ZALOGUJ SIĘ

poprawność odpowiedzi w ostatnim punkcie ćwiczenia na porządek przymiotników

9 lat temuostatnia aktywność: 8 lat temu
moja odpowiedź: the big scary claun - uznana jako zła; e-tutor:the scary big cloun- uznana jako dobra

Wyjaśninie poprawności: duży straszny claun , potwierdza poprawność mojej odpowiedzi i błąd e-tutora. Proszę o odpowiedź ostateczną, która odpowiedź jest poprawna?
J
jarekmroz58

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

Zaakceptowana przez pracownika eTutor
Etutor ma rację, uznając odpowiedź: "A scary big clown" za poprawną. Jeśli mamy zestaw przymiotników i wśród nich pojawia się taki, który jest "opinią" (nice, horrible, ugly, scary, hard-working, itd.) zajmuje on wtedy pierwszą pozycję w zdaniu.
Jeśli chodzi o wyjaśnienie poprawności, to nieco się "rozjechało".

Dodam jeszcze, że "the" jest błędem oraz "claun/cloun".
E
ewa159
9 lat temuzmieniany: 9 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Niezupełnie. Przymiotniki takie jak "big", "huge", "large" najczęściej występują jako pierwsze: big scary monsters, big beautiful woman, huge ugly house itd., mimo że według Royal Order of Adjectives powinno być odwrotnie. Kolejność przymiotników ma odzwierciedlać użycie ich przez native speakerów, tak aby przekaz był najbardziej zrozumiały, a taka właśnie kolejność jest najbardziej idiomatyczna. Inaczej jest z "little", które występuje po przymiotniku określającym opinię. Np. "big ugly bastard" ale "ugly little bastard". Dwie rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę i jednocześnie dwa problemy, które mogą się pojawić podczas nauki, to 1) niektóre przymiotniki tworzą z rzeczownikami tzw. fixed expressions i wtedy muszą stać bezpośrednio przed rzeczownikami - jak w wielu przypadkach ważny jest kontekst i "brown doctor's bag" to nie to samo co "doctor's brown bag", 2) grupa przymiotników o nazwie "opinion" jest tak naprawdę niejasno zdefiniowana - czy to, że coś jest "big", to subiektywna opinia czy obiektywny fakt? Poza tym oczywiście ta kolejność przymiotników jest istotna i w większości przypadków odzwierciedla realne użycie.
zaz2013
ewa159 - :-) Ciekawe i przemawiające do mnie.
Przydałoby się więcej takich wykładów prawdziwego anglisty, którym przecież jesteś, a nie błądzących po omacku.
Twoje kolejne wyjaśnienie doprecyzowujące temat - jak zwykle na wagę złota - którym jest wiedza poparta doświadczeniem.


Czytając (po Twoim sprostowaniu) Practical English Usage Michaela Swana doszłam do wniosku, że faktycznie zagadnienie jest bardziej złożone.
- 9 lat temu zmieniany: 9 lat temu
ewa159 - Pogrzebałam jeszcze trochę i poczytałam doskonale Ci znaną
A Comprehensive Grammar of the English Language Randolpha Quirka, w której znalazłam potwierdzenie słuszności Twojej wypowiedzi, jak i potwierdzenie tego, że obie odpowiedzi z ćwiczenia, na które powołuje się jarekmroz58 mogą być uznane za poprawne.
- 9 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Bardzo dziękuję wam za wypowiedzi.Po dwóch miesiącach patrzę na ten przykład nieco inaczej, to znaczy szerzej i jaśniej.W czasie wypełniania ćwiczenia kierowałem się logiką wprost jaką stosuje się w języku polskim, bez uwzględniania czy przymiotnik wyraża opinię czy nie.W angielskim logika budowy zdania jest inna. Takie względności, jakie przedstawia zaz2013 , są bardzo lokalne i zawiłe. Każdy przymiotnik służy do wyrażenia opinii i może być użyty bardziej konkretnie lub ogólniej.Odpowiada mi interpretacja ewa159 że obie wersje są poprawne bo mają swój sens .A odrzucenie mojej wersji jako niepoprawnej wynika z bezwzględności systemu , którą rozumiem i uznaję.
J
jarekmroz58

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.