ZALOGUJ SIĘ

skróty w mowie

zmodyfikowany: 13 lat temu
Czy niezastosowanie w mowie skrótu służy podkreśleniu czy może odbiór jest taki sam jak przy "didn't", "it's", itd.?

He did not need an alarm clock.
It is your turn to wash the dishes.
bird
TopMan - Malwina, na pewno bez skrotow mowa bedzie bardziej czytelna i zrozumiala.
Np: "can't" powiedziane szybko w zdaniu uslyszymy jako "can".
To tak z doswiadczenia :)

- 13 lat temu zmieniany: 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

w skrótach odbiór jest taki sam
M
mateuszware

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Jednak czasami niezastosowanie skrótu służy podkreśleniu (ale także wtedy akcentujemy słownie np. "not"). Czasem też, aby podkreślić coś można powiedzieć: I DO like apples.
A
apaszka
bird - A co z wypowiedziami typu: It is your turn to wash the dishes.
Czy "it is" zamiast "it's" robi jakąś różnicę?
- 13 lat temu zmieniany: 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Nie powinno stosować się skrótów w formalnych wypowiedziach pisemnych, gdyż skróty są charakterystyczne głównie dla mowy potocznej.
Mówienie bez używania skrótów byłoby raczej sztuczne, ale czasem celowo używa się nieskróconej wersji danego wyrażenia, żeby podkreślić jego znaczenie, np. I do not understand what you're saying (podkreślamy, że nie rozumiemy o co komuś chodzi)
HandicapGuy
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu
bird - Dzięki. O formalnych wypowiedziach pisemnych i użyciu "do" w mowie wiem. Chodzi mi o wypowiedzi typu "It is your turn to wash the dishes". Czy brak skrótu ma podkreślić, że teraz twoja kolej zmywania i nie wywiniesz się? :) - 13 lat temu
HandicapGuy - Gdyby zależało nam na podkreśleniu, że to TWOJA kolej na zmywanie, to byśmy zakcentowali słowo YOUR raczej. - 13 lat temu
bird - Dlatego zastanawiam się nad różnicą w odbiorze z "it is" zamiast "it's" oraz z "did not" zamiast "didn't" w zdaniu "He did not need an alarm clock". Czy jest jakaś. - 13 lat temu zmieniany: 13 lat temu
HandicapGuy - Niestety nie wchodzę w taką szczegółową analizę "różnicy w odbiorze", więc nie mogę pomóc. Być może wypowie się ktoś, kto tę różnicę czuje. - 13 lat temu
bird - W każdym razie serdeczne dzięki :) - 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.