ZALOGUJ SIĘ

Kilka pytań odnośnie gramatyki angielskiej

zmodyfikowany: 12 lat temu
1) I'm putting on my shoes or I'm putting my shoes on.
Która forma jest poprawna? A może obie można stosować?

2) Would you mind = Would you like
To samo?

3) Czasownik "robić" bez użycia "do/make"
take a photo
raise the alarm
incur debts
pull faces
play jokes
dress somebody's wound
lay money by
put money by
create panic
raise difficulties
bring shame on
crowd together
Czy w angielskim jest ich więcej?
Edit: O co ja pytam;) Na pewno jest więcej;(
A czy jak dam "do" lub "make" (bo nie będę wiedzieć) to będzie to straszna gafa?

4)Won't you drop in after the party?
Won't? Co to jest i dlaczego występuje w pytaniu?

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź!;)
Coraz bardziej mnie to przerażą!

Z góry wielkie dzięki!;)
absolwentka

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Odpowiem na te pytania o których mam pojęcie.
1. Czasownik frazowy tzw. phrasal verb: put on (your shoes ) mozesz też zastosować winnej formie czyli: put (your shoes) on.
put on your coat lub put your coat on
Tak samo ze zdejmowaniem ubrania czy butów:
take off your shoes
take your shoes off obydwie formy są poprawne.

2. Would you mind = Would you mind + verb-ing
mind znaczy: mieć coś przeciwko a formy którą podałaś użyjesz w grzecznej prośbie, jeśli chcesz żeby coś brzmiało naprawdę, szczególnie grzecznie. Np.: Would you mind helping me with my homework? = czy miała byś coś przeciwko temu aby pomóc mi w pracy domowej? = Czy możesz mi pomóc w pracy domowe? lub Would you mind locking the door = Czy miała byś coś przeciwko temu aby zmaknąć drzwi = Czy możesz zamknąć drzwi?
Would you like znaczy Czy chcesz? Np: Would you like sth to drink? = Czy chcesz coś do picia?

3. Jeśli nie wiesz który zastosować "do" czy "make" to prawdopodobnie bezpieczniej jest zastosować "make" ze względu na to iż występuje w większej liczbie zdań.

4.Won't = will not czyli zaprzeczenie w czasie przyszłym prostym. Np.: I won't do that czyli Nie zrobię tego.
W zdaniu które podałaś jest zastosowana inwersja czyli przestawiony szyk zdania po to by zbudować pytanie. W czasie przyszłym prostym z operatorem will pytanie budujemy poprzez inwersje: zdanie twierdzące = I will go there, pytanie = Will I go there? Lub negatywnie I won't go there a pytanie Won't I go there?

Pozdrawiam.
E
efogt
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
absolwentka - Dziękuje za odp. Z tym, won't to plama, bo to przerabiałam, ale nagle doznałam zaćmienia i wydało mi się to dziwne w pytaniu;) A z make/do nie jest tak, że do to robić, a make to robić coś z czego (tak mi tłumaczyli w szkole). Jakoś mi to zostało w głowie;) Pozdrawiam;) - 12 lat temu
efogt - Kiedy stosujesz "make" to znaczy że coś się zmienia....
Do = ogólnie jest "słowem" akcji jeśli można tak powiedzieć: do an exam, a cours, homework - tutaj nic się nie zmiania, nie ma zmiany czy zamiany czegoś na coś.
- 12 lat temu
efogt - Make = produkowanie czego czegoś z czegoś, tworzenie czegoś, robienie czegoś z czegoś, zmiana z jednego na drugie itd...:make a list = zmieniło się coś, była czysta kartka a został zapisana, został zrobiona lista. Dalej: make a noise = było cicho zrobił się hałas itd.:)
Mam nadzieję że jakoś jasno to wytłumaczyłam:)
- 12 lat temu
absolwentka - Dzięki efogt;)
Zrozumiałam;)
Pozdrawiam!
- 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.