ZALOGUJ SIĘ

Co można wstawić po wyrazie "travel"?

2 lata temuostatnia aktywność: 2 lata temu
Witam, czy po wyrazie "travel" mozna wstawic np. over, bo w zdaniu: "Bede podrozowal po swiecie", ktore jest przetlumaczone na "I will travel the world", brakuje mi wlasnie przetlumaczonego "po" . Ewentualnie co moznaby tam wstawic?
Z gory dziekuje za odp.
D
Dream

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Zaakceptowana przez pracownika eTutor
Tego "po" nie trzeba tłumaczyć. Tu kilka kolokacji, np.: travel home/north (na północ, w kierunku północy)/abroad/overseas.
W takim przypadku jak przetłumaczysz "by" w zdaniu "I travel by car", skoro zdanie to oznacza, że podróżujesz samochodem, a w polskim tłumaczeniu nie ma zadnego słówka, które odpowiadałoby temu "by"?
Tak poza tym, to ja się spotkałem z takimi wyrażeniami jak " to travel all over the world", " to travel around the world", " to travel light" etc.
osiekdl123
2 lata temuzmieniany: 2 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Wydaje mi się że ucząc się języka obcego trzeba czasem powtarzać sobie całe frazy i zdania. Bo w języku angielskim inaczej buduje się zdania niż w Polskim. Oni mają swoje "the" "a" "at" "in" "on" "by" itp. A my mamy swoje "po" "przez" "w" itp. I one są używane zwyczajowo inaczej. I kiedy próbujemy tłumaczyć polskie zdanie słowo po słowie to bardzo często w angielskim wychodzi nam coś dziwnego. Na zasadzie że Brytyjczyk czy Amerykanin Cię zrozumie ale sam by tak nie powiedział bo w ich kulturze zwyczajowo mówi się inaczej. Nawet nie chodzi mi o phrasal verbs czy jakieś przysłowia. Tylko po prostu zwyczaje językowe. Np. Po angielsku pytamy ludzi jak bardzo są starzy a oni odpowiadają którą są liczbą ("I'm 15") kiedy po polsku pytamy ile ktoś ma lat a oni odpowiadają ile ich mają ("mam 15 lat").
Dlatego wydaje mi się że dobrze jest się czasem uczyć powtarzając sobie całe zdania lub całe wyrażenia.
A zdania z "I will travel":
I will travel across the world. - ( i to jest właściwie poszukiwane przez Ciebie "Będę podróżować PO świecie" )
I will travel to Shanghai
I will travel the world - ( i to też jest całkiem poprawne "Będę podróżować po świecie/ przez świat ")
I will travel on - (Będę podróżować dalej)
Basia_Stepien

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.