ZALOGUJ SIĘ

czasownik posiłkowy do/does - występowanie

9 lat temuostatnia aktywność: 9 lat temu
Dlaczego w jednym miejscu jest napisane, że w pytaniach o podmiot, czyli z zaimkami WHO I WHAT nie stawiamy do i does, a później w przykładzie to zostaje obalone? Poza tym można przecież zapytać What do you do? I wtedy ten czasownik posiłkowy też występuje. Więc kiedy można go pominąć? Proszę o dokładne wytłumaczenie. Pozdr. Michał.
M
m-s-93

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

W notatce napisane jest, że w pytaniach o podmiot najczęściej używanymi zaimkami pytającymi są "who" i "what". W pytaniach o podmiot nie stawiamy z nimi "do" i "does". Pytanie "What do you do?" nie jest pytaniem o podmiot, a o dopełnienie, dlatego czasownik posiłkowy tutaj występuje.

Pytanie o podmiot to pytanie o osobę/zwierzę/rzecz/etc., która wykonuje daną czynność. Po polsku spytamy: "kto? co?" -> "Kto kupuje jeszcze papierowe gazety?", "Co czyni ją wyjątkową?"

Może kilka przykładów nieco rozjaśni temat:

Jared has the most beautiful eyes. -> Who has the most beautiful eyes? (pytamy o osobę, która jest posiadaczem najładniejszych oczu; podmiotem w pierwszym zdaniu jest Jared i o niego pytamy)
Her smile makes her beautiful. -> What makes her beautiful? (pytamy o rzecz/cechę, która czyni ją piękną; podmiotem w pierwszym zdaniu jest "her smile" i o niego właśnie pytamy)

W pytaniu o dopełnienie użyjemy czasowników posiłkowych "do" lub "does" w połączeniu z zaimkami pytającymi. Pytanie o dopełnienie dotyczy innych części zdania niż podmiot. Pytanie o dopełnienie często jest pytaniem o dodatkowe informacje. Kilka przykładów:

What do you do? - I sell cars. -> Nie pytamy o wykonawcę czynności, ale o to czym pytana osoba się zajmuje. Tutaj podmiot mamy znany - you - wiemy do kogo kierujemy pytanie. Zadajemy je, żeby uzyskać dodatkowe informacje odnośnie tego, co dana osoba robi w życiu.

Where does Mary live? - In Manchester. -> Nie pytamy o osobę mieszkającą, ale o to, gdzie znana nam osoba mieszka. Mary, będąca podmiotem, jest nam znana i nie jest przedmiotem pytania. Pytanie skupia się na miejscu, w którym Mary mieszka.


Pozdrawiam!
o.bracka

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Dziękuję. Proszę o pewien przykład: Who doesn't like me? Czy to jest poprawnie? Niby nie pytamy o podmiot, bo podmiotem jest "me", ale nie mam pewności, czy to jest podmiotem. :/
M
m-s-93

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zresztą tutaj jest przeczenie i je też trzeba jakoś zawrzeć. Czy dobrze to zrobiłem? Jak w takim razie powiedzieć: Kto nie ma najpiękniejszych oczu? Who hasn't the beautiful eyes? Ja bym jednak napisał: "Who doesn't have the beautiful eyes?" I jak powiedzieć "Kto mnie lubi?" bez przeczenia? Who likes me ? Jakoś Who likes me - najbardziej mi pasuje, ale nie wiem czy tutaj podmiotem jest osoba o którą pytamy, czy "me".
M
m-s-93

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki