ZALOGUJ SIĘ

Wyglądasz na zmęczonego. Co robiłeś? - Poprawna gramatyka w tym zdaniu

10 lat temuostatnia aktywność: 10 lat temu
Cześć,

pojawił się nowy czas w angielskim i cała moja "logika" została przewrócona do góry nogami. Czy z gramatyką w angielskim nie jest przypadkiem tak, że nie ma ogólnego schematu jak każde zdanie powinno wyglądać tylko rozumie się je bardziej, intuicyjnie.


Pojawił się czas Present Perfect Continues i gdy przerabiam ćwiczenia to od któregoś momentu wyłączyłem lektora i staram się samemu przetłumaczyć. Akurat iż wiem że w lekcji jest czas Present Perfect Continues to w miarę mi to idzie, ale gdybym w codziennej sytuacji miał zadać poniższe pytanie:

Wyglądasz na zmęczonego. Co robiłeś?

Najprawdopodobniej wyglądało by to tak:

You look tired. What were you doing ?

Natomiast w lekcji wygląda to tak:

You look tired. What have you been doing?



Jednak po zastanowieniu się i analizie dotychcas poznanych przezemnie czasów, poprawne zdanie powinno wygladać tak:

You are looking tired. What were you doing?

Wyglądasz na zmęczonego(teraz jesteś zmęczony, a nie zawsze). Co robiłeś(dłuższa czynność już zakończona, nie robisz tego dalej).


Pewnie nie mam racji raczej na 100%, po prostu chciałbym aby ktoś mnie sprostował, pewnie moja logika wynika z niezbyt dokładniej znajomości czasów lub po prostu złych nawyków podczas używania.


Z góry dzieki za pomoc
D
diego99799
herrmaan - "Co robiłeś(dłuższa czynność już zakończona, nie robisz tego dalej)."

Zgadza się, ale w tym zdaniu najwazniejsze jest to że jest podany skutek danej czynności. Dlatego używamy present perfect continous.

"You are looking tired."
Błędne zdanie. You look tired powinno być.
- 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

"Wyglądasz na zmęczonego. Co robiłeś?

Najprawdopodobniej wyglądało by to tak:

You look tired. What were you doing ?

Natomiast w lekcji wygląda to tak:

You look tired. What have you been doing?"


Ponieważ podany jest skutek nie można stosować past continous, tylko present perfect continous. Poprawne zdanie to:
What have you been doing? - co robiłeś? (że teraz wyglądasz na tak zmęczonego)

What were you doing? - co robiłeś? (gdy ogólnie np. jesteśmy ciekawi co ktoś robił, ale to pytanie nie ma związku z jakimś skutkiem - wygląda na zmęczonego).
H
herrmaan

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.