ZALOGUJ SIĘ

"I had never seen such a terrible mess" - dlaczego nie można użyć "have" zamiast "had"?

11 lat temuostatnia aktywność: 11 lat temu
przeciez present perfect mowi o calym doswiadczeniu do tej pory, wiec jak do tej pory nie widzialem to wydaje sie ze moglo by byc have zamiast had czyli zamiast past perfektu
U
uczen44

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

Musisz popatrzec na Kontext. Past perfect (had seen) stosuje sie w odniesieniu do jakiegos wydarzenia z przeszlosci. w tym przypadku: terrible mess. A ty tego wczesniej nie widziales. Past perfect nie rozpatruje sie indywidualnie, lecz w konexcie jakiegos wydarzenia. Nie wiem czy sie jasno wyrazilam.
Pozdr.
?
Gość

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

To znaczy to "terrible mess" juz jest jakims wydarzeniem z przeszlosci - pewnie wyrazone w formie Past simple. Mowiac "I had never seen" mowisz o czasie sprzed terrible mess. Czyli niejako posuwasz sie w odleglejsza przeszlöosc. Moze taraz troche jesniej.
?
Gość
Ewa-Sally - Czyli ja nie teraz widzę ten bałagan, tylko np. to było tydzień temu, a teraz opowiadam komuś moje wrażenia estetyczne z oględzin, tak? - 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Masz rację Jola 21, tyle tylko, że to nie jest dokładana odpowiedź na pytanie. Na pytanie "dlaczego nie można...itd", odpowiadam: oczywiście, że można. Chodzi o to, że przykłady zdań nie są pojedynczymi zdaniami, ale częścią jakiejś większości, więc P.P.prawdopodobnie pasuje.
Np. I had never seen such a terrible mess. I was shocked! (zobaczyłem bałagan, wynik-byłem zszokowany)
Natomiast bez konkretnego kontekstu lub bez odniesienia do innego wydarzenia zdanie "I have never seen such a terrible mess." jest jak najbardziej poprawne.
wacek6713

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.