ZALOGUJ SIĘ

Polskie "czy" w czasie Future Simple

10 lat temuostatnia aktywność: 10 lat temu
Jak mogę napisac po angielsku <czy w przyszłości mogę dostać więcej czegos tam< i jaki do czas Future Simple? Dzieki wielkie za pomoc.
M
megi1962

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Future simple - lekcja 16 A1 https://www.etutor.pl/lekcje/1058/15381/

podmiot + will + czasownik w I formie
I will go

Dla Ja (I) i My (We) zamiast 'will' można użyć 'shall' (formalnie, grzecznościowo, staromodnie).
Shall I open the window - czy Ja mam otworzyć okno?


więcej znajdziesz tu:http://en.wikipedia.org/wiki/Shall_and_will

Wracając do twojego pytania: czy w przyszłości mogę dostać czegoś tam?
Z czasownikiem móc nie jest tak łatwo ponieważ w j. angielskim 'can' i jego forma 'could' jest czasownikiem modalnym. Niestety 'can' możemy użyć tylko w czasach present i past. W perfekcie i future musimy użyć 'be able to' (w sensie możliwości wykonania jakiejś czynności) lub be allowed to (w sensie posiadania zgody na wykonanie czynności).

W czasach prostych między 'can' oraz 'be able to/be allowed to' występuje różnica znaczeniowa. Porównajmy zdania:

I could swim this river. - Umiałem kiedyś przepłynąć tę rzekę.
I was able to swim this river. - Byłem w stanie przepłynąć wtedy tę rzekę.
I was allowed to swim this river - Pozwolono mi przepłynąć tę rzekę

Możesz zapytać się
Can I get more - czy mogę dostać więcej (mogę teraz ale jeśli ktoś wyrazi zgodę to dostanę za chwilę) ta samo jak can I open the window (mogę otworzyć okno? ale okno otworze za chwilę jeśli druga osoba wyrazi zgodę) lub
Is it possibile to get more in the future (czy jest to możliwe aby dostać więcej w przyszłości?)

Albo
Will I be allowed to get more in the future - czy będę mógł (czy będzie mi wolno) dostać więcej w przyszłości
Will I be able to get more in the future. - czy będzie możliwe dostać więcej w przyszłości
(bardzo oficjalna moim zdaniem)

Pozdrawiam.


Opis czasu znajdziesz również na stronie http://www.t4tw.info/angielski/gramatyka/will-shall.htm
uciem1
megi1962 - szkoda ze nie możesz zobaczy mojej miny, schylam glowe w Twoja strone. Czapki z glow. Dzieki - 10 lat temu
quantum137 - Małe sprostowanie.
1.
> Dla Ja (I) i My (We) zamiast 'will' można użyć 'shall' (formalnie, grzecznościowo, staromodnie).
> Shall I open the window - czy Ja mam otworzyć okno?
W podanym przykładzie nie można wymiennie stosować shall i will.
2.
> Niestety 'can' możemy użyć tylko w czasach present i past.
> W perfekcie i future musimy użyć 'be able to'
Nieprecyzyjne określiłeś czasy, co z Present Perfect dla przykładu?
3.
Odpowiedź mogłabybyć bardzo dobra gdybyś jeszcze zatroszczył się o szczegóły, np. znaki zapytania.

pzd!
- 10 lat temu zmieniany: 10 lat temu
uciem1 - Dziękuję za trafne uwagi. Będę w przyszłości bardziej dokładny.
Naprawdę trudno jest zawrzeć wszystkie reguły i wyjątki w odpowiedzi.
Podałem źródła dla osób dociekliwych.

'The devil is in the detail.'
- 10 lat temu
quantum137 - Nie ma za co.
Widać, że się starałeś udzielić jak najlepszej odpowiedzi, jest obszerna i porusza kilka zagadnień gramatycznych.
Następnym razem będzie lepiej:)
- 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.