ZALOGUJ SIĘ

There is a train station and a taxi rank nearby.

zmodyfikowany: 13 lat temuostatnia aktywność: 10 lat temu
Moze to glupie ,ale czemu there is , a nie there are.
Skoro mowa o station i taxi rank to tak jakby plural.
Czy "and" zmienia to na singular ?
Pozdrawiam
TopMan

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 4

ponieważ jest mowa o jednej stacji kolejowej i jednym przystanku taxi.Gdyby były two stations and two ranks to wtedy byłoby there are.
dania57
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu
TopMan - Tak ja rozumiem,ze There is uzywane jest z rzecz. l.p,ale skoro wymieniamy kilka rzeczy.... ?
- 13 lat temu
dania57 - nie wiem czy to pomoże ale po polsku też powiemy:"Tam jest stacja kolejowa i postój taxi",a nie "Tam są stacja kolejowa i postój taxi." - 13 lat temu zmieniany: 13 lat temu
ryan - a jakby była jedna stacja i dwie taksówki albo na odwrót ? :P - 13 lat temu
dania57 - to użyłabym konstrukcji "there are" - 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

there is a train station and two taxi ranks.
wacek6713
dania57 - A mozna tak
There are two taxi ranks and a train station?
- 13 lat temu
wacek6713 - można i tak. - 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Tutaj trzeba zastosować zasadę, że czasownik musi odpowiadać liczbie, w jakiej pojawia się pierwszy podmiot, czyli:

There is a train station and a taxi rank nearby. (pierwszy podmiot to 'train station', występuje w liczbie pojedynczej, dlatego pojawia się przed nim czasownik 'is' [l. pojedyncza])

There is a train station and two taxi ranks nearby. (pierwszy podmiot to 'train station', występuje w liczbie pojedynczej, dlatego pojawia się przed nim czasownik 'is' [l. pojedyncza])

There are three train stations and a taxi rank nearby. (pierwszy podmiot to 'train station', występuje w liczbie mnogiej, dlatego występuje przed nim czasownik 'are' w l. mnogiej)
paulina_r
dania57 - dzięki,wszystkich nas pogodziłaś i wiele rozjaśniłaś - 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Znalazlam takie wyjasnienia:

"Jeśli mamy kilka rzeczy, które chcemy wymienić NALEŻY używać THERE IS jeśli każda z nich jest w liczbie pojedynczej."

"Jeśli chcemy wymienić kilka rzeczy i są one zarówno w liczbie pojedynczej jak i mnogiej należy używać "There is" do tych w liczbie pojedynczej i "There are" do tych w liczbie mnogiej.
Na przykład:
* There is a book and there are some magazines in this room."

Ale rowniez :

"W mowie potocznej, bardzo często there is używamy z rzeczownikami w liczbie mnogiej:
There's some people coming in the front gate.
There's some biscuits in the tin in the pantry."

No troche to pokretne...prawda?
TopMan
ryan - a jakie ciekawe :D w każdym razie po tych wszystkich odp. mi zrobiło się jaśniej w głowie ;) - 13 lat temu
TopMan - Pewna blondynka tez tak mowila,
jak jej latarke do ucha przystawiono.
- 13 lat temu zmieniany: 13 lat temu
zenstef - Jesteś Myszula bardzo mądrą dziewczyną.
Myślisz bardzo dobrze ;) bo jak ja słyszę, że ktoś widzi kolejny podmiot w zdaniu '..and a taxi rank nearby.' to tylko do dalszej dyskusji ;) pozdrawiam
- 13 lat temu zmieniany: 13 lat temu
zenstef - Wielkie dzięki Paulino za to w/w tłumaczenie. Uważam tylko, że jest zawsze tylko jeden podmiot w zdaniu w zakresie określenia i po prostu przestań kombinować ;) I sobie tak tylko myślę, że w 'and a taxi rank nearby' na pewno nie ma kolejnego podmiotu ;), pozdrawiam - 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.