie to wkurza więc łatwiej by mi szło gdybym mówił tak jak dalej hew, jeżeli ta forma jest całkowicie poprawna. Pozdrawiam :)
lukaszgd
quantum137 - Tak obie są poprawne, ale wczytaj się w moją odpowiedź, bo nie zawsze można je stosować zamiennie.

I pamiętaj to nie jest 'haw' ani 'hew' ...

PS. w mojej odpowiedzi podałem 3 formy ... więc proszę czytaj ze zrozumieniem i potem pytaj ...
- 13 lat temu zmieniany: 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

No to trafiłem na ten wątek, to się tutaj dopisze, aby nie zakladac nowego.

Czy można prosić o jakieś przykłady zdań? Czyli jest to w zasadzie obojetne w jaki sposob to się wymawia? Przyznaje ze cale zycie mowilem "hew", a poprzez etutora zminilem na "haw". (tak, tak, to uproszczenie, wiem ze to nie doslownie tak).
Prawdopodobnie blednie wiec zasugerowalem się nauką z eT i tym samym chyba blędnie wiec zwracam uwagę innym na ten blad. To juz samo w sobie jest dramatycze (sic!).

Reasumując.
- uznac ze wymowa jest obojetna, bo i tak obydwie sa poprawne, czyli nie przejmowac sie tym?
- jesli jest roznoca, to gdzie i jak ją stosujemy (przyklady)
DAD

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

@DAD,

po pierwsze, tak jak pisał quantum137, 'have' to nie jest ani "hav" ani 'hev'.
Jest to coś pomiędzy, dla naszego ucha trudna głoska, bo nie mamy takiej w j.polskim.
Spróbuj poćwiczyć w taki sposób:
wymawiaj trochę dłuższe niż w polskim 'a', jednocześnie myśląc: 'e'. Spróbuj też odwrotnie.
Nagraj się, a efekt Cię zaskoczy!


Po drugie, brzmienie słowa 'have' zależy od intonacji całego zdania (formy słabe i mocne - opisane już poniżej). Inaczej będzie w "I have to go immediately." inaczej w "Yes, I have". To nie jest tylko kwesta "bardziej a" czy "bardziej e" ale także długości dźwięku. Poklikaj sobie w Diki w przykładowe zdania z użyciem have, ale posłuchaj też całych zdań w "żywej mowie".

Tutaj ładnie słychać tę różnicę w "Do you have? i "Have you got?
http://www.youtube.com/watch?v=eBGXOzPVlK8
Mo-Li
11 lat temuzmieniany: 11 lat temu
DAD - Ok. Dziękuję za linka. Przesłuchałem uważnie przykład z Do you have? i "Have you got?

Tylko że nadal nie wiem jak to ma być w związku z jakąs zasadą. Ja tego po prostu nie czuje. W przykładzie: "I want to have fun" co powinno być?
- 11 lat temu
Mo-Li - Nie przejmuj się, z czasem się osłuchasz i poczujesz.

Słuchając dialogów i tekstów z tutora zwróć uwagę, że są one w większości czytane w zwolnionym tempie i każdy wyraz jest wypowiadany bardzo wyraźnie, co trochę zmienia naturalny rytm zdań.

W "I want to have fun" - akcent na 'fun' - użyłabym formy słabej, a gdyby mi zależało na podkreśleniu słowa 'have' to powiedziałabym "I just want to have some fun" i tu mi brzmi forma mocna... Generalnie, jeśli akcent w zdaniu pada na have to bedzie f. mocna, jeśli na inny wyraz, to będzie słaba.

http://engleash.net/forma-mocna-i-slaba
http://jezykowo2.blogspot.com/2011/02/80-formy-mocne-i-sabe-w-jezyku.html

- 11 lat temu
DAD - Cóż... no to będę się wsłuchiwał. To jednak nie takie jednoznaczne.

Dzięki za wskazówki.
- 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.