ZALOGUJ SIĘ

Jak byście przetłumaczyli zdanie: "The police have been searching for the missing children for three days"?

10 lat temuostatnia aktywność: 10 lat temu
The police have been searching for the missing children for three days.
V
volierxd

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 4

Policja szukała zaginionych dzieci przez 3 dni.
K
KasiaDz

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Policja szukala zaginione dzieci przez trzy dni
C
coffeecake

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Mamy tutaj czas Present Perfect Continuous, który sugeruje, że czynność rozpoczęła się w przeszłości i wciąż trwa, zatem zdanie będzie brzmiało: Policja poszukuje zaginionych dzieci od trzech dni.
o.bracka
volierxd - Dokładnie tak samo mi się wydaje. Jednak w lekcji na etutorze tłumaczą tak jak KasiaDz. W takim razie jak powinno brzmieć zdanie "Policja poszukuje zaginionych dzieci od trzech dni." w języku angielskim? - 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

I tutaj pojawia się słowo "kontekst", od którego wszystko zależy. Przyznam, że w tym zdaniu z tym kiepsko. Ja przetłumaczyłam je jako luźne, wyrwane z kontekstu zdanie i pierwszym moim, nieco automatycznym, skojarzeniem było użycie Present Perfect Continuous w klasycznym znaczeniu, czyli jako wskazanie, że coś się rozpoczęło w przeszłości i wciąż trwa. Kiedy powiedział pan, że zdanie to przetłumaczone jest w kursie tak jak podaje KasiaDz otwiera się nowa możliwość - użycie Present Perfect Continuous jako wskazanie czynności, która ciągnęła się przez jakiś czas w przeszłości, w pewnym momencie się skończyła i ma wpływ na stan obecny. W zależności od tego, jaką mamy intencję - oba tłumaczenia są poprawne. Czasy Perfect są bardzo problematyczne, choćby ze względu na elastyczność jeśli chodzi o znaczenie i kontekst. My mamy w języku polskim dwa rodzaje czasu przeszłego: dokonany i niedokonany, które nie są tak 'plastyczne' pod tym względem i czasem ciężko coś przetłumaczyć tak, żeby oddawało idealnie znaczenie angielskie.
o.bracka

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki