ZALOGUJ SIĘ

"Slowlest" czy "the most slowly"?

10 lat temuostatnia aktywność: 10 lat temu
Z lekcji wynika, że slowly można stopniować na 2 sposoby. Kiedy stosować jedną a kiedy drugą formę?
A
agasasin

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 4

"most slowly". Przysłówki raczej odmienia się za pomocą 'more', most', poza jednosylabowymi jak 'fast' (faster, fastest), 'hard' (harder, hardest). Np. 'easily' - more easily, most easily (nie *easilier* itd).
zaz2013
inez28106 - to nie jest przysłówek tylko przymiotnik. stopniowanie przymiotników odbywa sie wedlug konkrernych reguł.Krótkie 2-3 sylabowe: dodajemy er w 2 stopniu i the.... -est w 3 stopniu. zawsze sa jkieś wyjątki. Polecam książke ESSENTIAL GRAMMAR IN USE. AUTOR RAYMOND MURPHY
w PROSTY I ŁATWY SPOSÓB SZYBKO NAUCZYSZ SIE CO TRZEBA
- 10 lat temu
zaz2013 - >to nie jest przysłówek tylko przymiotnik.>
A konkretnie co?
- 10 lat temu
ewa159 - W moim Murphy'm jest to z całą pewnością adverb, ale może autor tych podręczników nie może się zdecydować i wciąż się waha? ;-) :-) - 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zgadzam się - tak jest opisane w objaśnieniu, ale już w przykładach do tej lekcji jest "slowlest". Stąd moje pytanie, czy jest jakaś zależność, co i kiedy się stosuje?
A
agasasin
zaz2013 - >w przykładach do tej lekcji jest "slowlest".>

Poważnie? A to ciekawe :).
Adverbs ending in -ly - more, most (more slowly, more freely, more deeply, most tightly, most happily)
Adjectives ending in -ly - ier, iest (friendlier, holier, loveliest, ugliest).
"Slowlest" (?) to w ogóle dziwny twór. Ewentualnie można by utworzyć 'slowliest' ale nie jest to poprawna forma.

- 10 lat temu
zorija - slowest - przysłówek
comparative slower, superlative the slowest
mało pojętny - tak jest w diki - to "slowlest" to chyba zwykła literówka popełniona przez kol.agasasin -
- 10 lat temu
zaz2013 - >slowest - przysłówek>
??

'slowest' to nie przysłówek, tylko superlative od 'slow' czyli 'wolny' i jest to przymiotnik.
'slowly' to przysłówek i stopniuje się go za pomocą 'more', 'most'.
- 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Literówka to faktycznie moja wina, ale w przykładzie jest przysłówek nie przymiotnik - jak najwolniej, nie jaki, jaka, jakie.

Ona czyta najwolniej z nas wszystkich.

She reads the slowest of all of us.
A
agasasin
zaz2013 - 'the slowest' to stopień najwyższy przymiotnika 'slow'.
To chyba już kilka razy się tu pojawiło.
Pozdrawiam.
- 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Temat mnie zainteresował więc postanowiłam się mu przyjrzeć. A ponieważ zrobiło się chyba małe zamieszanie to pozwolę sobie coś dodać.

1. Slow może być zarówno przymiotnikiem, jak i przysłówkiem.

2. Jako przysłówek funkcjonuje zarówno slowly, jak i slow, co skutkuje istnieniem podwójnej odmiany:
slowly/slow - more slowly/slower - most slowly/slowest

W słowniku Oxford Wordpower znalazłam taka krótką notkę:
"W języku codziennym częściej używa się przysłówka slowly. Slow jednak często występuje w wyrazach złożonych: slow-moving traffic. Przysłówki w stopniu wyższym slower i more slowly można stosować wymiennie: Could you drive a bit slower/more slowly please?"

Niestety w notatce nie poruszono problemu częstotliwości używania stopnia najwyższego w tych dwóch formach.

Edit: Od siebie dodam jeszcze, że o ile warto znać obie formy to bardziej bezpieczny w codziennym stosowaniu jest przysłówek "slowly". W Diki przy przysłówku "slow" w znaczeniu "powoli, wolno" zaznaczono, że jest to język nieformalny (informal).
?
Gość
10 lat temuzmieniany: 10 lat temu
zaz2013 - 'Slow' może funkcjonować jako przysłówek w mowie potocznej po np. 'drive', 'go', walk', co nie znaczy, że zawsze tak jest. Jednak nijak to się ma do pytania zadanego przez autora/kę:
>Z lekcji wynika, że slowly można stopniować na 2 sposoby. Kiedy stosować jedną a kiedy drugą formę?>
'Slowly' można stopniować tylko w jeden sposób. W ten drugi sposób stopniujemy 'slow', nie 'slowly'.
Jeśli chodzi o mnie, temat wyczerpany :)).

- 10 lat temu
Gość - Przejrzałam część lekcji. Pytanie autorki wzięło się z zamieszczonego tam przykładu, a nie z samych wyjaśnień - chodzi o zdanie, które podała "She reads the slowest of all of us". Czyli istotę problemu stanowiła forma "the slowest", która pojawiła się przy stopniowaniu przysłówków i wzbudziła wątpliwości. Dlatego wydaje mi się, że potrzebne było wyjaśnienie skąd ona pochodzi, a pochodzi właśnie od "slow", które może funkcjonować jako przysłówek ;). - 10 lat temu zmieniany: 10 lat temu
zorija - dlatego też moja odpowiedż dotyczyła przysłówka użytego w tym przykładzie,z tym że nie opisałam tego tak dokładnie jak Ty - - 10 lat temu zmieniany: 10 lat temu
Gość - Tak, widziałam Twój komentarz, doszłam też do wniosku, że warto ten element wyeksponować, żeby nie zagubił się wśród innych odpowiedzi, które skupiały się bardziej na ogólnej odmianie przysłówków.
Trzeba też przyznać, że omawiane przez nas przykładowe zdanie bez dodatkowych wyjaśnień może rodzić pytania, szczególnie, że pojawia się w lekcji na poziomie A1.
- 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki