ZALOGUJ SIĘ

"Than" czy "to" w przykładzie

13 lat temu
I prefer big cities to the countryside.

Czy mógłby zamienić "to" na "than" ?

I prefer big cities than the countryside.
BluesM

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Hejka

I prefer big cities to the countryside. -> yes
I prefer big cities than the countryside. -> no

Pozdrówka
quantum137
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu
BluesM - Ale może wytłumaczysz dlaczego ?
Z góry dzięki ;]
- 13 lat temu zmieniany: 13 lat temu
Marzyciel - Słówko 'prefer' łączy się w tym przypadku z 'to' Jeśli chciałbyś napisać to zdanie z 'than' to wtedy musiałbyś użyć konstrukcji 'I'd rather' Pozdro :) - 13 lat temu
efogt - Dzięki Marzycielu:) Wyprzedziłeś mnie o całe 4 minutki:)+ - 13 lat temu
quantum137 - Tutaj nie ma co tłumaczyć ;)
'prefer + to' jest poprawne bo taka jest konstrukcja.
- 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Witam:)
Może ja postaram się wytłumaczyć:)
Nie możesz powiedzieć: "I prefer big cities than the countryside" z jednego prostego powodu(być może jest ich więcej , ja znam jeden prosty): "to prefer...to" - jet to ustalona fraza , utworzona fraza,której używa się w tego typu wypowiedziach i nie możesz jej zmieniać na swój sposób ponieważ nie będzie to poprawnie gramatycznie. Być może będziesz zrozumiany ale nie będzie to poprawne gramatycznie. W tego typu zdaniach musisz trzymać się ustalonej frazy(a set phrase) w tym wypadku : "to prefer...to". Nie będzie to działać jeśli wstawiasz tutaj zamiast "to" słowo "than". Jeśli chciał byś użyć słówka "than" musiał byś powiedzieć coś w rodzaju:

"I prefer RATHER big cities THAN the country side"

Pozdrawiam serdecznie:)
P.S. Marzyciel ma rację. Oczywiście przepraszam za moją kolokwialność. Oto zdanie w które można poprawnie gramatycznie "zatopić" ów "RATHER....THAN": "I would prefer to live in small cities rather than big cities"
E
efogt
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu
Marzyciel - Wszystko pięknie, tylko zastanawia mnie czy nie powinno być czasem coś w stylu: I prefer living/to live in the big city rather THAN in the country. ...
Pozdrówki ;)
- 13 lat temu
efogt - Podałam tylko teoretyczne,przykładowe zdanie. Zależy jakim sensie raczej preferuje miasto. Nie musi koniecznie chcieć w nim żyć:):)Żartuję. Ale oczywiście jeśli chodzi o życie w mieście to masz rację:"Some people are fonder of life in the city rather than the country". Pozdrawiam serdecznie:) - 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki