ZALOGUJ SIĘ

Jaka forma (bezosobowa?) do tekstów typu instrukcje lub tzw. checklist

rok temuostatnia aktywność: rok temu
Cześć,
Zastanawiam się jakiej formy poprawnie użyć w branży przemysłowej a nawet nie koniecznie tej ale tak aby tekst instrukcji obsługi nie brzmi infantylnie. Jestem doświadczony w opracowywaniu w j. polskim gdzie nauczyłem się nie stosować form bezpośrednich jak: 1. Użytkownik powinien nacisnąć ... 2. Następnie podejdz do ...
Ja osobiście stosuje zdania z dodatkiem słowa "należy" i formą bezokolicznika (w tych konkretnych przykładach).

Ale jak by to wyglądało w j. angielski?
Taki przykład - wymóg w stylu: "An observation window shall be secured to the enclosure by mechanical means."
Dla mnie brzmi OK forma dla checklisty w stylu: "Verify/check that observation window is secured to the enclosure by mechanical means. " no ale coś mi tu nie gra bo mamy formę osobową czasownika "być".
Jak powinno się to zapisać poprawnie?
M
Matsu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Cześć! Jeśli chodzi o instrukcje użytkowania sprzętu, produktu itd. jeśli wyszczególniamy konkretne punkty w ramach wspomnianej "checklisty" to wtedy właśnie korzystamy z komend w bezokoliczniku np. check, use, read, remove etc. Możemy też korzystać ze zwrotów typu "make sure that..." albo "be sure to..." i kontynuować zdanie w bezokoliczniku.

Wspomniane zdanie "An observation window shall be secured to..." również może być przykładem z instrukcji, natomiast jest to rzadko stosowana formuła. "Shall" jest formalnym czasownikiem modalnym gdzie podmiotem zdania jest najczęściej "I" bądź "we" np. "If you do that once more, I shall be very angry." Także w wypadku instrukcji obsługi, stosowanie "shall" w zdaniu gdzie podmiotem jest obiekt w trzeciej osobie nie jest pożądane.

Podsumowując, osobiście polecałbym stosować komendy w bezokoliczniku, bądź zaczynać zdania z pomocą fraz upominających użytkownika aby zwrócił na coś szczególną uwagę.
TomekK7
Pracownik eTutor

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.