ZALOGUJ SIĘ

Having done my homework, I went out for a walk.

zmodyfikowany: 13 lat temu
W powyższym zdaniu mamy "having done my homework"- czy to pokazuje, że ta czynność była jakoby pierwsza w stosunku do wyjścia na spacer? czy jest jakaś inna możliwość wyrażenia takiego imiesłowu jakoby w jeszcze odleglejszym czasie przeszłym? czy ta forma jest poprawna do wszelkich zestawień z innymi czasami? - próbuję to zdanie porównać do formy jaką by przybrało używając "after", After I ......., I went out for a walk.
NancyWalczak

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

To klasyczny imiesłów przysłówkowy uprzedni, jego funkcja i zastosowanie są analogiczne do tych w j. polskim - "odrobiwszy pracę domową" - a więc po tym jak zrobiłem to uprzednio - "wyszedłem na spacer". Masz rację - pokazuje to, że czynność wyrażona imiesłowem jest pierwsza, wcześniejsza, w stosunku do tej drugiej - w tym przypadku wyjścia na spacer.

Oczywiście można użyć konstrukcji z after - "After I had done my homework, I went out for a walk."

Forma "having done" musi być używana do czasowników dokonanych.
P
pigolab

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Bardzo dobra odpowiedź pigolab. Czynność wyrażona przez "having done sth" jest uprzednia względem drugiego zdania składowego.
Ja dodam tylko ze swojej strony:
Można to samo zdanie powiedzieć jeszcze na dwa sposoby:
After doing my homework, I went out for a walk.
After having done my homework, I went out for a walk.
e.lukasiewicz
NancyWalczak - czy to oznacza, że jakikolwiek czas następuje w zdaniu po formie "having done", to ten imiesłów będzie oznaczał że czynność wykonano wcześniej? - 13 lat temu
e.lukasiewicz - tak, dokładnie tak jest - having done sth = zrobiwszy coś - czyli po zrobieniu czegoś zrobiłam coś innego/coś było możliwe - 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.