ZALOGUJ SIĘ

begin- dlaczego beginning? wiem że poprawna forma to beginning, ale jaka tu zasada obowiązuje?

12 lat temuostatnia aktywność: 12 lat temu
dlaczego jest podwojone "N", czy dużo jest takich wyrazów gdzie podwaja się spółgłoskę, mimo że są dwie samogłoski?
T
tokasiato
askawska - "mimo że są dwie samogłoski" - masz na myśli dwie sylaby? - 12 lat temu
tokasiato - bardzo mi pomogły te odpowiedzi. Mówiąc że są dwie samogłoski miałam właśnie na myśli samogłoski, a nie sylaby, dlatego że do tej pory znałam tylko zasadę, że przy dodawaniu -ing podwajamy spółgłoskę gdy jest jedna samogłoska. (put-puttin, get-getting), no a w begin są dwie samogłoski, No ale już wiem skąd te podwojenie. są jakieś inne bardzo podstawowe słowa z tą samą zasadą? - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Jest pewna zasada. Trzeba wziąć pod uwagę trzy ostatnie litery. Jeśli układ jest: spółgłoska-samogłoska-spółgłoska wtedy podwajamy tę ostatnią. W 'begin' właśnie taki układ występuje dlatego została podwojona ostatnia litera. Tak samo w pozostałych słowach w których występuje taki sam układ trzech ostatnich liter, podwajamy tę ostatnią....

Pozdrawiam.
E
efogt

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Dodam, że aby zasada, o której mówi efogt (spółgłoska - samogłoska - spółgłoska), miała zastosowanie, ta sylaba musi być akcentowana. W "begin" akcentujemy ostatnią sylabę - beGIN - więc podwajamy "n", ale nie robimy tego w "LISten" (listening), podobnie jak nie podwajamy "t" w "VIsit" (visiting).
Wszystkie czasowniki jednosylabowe są akcentowane, stąd podwójna spółgłoska w "swimming", "running", "jogging", "cutting", "putting", "hitting", "sitting", "stopping", "shopping", "winning" itd.

Są też czasowniki, wśród nich "travel", które - nie wiedzieć czemu - po brytyjsku podwajają "L" (travelling), a po amerykańsku nie (traveling). :)

Przy okazji, warto zapamiętać zasadę, którą przytacza efogt, bo ma ona też zastosowanie przy dodawaniu innych końcówek, np. -ed w Past Simple czasowników regularnych - jogged, shopped, stopped... oraz przy stopniowaniu przymiotników: big - bigger - the biggest, fat - fatter - the fattest, a czasami przy tworzeniu wyrazów pokrewnych: sun - sunny, fog - foggy, Dan - Danny, dad - daddy.
askawska
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
efogt - Dzięki Ania za uzupełnienie mojej wypowiedzi:) Pozdrawiam. - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.