ZALOGUJ SIĘ

Jakie są Wasze pozytywne doświadczenia w nauce z eTutorem?

zmodyfikowany: 10 lat temuostatnia aktywność: 3 lata temu
Proponuję temat doświadczenia z e Tutor. Może to być przydatne dla uczestników szkoły Tutor.

1. Moim najsłabszym ogniwem są powtórki - to znaczy nie jestem w stanie ich szybko robić. W tej chwili jestem zalany stosem zaległości, musiałem zmodyfikować cele nauczania - by je nieco ograniczyć.
POZYTYWY
a - powtórki mają sens - powtarzanie nawet prostych słówek - usprawnia wymowę - bo mimo braków i niedoskonałości nagrań to to co nam proponuje szkoła Tutor jest dobrym rozwiązaniem. Uczenie się kolejnych znaczeń znanych wyrazów zdań czy wyrażeń to dobra propozycja tej szkoły. Diki jest dobrze opracowany z podawaniem różnorodnych znaczeń wyrazów.

b niedoróbki w Diki są denerwujące najzabawniejsze jest to, iż mimo tych braków - jest to bardzo dobre narzędzie do nauki.

c. Jedna z takich niedoróbek jest nierozpisanie wymowy nieregularnych rzeczowników oraz braki w ich transkrypcja. Przyjęto takie rozwiązanie, które jest dobre dla filologów nie dla studentów poziomu A i B. Piszę o tym, bo może nasze uwagi spowodują pomału zmianę w Diki w tym zakresie.


JAK WALCZYĆ z zaległościami?
Nie poddawanie się - to jest metoda. Wyznaczam sobie sto powtórek dziennie - zaleczeń - jako minimum.

Patrząc jednak na statystyki widzę iż wielu uczących bije mnie na głowę w dziennych wynikach. Może ten watek da mi trochę podpowiedzi.

Zacząłem od powtórek - sam idę szeroko ze słownictwem bo tak odczuwam moje potrzeby - w rezultacie średnia powtórzeń na słowo mam około 0,7. Myślę że dobra statystyka powinna wynosić 2 do 3 powtórek na hasło. Jak to osiągnąć?

Inne tematy - w tym wątku sposób prezentacji czasów perfect? Jak sobie radzić gdy nie ma alternatywnych poprawnych rozwiązań? Jak rozpoznawać czy własne tłumaczenia z polskich zdań są również poprawne?
Czy da się nauczyć dobrze pisać z tym co proponuje Tutor?

To jest łatwo krytykować - poruszam tę kwestę i proszę raczej o posty jak sobie s tym co mamy radzić a nie mi się nie podoba to co jest.

ISTOTĄ PROPONOWANEGO WĄTKU JEST TO JAK KORZYSTAĆ I WYKORZYSTAĆ TO CO NAM SZKOŁA TUTOR PROPONUJE A NIE MŁODZIEŻOWE LUB STARCZE NARZEKANIE. tak BY Z POSTÓW BYŁ DLA NAS POŻYTEK.

Tyle na początek.
abmmichal
o.bracka - Wątek został przeniesiony do działu forum. - 10 lat temu
abmmichal - Martwiłem się, że znikł mój wątek - a zastosowano moderację może jest to i lepszym rozwiązaniem. - 10 lat temu zmieniany: 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 17

ja chcilam pogratulowac sredniej ja mam 6.41 na 3530 powtorek ( tyle dodalam pzrez rok) :). Ja osobiscie obralam taka taktyke: 10 pwtorek dzinnie moge ocenic na 1 lub 2. Jesli w "starych" powtorkach mam miej to dobieram z nowych. Stare slowa, lub zdania z ktorymi mialam problem z rana spisuje na telefon czytam dwa razy w atobusie , pozniej na kazdej przerwie w pracy . W pracy od czasu do czasu je powtarzam :) robie tak od 4 tygodni ... dla mnie to sie sprawdza:)
?
Gość
abmmichal - Dzięki - chciałem tylko tyle napisać, ale system nie pozwala więc dopisuję redundancy wordss. - 10 lat temu zmieniany: 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Staram sie rozbudowywać słownictwo. Najpierw wprowadzałem tylko trudniejsze i bardzo kontrowersyjne z mojego punktu widzenia zdania więc trudne z lekcji Tutora. Później wprowadzałem do 90 procent zdań wyrażeń z lekcji - o te z Diki które moim zdaniem powinienem znać lub znałem. Teraz ograniczam te które powinienem znać - natomiast te ktore znałem a zapomniałem wprowadzam do powtórek obligatoryjnie. cdn.
abmmichal

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ciągle mam taki komunikat przy próbie zapisywania postu.An unexpected error occurred. Page can not be displayed.

If the problem persists, please report it by calling +48 795 95 95 90 or write us an e-mail.

Szczegóły błędu:

Http response code: HTTP/1.0 400 Bad Request
abmmichal
10 lat temuzmieniany: 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Niedawno zaczęłam się uczyć, ale dla mnie wciągająca nauka, podoba mi się i to bardzo!

Przede wszystkim powtórki są idealne i dobre jest to, że mogę uczyć się kiedy mi pasuje.

Staram się nie dodawać naraz dużo słówek, dodaję też zdania.

Uczę się dialogów te co są w lekcjach, tak się uczę abym rozumiała, umiała płynnie czytać a nawet jak spojrzę na zdanie abym mogła je powtórzyć bez zastanowienia, i oczywiście bez problemu tłumaczyła z angielskiego na polski i odwrotnie.
Dialogi z lekcji są idealne, wyraźna wymowa, słyszę każdy wyraz i co najważniejsze bez problemu mogę powtórzyć.

Kopiuję ten tekst do swoich dokumentów, potem kilkanaście razy przepisuję i powtarzam na głos. Odsłuchuję bezpośrednio z lekcji.

Zdania (nie pojedyncze słówka) z Diki dla mnie są za szybko wymawiane. Na szczęście nie wszystkie są w taki sposób wymawiane.

Denerwuję się, gdy nie mogę zapamiętać, ale zaraz nachodzi mnie myśl, że za jakiś czas będę umiała. Każde słówko/zdania wymawiam głośno, z tym nie mam problemu, gorzej z pisaniem :)

Pozdrawiam.
felicja-alicja
abmmichal - Zdania są moim zdaniem - konieczne. Mam chyba więcej zdań i długich fraz niż pojedynczych słówek. Słówka bez zdań to prawie nonsens.

Szybkością bym się nie martwił. Nie warto sie zadręczać.
- 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Hasło X - nie pamiętam ani wymowy ani znaczenia ani składni? Hasłem jest skomplikowane zdanie? Jak wbijacie sobie to zdanie do głowy? Czy analizujecie zdanie? Czy ćwiczycie wymowę? Jak - jak konkretnie postępujecie by ostatecznie klikać good, or exellent?Ilość powtórzeń hasła przy jednym podejściu? i inne techniki zapamiętywania i wbijania użytkowego do głowy - zdań fraz słówek.
abmmichal
10 lat temuzmieniany: 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

abmmichal - przepisuję zdanie wielokrotnie, np 10 razy i głośno wymawiam. Potem za 5 minut próbuję napisać te zdanie ponownie, sprawdzam, jak są błędy to podkreślam i sprawdzam jak powinno być. Źle wpisane wyrazy staram się nauczyć kojarząc je z czymś.

np wyraz "crazy"
wymowa: "kreizy" czyli "kre_d _izy jest mądry"
pisownia: c_ ar był mądry kilka _razy

Zakrywam kartkę, przez 5 minut zajmuję się czymś innym, po tych minutach próbuję poprawić, jak wyszło - fajnie, jak nie, ponownie przepisuję zdanie 10 razy i znów próbuję ponownie to samo.

Naukę zdań "ściągnęłam" od Zygmunta Broniarka.
Jak się uczyć słówek, znalazłam "gdzieś" w internecie.
Szkoda, że nie każdy wyraz można sobie rozłożyć na części.

Nie zawsze chce mi się tak pisać. Powtórki z eTotur odpowiadają mi, są rewelacyjne, jeszcze trochę a uzależnię się od programu :)

Nauka angielskiego, jak zauważyłam to ciężka praca.
felicja-alicja
10 lat temuzmieniany: 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Pięknie napisane - dla mnie zaskoczenie. To znaczy że wątek jest dla mnie pożyteczny.

Od kilku osób słyszałem o metodzie kojarzenia. Niestety kiepsko mi to idzie.

U mnie powtarzanie narzuca system Tutor, bowiem jeśli systematycznie klikam na I dont know, poor, to słowa szybko wracają do powtórki. Mam włączony cykl 11 wyrazów.

Jednocześnie nawet, jeśli wyraz czy zdanie jest uznane za good - to jeszcze dwa trzy razy go powtarzam - to samo dotyczy zdań.

Zupełnie inaczej przebiega proces kiedyś znanych a zapomnianych i naprawdę nowych słówek \ zdań. O tym więcej następnym razem.
abmmichal

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

moja droga zapamiętywania wyrazu>

przykład 1.
jestem w cyklu 11 wyrazowym
Łyżka durszlakowa
hasło - slotted spoon
23 września wprowadziłem do powtórek – tak jak pamiętam w tym dniu powtarzałem wyrażenie kilkakrotnie.
to oznacza, iż szukałem w diki różne znaczenia a slot rzecz. oraz to slot czasów.
zaznaczyłem do systemu powtórek
rzeczownik
- otwór
- przydział czasu reklamy
czasownik
- wpasować do otworu
oraz termin slot in
czasownik slot, time slot
- przydzielić czas reklamy

czyli możecie policzyć ile razy powiedziałem głośno slot, więcej niż 10 razy; – ze sprawdzeniem fonetycznego zapisu łącznie, czasownik regularny, rzeczownik policzalny – wymowa sprawdzona
spoon było łatwe

------------

4 października – system Tutor zaproponował powtórkę
z trudem udało mi wystękać termin w pierwszym cyklu, - ocena do systemu poor/ kliknięcie dopiero w trzecim cyklu – good. O dziwo blokada pamięciowa w drugim cyklu tego dnia z wyrazem spoon.
W trzecim cyklu dopiero zaliczyłem kliknięcie – good.
------------------
To oznacza iż w podstawowym uczeniu przeszedłem 1\3 lub 1\4 drogi.

Uznaję za ukończoną drogę, gdy w dwu kolejnych cyklach kliknę excellent.
abmmichal
10 lat temuzmieniany: 10 lat temu
michaltd - co to jest "cykl 11 wyrazowym" prosze o odpowiedz bo zaciekawileś mnie :) - 10 lat temu
abmmichal - michaltd, nie zauważyłem Twojego wpisu.

Jest filtr do ustawienia, ile chcesz mieć wyrazów w swoim cyklu. Nad ramką górną każdej powtórki - z prawej strony jest ilość wyrażeń w powtórce, obok jeśli ustawisz ten cykl tak jak mnie 11 oraz teraz do wykonania dziś np. 411. gdy klikniesz dobrze lub bardzo dobrze w wersji angielskiej good oraz excellent, to liczby spada o jeden. Nie pojawią się nowe wyrażenia dopóki nie wykonasz cyklu.

Jestes przy 8 powtórce w cyklu klikasz poor - system przechodzi następnej powtórki z tych ośmiu niezaliczonych powtórek.

Jeśli moje wyjaśnienie nie jest wystarczające - to daj znać.
- 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Moje trzy grosze do tego wątku. Z eTutorem uczę się od niedawna i jestem zadowolona. Wielokrotna możliwość powtórek to bardzo dobra sprawa. Trzeba tylko uważać na ilość dodawanych wyrazów! Nie można za dużo bo potem można się pogubić. Ja staram się uczyć wielostronnie tzn. równocześnie uczę się słówek, ich wymowy i ich pisania. Uczę się nie tylko pojedynczych słówek ale też całych zdań jakie są podane jako przykłady przy słówkach. Zabiera to trochę czasu ale chyba warto!
Dobre są wielokrotne powtórki w kolejnych dniach. Dla mnie rewelacyjna jest możliwość wydrukowania sobie fiszek z kolejnymi słowami i zdaniami. Noszę je ze sobą i jadąc tramwajem/autobusem lub czekając na przystanku wyjmuję i powtarzam. Ważne jest żeby równolegle ćwiczyć wymowę - w zależności od sytuacji (gdzie się uczę mówić na głos lub szeptem ale tak aby się usłyszeć.
Jedyny problem jaki mam to systematyczność (bardzo ważna) ale nie zawsze mogę siąść przy kompie i pouczyć się. Postanowiłam że będę się logowała nawet na przysłowiowe 5-10 min. i choć parę słów/zdań powtórzę ale codziennie.
Co dla mnie ważne to to że lekcje z eTutorem nie są nudne. Przynajmniej dla mnie. Robię nie tylko powtórki i nowe lekcje ale też często zaglądam do działu ćwiczeń. Jest bardzo różnorodny i nie nudny.
J
Jultyne

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Dobrze, a jak sobie radzisz z poprawnością wymowy przy fiszkach?
Jeśli słowo lub wyrażenie jest trudne w wymowie - to się łatwo zapomina poprawą wymowę. W kolejnych powtórkach potrzebuję często ćwiczyć wymowę od nowa. Szczególnie i, e, ea ee, itd.

U mnie tak wychodzi wbrew woli że w kolejnej powtórce zwracam uwagę bardziej na znaczenie wyrazu lub wyrażenia, w innej wymowę, w innej składnię itd. Próbuje budować własne zdania z drobnymi modyfikacjami, oraz sprawdzam czy podawane równoważniki wyrażenia dadzą się tak samo zastosować jak wyjściowy przykład. To ważne ćwiczenie chciaż pracochłonne.


Praktycznie najpierw się uczę poprawnej wymowy. Zgodność zapisu fonetycznego z lektorem. Jest sporo kwestii, które wyjaśniam w korespondencji z e Tutor nauczycielami w ramach zgłaszanych uwag. W kolejnej powtórcew widać czego się naprawdę nauczyłem.


Tak też uważam, iż krótkie wejścia online są bardzo pożyteczne.
abmmichal
10 lat temuzmieniany: 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

zapowiedź z promocji, iż z czasem powtórki ćwiczy się szybciej i skuteczniej, rzeczywiście się sprawdzają jest prawdziwa. Jednak ten proces jest niejednokrotnie bolesny i długi, i jednak pożyteczny.

Jak to przebiega u forumowiczów? szukam odpowiedzi!!!!
abmmichal
10 lat temuzmieniany: 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

hej,
pozytywy moim zdaniem:
- duża ilość materiału, zdania prawie do każdego słówka
- Diki sam w sobie
- dosyć ciekawe lekcje
- wymuszenie systematyczności przez system powtórek
Brakuje mi jedynie metody na przećwiczenie kolejnych poziomów, np. czegoś w stylu krótkich tekstów, opowiadań, ciekawych historii opartych na słownictwie z poziomu A1 po tym poziomie, A1 i A2 dla poziomu A2 itd. Wówczas można by się sprawdzić czy rozumiemy konkretne słówka w kontekście. Dobre by były tez testy gramatyczne po skończeniu danego poziomu (to akurat chyba jest dostępne w formie płatnych testów).

Z mojego własnego doświadczenie mogę powiedzieć, ze sporo nowych słówek wpadło mi do głowy, mimo ze kończę dopiero A2 (widzę to kiedy czytam angielskie książki).
Z drugiej strony dochodzę do wniosku, ze eTutor jest dla osób które dysponują wolnym czasem, 6 miesięcy zajęło mi zrobienie pozimow A1 i A2, mimo ze teoretycznie powinnam to umieć, bo ponad rok temu zdawałam testy z ESOL Entry3 i podchodziłam do Level1.Nie zaluje jednak ze zaczęłam od początku i mam nadzieje ze mój zapal nie osłabnie. Moje cele na przyszly rok z eTutor-em to skończony poziom B2.
justynakam

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Justynakam,
ciekawe podsumowanie.
W dwu kwestiach mam to samo doświadczenie:
- warto jest jest zaczynać szkołę Tutor od początku nawet jeśli początki są łatwiejsze;
- czas potrzebny na naukę - tj. wykorzystanie w pełni zasobów szkoły Tutor, zabiera znacznie więcej czasu niż się na początku przewiduje.


Moim celem jest - wykorzystanie zasobów szkoły do końca - pełne C2. Mimo dużych wysiłków i dużej pracochłonności; tempo postępów w wyuczeniu materiału jest u mnie znacznie wolniejsze od oczekiwań. Metoda jest jednak sensowna.

Generalnie pozytywnie oceniam drobne udoskonalenia Tutor.
abmmichal
10 lat temuzmieniany: 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

oj tak u mnie podobnie...oczekiwania ogromne a rezultaty...no cóż średnie, miało być b2 do końca tego roku, ale nie wyszło, jak zrobię cale b1 do stycznia to bede sie cieszyć, pozniej B2, z reszta nie bede sie juz spieszyc, w sumie teraz w ramach powtórek niższych poziomów zrobiłam tez supermemo 1 i 2, staram sie tez czytac ksiazki, i z racji tego ze nie mam polskij tv ogladam sporo po angielsku, rezultaty: wieksze zrozumienie jezyka pisanego, zrozumienie mowy bez zmian ;)
justynakam

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

justynakam - dziękuję za post.

Chciałem pokazać przykład z powtórek do Wszej analizy i porady.

PRZYKŁAD Z POWTÓREK

Odetnij centymetr łodygi zanim włożysz róże do wody.- tekst Tutor
ODETNIJ -{czyli skróć (łodygi)}- ŁODYGI O CENTYMETR ZANIM WŁOŻYSZ RÓŻE DO WODY - moje tłumaczenie zapisane w
Cut a centimetre off the bottom of the stems before you put roses in water.
stem , stalk = łodyga - zapisy wymowy się nie skopiowały tak jak kolory.

Problem dla mnie jest następujący.

1. nie wchodzę w dyskusję czy Tutor podał wersję polską ekwiwalentnie, bo to nic nie daje. Błędu w tłumaczeniu nie ma. Można dyskutować o jego większej lub mniejszej przydatności.

2. Moje tłumaczenie bardziej naprowadza na na oryginalny tekst angielski. Jest poprawne i moim zdaniem bardziej naturalne po polsku. Wprowadzam je do notatek.

Jak korzystacie z notatek? Czy próbujecie rozwiązania jak zaproponowane wyźej?

Tego typu rozwiązania są mi potrzebne - gdy są równoważniki słów albo wyrażeń - a mam trafić w konkretne rozwiązanie. Tutor \ Diki czasami sam podaje synonim którego nie należy wybrać - a czasem rezygnuje z takiej podpowiedzi.
abmmichal
10 lat temuzmieniany: 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Tyle czasu minęło jak trzaśnięcie biczem.

Od jakiegoś czasu tj około three months, moje powtórki są pełniejsze. Chodzi mi oto, iż zintegrowałem z powyższych doświadczeń POWTÓREK; powtórki obejmują wszystkie problemy ( znaczenie, synonimy, *kontry* znaczeń, gramatyka, WYMOWA itd. itp.

Wykonując tak powtórki, to moje zapiski, ćwiczenia głosowe, zdania przykłady weszły na skuteczny poziom uczenia się praktycznie wszystkich SKILLS OF ENGLISH. Nie mam przyrostu ilościowego powtórek, ale się w moim systemie nauki nimi nie nudzę, a czasem odwrotnie.
Jak wiele zawdzięczam ostatnio Pani Klaudii. Wielkie dzięki Pani Klaudio.

JESTEM Z TEGO BARDZO ZADOWOLONY. CZYLI TE 15-20 MINUT, WYSTARCZA NIE TYLKO NA UTRZYMANIE POZIOMU ANGIELSKIEGO, ALE NASTĘPUJĄ WOLNIUTKIE ALE STAŁE POSTĘPY.
abmmichal
3 lata temuzmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Mam wykupiony kurs Matura. Nie jestem kandydatem do zdawania matury już do czasu mego ostatniego tchnienia

Dla mnie jest to bardzo przydatne. Widzę że ćwiczenie tego kursu, jest dobrym narzędziem refleksji nad nauką, oraz wykonywanie ćwiczeń, dobrą nauką angielskiego oraz przygotowania do testów.

Teksty nie są bardzo trudne - te nagrane i odczytywane. Nawet struktury zdaniowe nie takie skomplikowane, a jednak ich słuchanie daje dobre rezultaty w nauce. Inaczej się ich słucha niż czytanek z Tutor z każdego poziomu.

Cos takiego bym powiedział, wykonuję inne ćwiczenia niż schemat w lekcjach eTutor, nie istotne który poziom. Jestem pełen optymizmu, że mój angielski będzie lepszy.
abmmichal

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki