ZALOGUJ SIĘ

quotation marks in english- ile 'przecinków'?

12 lat temuostatnia aktywność: 12 lat temu
w angielskim obydwa cudzysłowy są na gorze, ale czy na pewno składają się one z dwóch "przecinków"?
Zawsze mi się wydawało, że tylko z jednego.
martuchaniedobrucha

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Witaj martuchaniedobrucha- mam dla ciebie DOBRĄ odpowiedź z książki
pt."Język angielski VADEMECUM", wyd. TELBIT 2010, strona 104.
--------------------
CUDZYSŁÓW,
W języku angielskim istnieją tylko cudzysłowy górne. Cudzysłów początkowy umieszcza się inaczej niż w języku polskim, na górze (tak samo jak cudzysłów końcowy).
W brytyjskiej odmianie angielskiego używa się zarówno cudzysłowów pojedynczych ('...'), jak i podwójnych ("...").
W amerykańskiej -prawie wyłącznie podwójnych.
W odmianie brytyjskiej inne znaki przestankowe, z wyjątkiem przecinka na końcu cytatu czy kropki na końcu całego zdania, występują zwykle poza cudzysłowem, w amerykańskiej zaś - właściwie zawsze w jego obrębie, np,:

1) The minister described the accident as 'unfortunate'. (br.)
-Minister określił to zajście jako "niefortunne".

2) According to an inside source, the operation will be launched "without delay." (am.)
-według informacji z zewnetrznego źródła, operacja zostanie wszczęta "bez zwłoki".

Cudzysłowy wyodrębniają w tekście przedewszystkim wypowiedzi przytoczone w mowie niezależnej, np. fragmenty dialogu powieściowego lub czyjeś słowa, wypowiedzi w artykule prasowym.
------------------------------
Przepisałem dokładnie wg. fragmentu z książki.

Serdecznie pozdrawiam- jkp
jerzy_pozoga
jerzy_pozoga - Hi martuchaniedobrucha- mnie się podoba po amerykańsku i po polsku, cudzysłów u góry jak uszy króliczka, podwójny. - 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
martuchaniedobrucha - bardzo dziękuję za bardzo wyczerpującą odpowiedź :)
Ja preferuję cudzysłów pojedynczy jednak.
- 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.