ZALOGUJ SIĘ

wasp vs yellow jacket

12 lat temu
Pytanie kieruję głównie pod adresem osób znających się na entomologii, bądź biologii w ogólności.
Czytając artykuł natknąłem się na taki oto fragment:

> I happen to be allergic to penicillin, wasps, hornets and yellow jackets.

Wydawało mi się, że wasp = yellow jacket, jednak z tego fragmentu można wyciągnąć inne wnioski.

Dla mnie laika - osa to osa...:)
Dzięki z góry za fatygę.
quantum137

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 5

Nie jestem specjalista od entomologii, ale znalazlem ciekawe wyjasnienia:

http://www.colostate.edu/Dept/CoopExt/4DMG/Pests/whatis.htm

Masz racje osa to osa i jak dziabnie to boli :D
TopMan
quantum137 - Dzięki! - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Nie jestem biologiem, ale znalazłam takie coś Torymid Wasp (raniszek lśniący), Spider Wasp (nastecznik) i Cow Killer Wasp. Wspólną cechą tych owadów jest to, że nie są to osy, ale używają żądła do polowania na swoje ofiary...
AndaIluzja28
quantum137 - Niestety mogę tylko zaakceptować 2 odpowiedzi...:/
I bardzo mi się to nie podoba, bo chcę też Twoją.
Pozdrówka!

Znowu pomęczę tutorka by przywrócili stare zasady akceptacji.
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
TopMan - Rowniez dolaczam sie do meczenia tutorka.
To jednak My powinnismy miec wolna wole w akceptowaniu odpowiedzi na Nasze pytania.

- 12 lat temu
AndaIluzja28 - Dzięki:) Również pozdrawiam:) - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ja również nie jestem entomologiem, ale miałem dobrą nauczycielkę biologii (:D). Wystarczy popatrzeć na systematykę owadów, aby dostrzec zależność. Z pewnością angielskie wasp jest zarówno nazwą dla osy (rodzaj), jak i dla rodziny osowatych. Z tekstu zamieszczonego przez TopMana wynika dokładnie to samo: waspami nazywa się w USA wszystkie błonkówki z rodziny osowatych. Zresztą, w Polsce też często nazywamy wszystkie podobne do osy osami, mimo że osami jako takimi nie są.
L
lukasz868
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
quantum137 - Dzięki!
Gromada, rodzina, rząd itp. zawsze mi się to myliło ale już wiem, że gdzie pies jest pogrzebany:D
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
lukasz868 - AndaIluzja podała jeszcze inne przykłady, które dodatkowo poszerzają obszar do nadrodziny: osy. Tutaj jednak byłbym bardziej ostrożny, ponieważ do nadrodziny tej i mrówki należą, aczkolwiek błędem to na pewno nie jest, choć dla nas, zwykłych słabo związanych z entomologią Polaków może być malutką abstrakcją. - 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
lukasz868 - Z drugiej jednak strony tekst TopMana podaje nam trzy rodzaje waspów, aczkolwiek nie jest to umotywowane systematyką lecz sztucznym podziałem na: 1) parasitic wasps; 2) solitary hunting wasps; and 3) social wasps. My mówimy głownie o tej trzeciej grupie. - 12 lat temu
quantum137 - Poczytam sobie o tych paskudztwach u mnie za domem mieszkają jeszcze inne osy "unsociable" hehehe - 12 lat temu
lukasz868 - To może czas napisać do jakiegoś towarzystwa hymenopterologicznego? :D
- 12 lat temu
quantum137 - Spoko, już bym im napisał jak bardzo lubię te fruwające bzyki:D - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

"Illustrated Oxford Dictionary" - podaje taką definicję:
"wasp - a stinging often predator insect of the order Hymenoptera, esp. a social iinsect of the common genus Vespula, with black and yellow stripes and a very thin waist."
Niestety ani słowa o "yellow jacket"
piter_c

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Witaj quantum137-Posiadam małą książkę o owadach, 160 stron.

Ja również NIE jestem znawcą owadów ale z ciekawości do NATURY posługuję się małą encyklopedią "BUGS of BRITISH COLUMBIA" ,autor John Acorn.

"About the autor-Since the age of five, John Acorn has been hopelessly fascinated by insects-a benign affliction that eventually led to a Master's degreein Entomology from the University of Alberta.

Today he works as an award-winning freelance writer, speaker and broadcaster, and he is best known as "Acorn, The Nature Nut", host of an international television series.

He also is the co-author of Birds of Coastal British Columbia.
John spends most of his spare being exactly what you might expect- a bugster."

-to jest ciekawa dla mnie mała encyklopedia i w niej m.in. w jednym z rozdzialów pt. "wasp,ants,bees and sawflies" jest opisane takie jak: Wood Ant, Carpenter Ant, Bumblebee, Blue Horntail, Bald-Faced Hornet, Jellow Jacket, Paper Wasp, Stump Stabber, Thread Waisted, Spider Wasp.

RAFALE- celowo wypisałem wiadomości z posiadanej książki aby tobie łatwiej było dotrzeć do źródeł wiadomości od Johna Acorn'a.

-w ramach twoich i innych zainteresowanych jestem w stanie przesłać strony plikiem w PDF-ie.
-jkp
jerzy_pozoga
jerzy_pozoga -
-link na obrazki Yellow Jacket (VESPULA spp.)
http://www.google.pl/search?q=yellow+jackets&hl=pl&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=liJ4T4HTN4TMtAaN_8TUBA&sqi=2&ved=0CF8QsAQ&biw=1366&bih=635

Yellow Jackets,unlike honey bees,can sting repeatedly,
although they do eventually run out of venom, I suppose.
http://www.ipm.ucdavis.edu/PMG/PESTNOTES/pn7450.html
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
quantum137 - wow dzięki Jerzy! - 12 lat temu
jerzy_pozoga - Witaj quantum137-
"Dla mnie laika- osa to osa " He,he
I dla mnie też !
WESOŁYCH ŚWIĄT- pozdrawiam, jkp
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.