ZALOGUJ SIĘ

If the Big Bang was the beginning, what will be the end? - mix conditional? (I typ + II typ)

2 lata temuostatnia aktywność: 2 lata temu
Spotkałem w trakcie nauki na etutor zadanie: If the Big Bang was the beginning, what will be the end? Czy to zdanie jest przykładem mieszanego trybu warunkowego pierwszego i drugiego? Tak mi się wydaje, ale chciałem to skonsultować.
Marcin48
piotr.grela - Gdzieś czytałem, że podział ze zdaniami z "if" na I, Ii, III conditional nie jest najszczęśliwszym podziałem. - 2 lata temu
Marcin48 - Tak, też o tym czytałem - "100 testów z gramatyki angielskiej Przewodnik dla maturzystów, olimpijczyków i kandydatów na studia filologiczne" Henryk Krzyżanowski. Niemniej jednak podział na te conditionale często jest użyteczny.

A z ciekawych elementów tej książki warto odnotować np. użycie Past Simple po if:

"If he worked hard" - może mieć dwa znaczenia, pierwsze odnosi się do teraz/jutro (teraźniejszość lub przyszłość) w kontekście nierzeczywistego warunku (jeśli on by pracował ciężko - ale wiemy, że to mało prawdopodobne i raczej się nie spełni), drugie odnosi się do wczoraj (przeszłość) w kontekście realnego warunku (jeśliby on pracował ciężko - np. wczoraj).
- 2 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Moim zdaniem to nie są zdania warunkowe, ale niezależne od siebie. Drugie nie wynika z pierwszego, choć zdarzenia są powiązane w tym sensie, że pierwsze mówi o początku, drugie o końcu. Kluczem jest chyba łącznik "what".
Ale to tak "na czuja".
darkobo
Marcin48 - Może wypowie się ekspert etutor, żeby rozwiać te wątpliwości. Sam nie potrafię tego rozgryźć, choć podobno są możliwe mix conditionale, o ile są logicznie łączone. Ale najczęściej drugi z trzecim albo trzeci z drugim. - 2 lata temu
piotr.grela - Darek ma chyba racje bo trudno w tym zdaniu wyczuć typowego "conditionala", w którym jedno zdanie jest rezultatem a drugie warunkiem albo odwrotnie.

Ale zdania mieszane I i II conditional z tego co tutaj piszę są rzadkie ale możliwe.

https://www.englishforums.com/English/MixedConditionalsFirstSecond-Conditional/bhlnjd/post.htm

https://forum.wordreference.com/threads/first-second-conditionals-mixed.2612401/

Jak będę miał czas to sprawdzę co Pan Michael Swan o tym piszę.
- 2 lata temu zmieniany: 2 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.