ZALOGUJ SIĘ

some i any

zmodyfikowany: 11 lat temuostatnia aktywność: 11 lat temu
Some używamy w zdaniach twierdzących oraz proponując coś.
Z rzeczownikami niepoliczalnymi some oznacza "trochę", z rzeczownikami policzalnymi - "kilka", "niektóre", a z rzeczownikiem w liczbie pojedynczej - "jakiś". - zgadzam się.

Ale z przykładu podanego wcześniej wynika, że z rzeczownikami w liczbie mnogiej też:

A: Do you have any stamps? = Czy masz jakieś znaczki? B: No, I don't have any. = Nie, nie mam żadnych.

To tylko stwierdzenie faktu na przykładzie zdań podanych w lekcji.

:-)
spirulinka
knorwid - Regułkę (i link) podajesz o SOME, a przykład z ANY - nie rozumiem :( a chciałbym pomóc. - 11 lat temu
spirulinka - Masz rację,zmyliły mnie te wszystkie przykłady .
Przerabiam to teraz i pogubiłam się ;-/

- 11 lat temu
knorwid - Cieszę się, że pomogłem się odnaleźć ;) j/k - 11 lat temu
zarzyccy - Hi! Proponuję rozróżniać liczbę pojedynczą, gdzie dodamy "a" lub "an" do rzeczownika, a w licznie mnogiej dodamy "any" - "jakieś" lub "some". Warto na początku "any" używać tylko w pytaniach i zaprzeczeniach, a w odpowiedziach zamienimy "any" na "some".
Are there any pictures or maps?
Yes, there are some nice pictures and big map of the world too.

Are there any + rzeczownik w l. mnoga...?
Yes, there are some + rzeczownik....
No, there aren't any + rzeczownik....

Ćwiczenie:
Are there any flowers? (Czy są tu jakieś kwiatki)
No, there arn't any flowers.
Yes, there are some flawers.

See soon :)
- 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu
spirulinka - Than you for explanation ;-) - 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

"Any używamy w zdaniach przeczących i w pytaniach z rzeczownikami policzalnymi w l. mn. lub rzeczownikami niepoliczalnymi." to jest m.in. o ANY z tej lekcji.
knorwid
spirulinka - Możemy użyć ANY w liczbie mnogiej.
A w pojedyńczej?

????
- 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu
knorwid - Podałem ten cytat, ale to jedna z wielu informacji o ANY. Myślę, że wszelkie wątpliwości rozwieje film w lekcji 22. i jeszcze lista: https://www.etutor.pl/nauka/baza/?id=142150 - 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu
spirulinka - Wywnioskowałam ,że używamy ANY w liczbie pojedyńczej ,ale nie dotyczy to wtedy ilości.
A w znaczeniu np. żadnego,żadnej, jakiegoś.
- 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu
knorwid - "... lub rzeczownikami niepoliczalnymi" - słusznie rozumujesz. Widzisz, już nie jesteś pogubiona; ale ja jednak muszę sobie zrobić kawę ;)) - 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu
spirulinka - a ja herbatę zieloną;-) - 11 lat temu
knorwid - Obie substancje ponoć 'brudzą' nam zęby... I tak jak myślałem - pijesz zdrowiej ;)) Udanej nauki - nie tylko dzisiaj! - 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu
spirulinka - Dziękuję, wzajemnie:-) - 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki