ZALOGUJ SIĘ

dlaczego nie ma przejścia w reporter speech w tym przypadku? ja napisałem he said Thatcher he had gone to a shop.

rok temuostatnia aktywność: rok temu
I went to a shop to buy some bread.
He says that he (went) to a shop to buy some bread. (poszedł)
J
jacekswica

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Zaakceptowana przez pracownika eTutor
Zdanie zaczyna się od HE SAYS czyli czasownik wprowadzający jest w czasie PRESENT SIMPLE. W takim przypadku nie ma cofania czasów, ale pozostaje niezmienione WENT. (He says that he went to a shop to buy some bread).

Cofanie czasów nastąpiłoby, gdyby zdanie rozpoczęło się od HE SAID lub HE HAD SAID lub HE HAD BEEN SAYING lub HE WAS SAYING.
Np. HE SAID THAT HE HAD GONE TO A SHOP TO BUY SOME BREAD.

Natomiast, gdyby zdanie rozpoczęło się od HE HAS SAID (PRESENT PERFECT) - to również nie ma cofania czasu w mowie zależnej, i byłoby: He has said that he went to a shop to buy some bread.

Takie jest wyjaśnienie tego zagadnienia.

***
Mam nadzieję, że dostanę pięć monet od pracownika eTutor za prawidłową odpowiedź ;-)
Marcin48
rok temuzmieniany: rok temu
jacekswica - dziekuje. gdzie mogę zostawić lajk? - rok temu
Marcin48 - Wszędzie, gdzie jest dobra odpowiedź ;-) - rok temu
Marcin48 - Generalnie warto lajkować treści, które są jakoś pomocne. Dodaje to motywacji do dalszej aktywności na FORUM, zwiększa liczbę wpisów. I co ważne - za monety można coś zyskać ;-) - rok temu
Leadership22 - Marcin mógłbyś podać przykłady zdań w mowie zależnej rozpoczynające się od HE HAD SAID, HE HAD BEEN SAYING, HE HAS SAID (PRESENT PERFECT).

Nie bardzo też rozumiem dlaczego w tym przykładzie jest użyte słowo 'says' a nie 'said'. (nie jest to nawet relacja z jakiejś konferencji).
He says that he (went) to a shop to buy some bread. (poszedł)
- rok temu zmieniany: rok temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Natomiast:
gdyby było zdanie HE SAID, "I DIDN'T LIKE IT BEFORE YOU TOLD ME ABOUT IT."

To można je przerobić na mowę zależną: HE SAID THAT HE HAD NOT LIKED IT BEFORE I TOLD HIM ABOUT IT.
Tutaj nie zmieniamy TOLD, bo jest to zdanie czasowe odnoszące się do przeszłości. W tej części zdania nie ma cofania czasów. Tutaj słówkiem sygnalizującym zdanie czasowe jest BEFORE, ale może być też np. WHEN, AFTER itd
Marcin48
rok temuzmieniany: rok temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.