ZALOGUJ SIĘ

I am already late, (...)? (question tag)

13 lat temu
I am already late, (...)? (question tag)
I am already late, am I not?
Jestem już spóźniona, prawda?

Przykład z etutor. Ja się uczyłam, że w tym przypadku powinno być "aren't I" Czy obie formy są prawidłowe?
P
p-o-l-a

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

mnie też uczono ,że powinno być aren't I?
w gramatyce znajdziesz dział guestion tag.Są też przykłady z "am I not" i "aren't I",ale nie do końca rozumiem kiedy co stosować.
dania57

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

W związku z Question Tag dotyczącym właśnie "I" pojawia się dużo wątpliwości. Część (większość) podręczników dopuszcza tylko "aren't I?", część pozwala na użycie "am I not?" tylko w formalnych kontekstach, a praktyka z kolei pokazuje jeszcze co innego - bardzo często można się spotkać właśnie z "am I not", część native speakerów, także nauczycieli, twierdzi, że dużo naturalniej brzmi "am I not". Trzeba pamiętać, że język ewoluuje i to, co jeszcze 10 lat temu było niepoprawne, teraz wchodzi do użycia. Ze względu jednak na to, że wciąż nie jest to aż tak pewna kwestia, wprowadzamy drobne zmiany w kursie i tam, gdzie pojawia się "am I not?" postawimy "aren't I?", żeby rzeczywiście zgadzać się z większością podręczników.
e.lukasiewicz

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

wg mnie wystarczy wprowadzić szerszy komentarz wrowadzający przed danym zagadnieniem.Na przykład to co teraz Pani napisała.I problem znika.To mnie utwierdza,że nie robię dużego błędu mówiąc tak albo tak.Dziękuję za wyjaśnienia.
dania57

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.