ZALOGUJ SIĘ

Tramwaj/autobus whatever

13 lat temu
Jak w Anglii mówią na bilet ? Bo z tego co wiem, tam jest 'fare', a nie 'ticket'. Czyli: 'I wanna pay a bus fare' czy 'I wanna buy a ticket fare' czy 'I wanna buy a bus ticket'. I ogólnie, to 'fare' to jest bilet czy po prostu opłata ? No, tyle. Jeszcze przy okazji co to znaczy genre-busting ?
eneduelike
Marzyciel - genre-busting - niezgodne z panującym stylem
albo coś w tym rodzaju ;P
- 13 lat temu
Hermenegilda - ticket to tez oznacza mandat. - 13 lat temu zmieniany: 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Hej

Biletów tutaj jest sporo:

[1] bilet to po ang. ticket, na swoim mam też 'ticket type'
[2] bilet strefowy, np. na zone 2-5 + wszystkie autobusy to tzw. travelcard
[3] niebieska karta to 'oyster card' typ elektornicznego ''biletu'' który trzeba doładować, mozna mieć chyba do 5 różnych typów doładowania, np. trawelkę + grosze na zapas
[4] bilet autobusowy to 'bus pass'
[5] bilet na overground/ underground = the Tube/ National Rail to po prostu 'ticket', National Rail (also)-> railcard
[6] bilet na tramwaj to 'tram pass'
Doładować/ załadować bilet to 'top-up' -> ważny zwrot, praktycznie jedyny w użytku.
[7] Bilet na DLR - rodzaj kolejki, coś jak overground , po prostu ticket, ja używam trawelki, ale na oysterce tez można jechać ;) i tak praktycznie w każdym podpunkcie, sporo opcji
-------------------------------------------------------
Każdy typ biletu można tu kupić [Londyn] na co najmniej 2-3 sposoby, warto wiedzieć o otwartych bramkach w metrze, biletach typu 'jak nie mam pieniędzy to co wtedy' i jechać za 20 pensów :) sprawdzone w National Rail jak kasa była zamknięta ... opcji i biletów tu mnóstwo.
-------------------------------------------------------
National Rail (types of tickets):
- advance -> travel on specific trains
- off-peak -> travel off-peak
- anytime -> travel any time
- season -> for regular travellers making the same journey every day
-------------------------------------------------------
Types of railcards:
- 16-25 railcard
- family & friends railcard
- senior railcard
- disabled persons railcard
- network railcard
- H M Forces railcard
-------------------------------------------------------



Pozdrawiam serdecznie
quantum137
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Quantum137 rewelacyjnie wszystko opisał(dałam punkt:))super!
ale jeśli ja mogę coś skromnie dodać do tak obszernej wypowiedzi to dopowiem tylko to:

teoretycznie jedno i drugie jest poprawne ale kto mówi ze chce
zapłacić opłatę za bilet autobusowy skoro kupuje się bilet na autobus(tak jest prościej i częściej spotykane)
"fare" to znaczy tyle co:opłata za przejazd
np."bus fare": opłata za przejazd autobusem
Fare to opłata ale jak kupujesz bilet to prosisz konkretną nazwę biletu(Quantum wymienił jakie)albo prosisz o bilet czyli ticket.
Np. z lotniska kupisz bilet na autobus albo pociąg do
Londynu, ale w Londynie już na metro trzeba kupić "oystercard" którą
doładowuje się stan konta, lub doładowujesz bilet całodniowy,tygodniowy itd. Tą kartą można też płacić w autobusach przykładając do
czytnika i wtedy kasuje 1.30 funta bo w autobusie można kupić bilet
ale jak płacisz gotówką to zaplacisz 2 funty dlatego oystercard się
bardziej opłaca. Jak "odbijasz" carte w autobusie to tylko raz jak
wsiadasz, jak wysiadasz to już nie! Ale w metrze jest zasada. Odbijasz
na bramce jak wchodzisz i jak wychodzisz też to robisz- zresztą inaczej
Cię bramka nie wypuści.Ogólnie tak jest w Londynie a jak w innych miastach to nie powiem bo nie wiem.
?
Gość
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu
quantum137 - Dokładnie tak thessalinia, dodam tylko, że metrem też bez oystercard da radę pojechać, oysterka tak jak napisałaś jest bardzo wygodna i wskazana podczas pobytu w Londynie :) Pozdrawiam i też + ;) - 13 lat temu zmieniany: 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.