ZALOGUJ SIĘ

Czy w tym zdaniu zamiast "say" nie powinno być "tell"? Did he say anything to you?

7 miesięcy temuostatnia aktywność: 7 miesięcy temu
Czy w tym zdaniu zamiast "say" nie powinno być "tell"? Did he say anything to you?
https://www.etutor.pl/lessons/en/b2/23/2/44016
L
Leadership22
piotr.grela - Moim zdaniem może być tell ale bardziej naturalnie jest:
Did he say anything to you?
- 7 miesięcy temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

Moim zdaniem jest OK. W pierwszym zdaniu jest, że nic mi nie powiedział, w drugim pytanie czy mówił coś tobie.
"Tell" też mogłoby być, wtedy tłumaczylibyśmy powiedział.
Zwróć jeszcze uwagę na różnicę w konstrukcji: "tell sb sth" i "say sth to sb".
darkobo
7 miesięcy temuzmieniany: 7 miesięcy temu
Leadership22 - Tylko ta konstrukcja mnie zastanawia: "say sth to sb", w przeciwnym razie niemal na pewno użyłbym "tell". Mimo wszystko i tak nie podoba mi się to zdanie z użyciem słowa "say" zwracając się bezpośrednio do kogoś a nie do ogółu. - 7 miesięcy temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Say odnosi się właściwie do wszelkich typów wypowiedzi, w tym również np. do pytań, okrzyków zachwytu czy pozdrowień, podczas gdy "tell" tylko do takich, w których stwierdza się fakty albo nakazuje czy doradza, co należałoby zrobić. Obydwu czasowników można używać zarówno w mowie niezależnej (gdy przytacza się bezpośrednio czyjąś wypowiedź), jak i w mowie zależnej. Różnica znaczeniowa jest wyraźna zwłaszcza w mowie niezależnej, gdzie "say" określa prawie wszystkie typy mówienia, a "tell" tylko niektóre z nich .
spajk
Leadership22 - No widzisz niby wszystko się zgadza, tylko że "tell" używamy jak mówimy coś do kogoś, a "say" po prostu mówimy, bez wskazania adresata. Więc gdyby było napisane: "Did he say anything" wszystko byłoby w porządku a jest napisane: "Did he say anything to you?", a więc jest wskazany odbiorca "you" i tu jest problem. - 7 miesięcy temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zaakceptowana przez pracownika eTutor
Wszystko jest OK. link poniżej
https://www.etutor.pl/forum/thread/143167-Jaka_jest_roznica_pomiedzy_slowami_%2C%2Csey_i_%2C%2Ctell.html?unread
"Za pomocą czasownika SAY można powiedzieć coś komuś¸ ale należy wówczas dodać TO = SAY something TO somebody." Już tego nie pamiętałem.
L
Leadership22

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki