ZALOGUJ SIĘ

Kiedy słowa: church / prison / school / bed / cafe występują z przedimkiem, a kiedy bez?

zmodyfikowany: 10 lat temuostatnia aktywność: 10 lat temu
Czy ktoś może wyjaśnić ogólną zasadę kiedy używa się tych słów z przedimkiem, a kiedy bez? I czy jeszcze są jakieś inne rzeczowniki, których te zasady obowiązują, a których nie wymieniłam?
Ewelina79
daga3030 - W głównym pytaniu wkradł się błąd, napisałaś z przyimkiem zamiast przedimkiem:) - 10 lat temu zmieniany: 10 lat temu
Ewelina79 - Rzeczywiście, już poprawiłam. - 10 lat temu zmieniany: 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 6

Primary and secondary purpose:

-idę siedzieć do więzienia: Go to prison.
-idę kogoś odwiedzić: Go to the prison to visit Jim.

-idę do kościoła się modlić: Go to church.
-idę zrobić zdjęcia: Go to the church to take photos.

-idę do szpitala na leczenie: go to hospital.
-idę kogoś odwiedzić: go to the hospital to see somebody.

etc... :)
S
scrapiom

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

W powtórkach mamy wyrażenie:

admit to a hospital, co oznacza być przyjętym do szpitala.

Zastanawiam się w tym przypadku o konieczności użycia przedimka "a" przed "hospital". Jeśli mówimy o tym, że ktoś ma być przyjęty do szpitala, to znaczy, że jako pacjent. W takim przypadku chyba prawidłowo powinno być bez "a".
A
atusia73
scrapiom - KAŻDY rzeczownik w liczbie pojedynczej musi być dopełniony: tutaj mamy zatem - do jakiegoś szpitala. A jakby to był twój szpital to byłoby: admit to my hospital etc

:)
- 10 lat temu
Ewelina79 - To zaprzeczasz sam sobie w takim razie, w twoim wpisie wyżej napisałeś - Go to church./go to hospital./go to prison. To są również rzecz. w l. poj. i nie mają przedimka. Twoje wpisy czasem są naprawdę wątpliwej jakości. - 10 lat temu zmieniany: 10 lat temu
quantum137 - > KAŻDY rzeczownik w liczbie pojedynczej musi być dopełniony
Czym dopełniony?
- 10 lat temu
atusia73 - scrapiom nam pewnie nie odpowie, bo sam zamotał się w temacie :-)Udzielił chaotycznej odpowiedzi, która nic nie wniosła.
A wracając do tematu, to znalazłam w powtórkach również to:
"be admitted to hospital" (BrE)- być przyjętym do szpitala.
I tu już się wszystko zgadza, jest bez "a" , tak jak powinno być.
Coraz bardziej skłaniam się do tego, że wersja "admit to a hospital" jest z błędem.
- 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Odpowie: Proszę zrozumieć "primary i secondary purpose" a potem psioczyć. A dopełniony być musi, o ile jest policzalny, przedimkiem. Chcecie czy nie - tak jest.

Admit to a hospital - informacja np. dla rodziny, że jestem w jednym ze szpitali w tym mieście vs. admit to hospital - jestem w szpitalu, leczę się.
S
scrapiom
quantum137 - > A dopełniony być musi, o ile jest policzalny
Doprawdy?

I went to bed.

Dodatkowo sam sobie zaprzeczasz, spójrz na swoją odpowiedź, sporo mieszasz kolego.

A jak już mam się czepiać to dla rodziny informacja z "a hospital" czemu ma służyć? Jest w jakimś szpitalu to jak powiedzieć, że nie wiemy w jakim, bez sensu.

pzd!
- 10 lat temu zmieniany: 10 lat temu
Ewelina79 - Z twojej powyższej wypowiedzi: "Primary and secondary purpose:
-idę siedzieć do więzienia: Go to prison.
-idę do kościoła się modlić: Go to church.
-idę do szpitala na leczenie: go to hospital." Gdzie tu masz te swoje dopełnienie, o którym pisałeś, że: "KAŻDY rzeczownik w liczbie pojedynczej musi być dopełniony"?

I nie chcę żebyś się już wypowiadał w moich następnych tematach, które założę na tym forum. Nie masz wiedzy, a wydaje ci się, że masz. Przynosisz tu więcej szkody niż pożytku.
- 10 lat temu zmieniany: 10 lat temu
atusia73 - Odpowie: Proszę zrozumieć "primary i secondary purpose" a potem psioczyć.

Niestety, Twojego tłumaczenia nie da się zrozumieć, co zauważyli również inni. Czasami lepiej wstrzymać się od odpowiedzi, niż pisać cokolwiek.
- 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Czy ktoś może zna odpowiedź na moje pytanie? :) Bo jak widać wcześniejsza dyskusja nie odp. konkretnie na zadane pytanie.
Ewelina79

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Jest grupa rzeczowników którą w zależności od tego czy poprzedzimy przedimkiem określonym "the" czy pozostawiamy bez przedimka (p.zerowy) zmieniają znaczenie zdania. Do tej grupy należą rzeczowniki które wymieniłeś oraz np.court, school,hospital..
Rzeczowniki te to nazwy miejsc,instytucji które pełnią jakąś funkcję ; np. Do szkoły idzie się edukować, do sądu na rozprawę lub do szpitala na leczenie. Ale zdąza się tak że do szkoły idziemy np.na wywiadowke, do sądu do pracy, a do szpitala w odwiedziny. Czyli pojawiamy się w tych instytucjach w innym celu, właśnie dlatego ładnie obrazuje nam tu użycie "the" lub jego brak.
A tu kilka przykładów:
My son goes to school - w celu nauki
I went to the school - w celu np.zebrania

Anna's dad is in hospital - w celu np.operacji
Anna is in the hospital - w celu odwiedzin
D
daga3030
Ewelina79 - A "town"? - 10 lat temu
daga3030 - Może zajrzyj do diki, tam pod hasłem town znajdziesz także the town wraz z przykładowymi zdaniami.
Trudno mi teraz konkretnie odpowiedzieć, poczekajmy może ktoś się znajdzie kto to nam rozjaśni.
- 10 lat temu zmieniany: 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

An important group of common nouns ( mostly places) are used without an article closely associated in phrases with the special function or purpose, but with an article in a more general sense.

Here are some of those nouns: lista rzeczowników pospolitych głównie określających miejse, do których stosuj się reguła zmainy znaczenia tak jak do hospital; be (in) at hospital - być hospitalizowanym vs be in the hospital - być bo np odwiedza się chorego:

school, hospital, church, bed, (dry) dock, paper, prison, harbour (port), barracks, deck, (under) canvas, (at) sea, by train, and a few others.

Dobrze pamiętać że rzeczowniki bez a, the article przyimków lub zastępujących ich słówek z reguły nie występują, albo zmieniają znaczenie.
abmmichal
10 lat temuzmieniany: 10 lat temu
Ewelina79 - Nie rozumiem ostatniego zdania: "Dobrze pamiętać że rzeczowniki bez a, the article przyimków lub zastępujących ich słówek z reguły nie występują, albo zmieniają znaczenie." - 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki