ZALOGUJ SIĘ

Listening, czyli jak słuchać aby słyszeć

rok temuostatnia aktywność: rok temu
Odsłucham krótkiej angielskiej audycji, wyłapuję z niej kilka zrozumiałych słów. Zaglądam do tekstu - powinienem był zrozumieć co najmniej 50% jak i nie więcej. Co to jest? Wszystko zlewa się w jednolity szum. Czy też coś takiego macie lub mieliście? Jak sobie z tym radzicie? Czy ktoś może ma jakiś sposób - patent? W rosyjskim nawet jak nie znam jakichś słów jestem w stanie je zapamiętać i powtórzyć, w angielskim to nie działa.
Strasznie demotywujące zjawisko.
E
Emel

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

Mam podobnie, w filmach wyświetlam napisy ale nie jestem przekonany czy to dobrze działa, bo wtedy bardziej czytam niż słucham 🤔
R
RochW

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Jak zdawałem egzamin Cambridge na poziomie B2, to pokazało, jak słaby byłem ze słuchania ze zrozumieniem. Zdałem wtedy, ale listening mi znacznie pogorszył całościowy wynik. Potem zrobiłem tak: w każdej wolnej chwili słuchałem radia angielskiego. Przez chwilę, gdy było coś interesującego mnie w radiu, starałem się zrozumieć. Jeśli treści nie były interesujące - po prostu biernie słuchałem. Tak samo biernie słuchałem, gdy już się zmęczyłem świadomym wyłapywaniem treści z radia. Generalnie mam taką zasadę - im więcej słuchasz, nawet biernie i ze słabym zrozumieniem - tym lepiej.

A chyba najbardziej wartościowy sposób to poczytać artykuły na dany temat i potem posłuchać audycji, która obejmuje ten sam temat. Można tak robić na portalach informacyjnych, bo info w danym temacie zawsze jest to w formie różnych artykułów, to w formie różnych audycji, nagrań, wywiadów.

Ja tak to widzę. Niewątpliwą zaletą takiego podejścia jest to, że uczysz się słuchać za darmo, tylko potrzebujesz do tego internetu.

Jednak - jeśli przestaniesz na dłuższy czas słuchać - tak jak u mnie teraz )-: to zrozumienie spada. Dobra wiadomość zaś jest taka, że po pewnym czasie ponownego słuchania zrozumienie z pewnością wzrośnie.

Jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie?
Marcin48
darkobo - Radio jest dobre. Popieram zdanie Marcina,
Tyle..., że trzeba mieć już jakiś poziom. Filmy z napisami są tu nieco lepsze, ale zabierają więcej czasu. I napisy rozpraszają.
Jedną z moich pierwszych metod było słuchanie piosenek, sięganie do tekstów i nawet uczenie się ich na pamięć.
Rozpoznawanie słów w piosenkach jest trudne (nieraz to i polskich wykonawców, śpiewających po polsku nie idzie zrozumieć), ale jak się już zna tekst, albo ma go przed oczyma, to jakoś daje radę..
- rok temu
nikus1166 - Marcin, powiedz mi proszę, jak znajdziesz jakiś artykuł to potem szukasz audycji do niego na YouTube? Mógłbyś dokładniej opisać swój sposób?

Ja od siebie polecam filmy z pokroju "How to understand fast spoken English". Tłumacza one wiele niewiadomych tj. Łączenie często słów przez native speakerow, pomijanie pewnych sylab, a także w jaki sposób ich lepiej zrozumieć.
Umiejętność zrozumienia native speakerow to dosłownie kolejna umiejętność w angielskim, która trzeba wyszlifować i nie wystarczy słuchać tedxa, albo tutoriali, gdzie każdy mówi "wolno i wyraźnie"
- rok temu
nikus1166 - I tak jak @darkobo wspomniał.
Piosenki po angielsku. Wielu native speakerow mówi jednym ciągiem, jak podczas śpiewania. Piosenki mogą być dobrym krokiem na przód.
- rok temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

The best way to practice listening skills is to read a book along with audiobook version.

Second best method is to watch tv series with English subtitles. The more immerse yourself in the language the better for you.

I can recommend an YouTube channel for pronunciation - Rachel English academy.


I have an access to good source of English movies, books, games etc

if anyone is interested dm me

cheers
K
klata947

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.