ZALOGUJ SIĘ

you'd better put your helmet on before going down the hill on the bike ten you'd od czego to jest skrót?

zmodyfikowany: 12 lat temu
ten you'd od czego jakiego czasu to jest skrót?
z góry dzieki za info
M
monisia19882

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

“had better”

I używa się wtedy, gdy chce się powiedzieć, że ktoś powinien coś zrobić, a więc do udzielania wskazówek i porad, rowniez sobie. Gramatycznie zachowuje się ona tak, jak czasowniki modalne: nie odmienia się przez czasy ani osoby, czyli zawsze wystepuje w takiej formie "had better = 'd better" np. I'd better... she'd better
renata85

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Jeszcze tylko dodam od siebie, że mówi się, że w odróżnieniu od "should" i "ought to", "had better" pasuje raczej tylko do sytuacji doraźnych, czyli: konkretny problem, konkretna rada. Zdania typu: Nie powinienieś tyle palić; Powinnaś jeść mniej słodyczy, itd. lepiej brzmią z "should" lub "ought to".
askawska
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
TopMan - Czy jest jakas konkretna roznica znaczeniowa pomiedzy should & ought to?
- 12 lat temu
askawska - Powoli odgrzebuję dopiero swoje gramatyki, więc nie dam wyczerpującej odpowiedzi.
Na razie mogę powiedzieć tylko tyle, że proste książki (podręczniki do ogólnego angielskiego na poziomie szkolnym i gramatyki typu osławiony "Swan") mówią, ze "should" jest znacznie częstsze. I to "should" zalecają do tworzenia pytań i przeczeń. Nie ma w nich formy "Ought I to do sth?" lub "I oughtn't to do sth", choć w ogóle jest ona chyba możliwa. :)
- 12 lat temu
wacek6713 - Jeśli chodzi o różnicę znaczeniową pomiędzy "should" a "ought to" to książki do gramatyki podają, że "ought to" ma silniejsze znaczenie(nie mylić z formalnym), choć nie do końca jest to wyjaśnione. Natomiast z moich najnowszych informacji wynika, że wychodzi powoli z użycia, więc bardzo rzadko można usłyszeć. - 12 lat temu
TopMan - Dzieki :D, nie slyszalem jeszcze by ktos zwracajac sie do mnie uzyl kiedykolwiek "ought to".
Potwierdziliscie zatem moje przekonania.
Pozdrawiam,
- 12 lat temu
piter_c - Kiedyś też mnie uczono, że "ought to" jest silniejsze od "should". Rok temu miałem okazję zadać to pytanie doświadczonemu filologowi z Polski i wykształconej Angielce. Oboje stwierdzili, że co do znaczenia traktują oba słowa równoważnie. - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.