ZALOGUJ SIĘ

Proverb "All that glitters is not gold"

zmodyfikowany: 2 lata temuostatnia aktywność: 2 lata temu
"All that glitters" wygląda mi raczej na liczbę mnogą (all, glitterS) a jednocześnie użyto tu "that" (już na zawsze zapamiętałam this, that- l poj. these, those- l. mn.) no ale czasem chyba tak jest że all that.... l mn. w znaczeniu: "te wszystkie...."

Zastanawia mnie tylko czasownik "is". Skoro "all that glitters" to l mn. to czemu użyto tu czasownika dla l poj.? Wiem ze czasem jest tak dziwnie jak np. "If I were you, I would..." i to "were" nie jest błędem, ale gdyby ktoś mógłby to mi wytłumaczyć na nasze :)
Thanks in advance
L
lena_p
klaudia.dol - Cześć, na podobny przypadek natkniesz się w tytule piosenki "All I want for Christmas is you". W obydwu zdaniach "all" należy traktować jako zaimek (synonim "everything"). I tak jak po "everything" używamy czasownika odmienionego dla 3 os. l. poj, tak samo dla "all" w tym powiedzeniu. - 2 lata temu
londynwarszawianka - ‘All’ jako zaimek (pronoun) pelni tutaj funkcje podmiotu (subject) i oznacza 'everything'.
'All that' - tlumaczymy jako 'Wszystko, co (doslownie 'wszystko, ktore') i po tym jest czasownik w 3 osobie: glitters.

To przyslowie jest znane w wielu jezykach, jego angielska wersja (tak wyrazona) "All that glitters is not gold" pochodzi ze sztuki 'Merchant of Venice' by W.Shakespeare (1600).
- 2 lata temu zmieniany: 2 lata temu
londynwarszawianka - Przyslowie - to po angielsku proverb :) - 2 lata temu zmieniany: 2 lata temu
lena_p - klaudia.dol dziękuję :)
londynwarszawianka też dziękuję faktycznie mały błąd się wkradł
- 2 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

All gramatycznie tj. w funkcji podmiotu jest lp (tak bym to powiedział), może będzie protest. Można to uznanć za powtarzanie kwestii już omówionej, jednak warto się nad tym dobrze zastanowić, bo problem mnogości lub nie podmiotu nie zawsze jest łatwy: army, police ( jeden problem gramatyki) lub tactic i tactics, series, news ( inne zagadnienie). Stawiam plus za temat dla autora.
abmmichal
2 lata temuzmieniany: 2 lata temu
londynwarszawianka - ‘All’ w funkcji podmiotu pokrywa sie akurat z polska gramatyka. Jako przyklad (cytat): “Wszystko, co jest wazne zaczyna sie od prostych pytan” - polski czasownik 'jest' to 3 osoba liczby pojedynczej.

“All I want for Christmas is you” (song by Mariah Carey) - mozna zapisac tez z ‘that’: All that I want for Christmas is you.
- 2 lata temu zmieniany: 2 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.