ZALOGUJ SIĘ

Dlaczego "Tengo mucha hambre", a nie "mucho"

4 miesiące temuostatnia aktywność: 4 miesiące temu
W powtórkach mam "Jestem bardzo głodny/a.", gdzie prawidłową odpowiedzią jest "Tengo mucha hambre".
Nie rozumiem, dlaczego "mucha", a nie "mucho", skoro hambre jest rodzaju męskiego (el hambre).
mroker

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Agatkosprobuj
mroker - Bardzo dziękuję, nie miałem pojęcia o tym. - 4 miesiące temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zaakceptowana przez pracownika eTutor
"Hambre" jest rzeczownikiem rodzaju ŻEŃSKIEGO, pomimo stosowania rodzajnika "el". Podobnie mówi się "el agua", ale to też jest rzeczownik rodzaju żeńskiego. Rzeczowniki rodzaju żeńskiego, które rozpoczynają się akcentowaną samogłoską a (w zapisie "a-" lub "ha-") poprzedzone są rodzajnikiem "el", aby wymowa była płynniejsza: "elambre", "elagua" brzmi lepiej niż "laambre", "laagua". Mimo że ten rodzajnik wygląda i brzmi identycznie jak rodzajnik męski, jest to wariantywna forma rodzajnika żeńskiego. W przypadku "mucha hambre" Hiszpanie wymawiają to jakby jednym tchnieniem, łącząc końcowe a z "mucha" z taką samą samogłoską w słowie "hambre": [mucziambre] (wymowa przybliżona).
j_pawlowski
mroker - Dziękuję za szczegółowe wyjaśnienie. Na moim etapie nauki (końcówka A1) nie było chyba jeszcze wzmianki o tych zasadach. - 4 miesiące temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.