ZALOGUJ SIĘ

a log of repetitions only sentences

zmodyfikowany: 3 lata temuostatnia aktywność: 3 lata temu
Jest już długi wątek dotyczący powtórek. najczęściej uczymy się samych slówek oraz wymowy korzystając z tego narzędzia w ET.
Czy jednak nie wykorzystywać tego narzędzia do nauki pisania - hasłami byłyby głównie zdania? Są, chyba, gramatycznie cztery typy zdań w języku angielskim; albo wykorzystać to co mamy, albo prosić o osobny typ powtórek. To jest pytanie?
abmmichal
darkobo - Chyba zdublowały Ci się wątki.
I za bardzo nie wiem, o co Ci chodzi. Możesz doprecyzować?
- 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 8

darkobo - dziękuję. Zaraz spróbuję skasować jeden niepotrzebny wątek następnie doprecyzuję wątek.
abmmichal

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Jeden wątek niepotrzebny, bo zdublowany skasowałem.

Jednym z trudnych problemów w nauce obcego i ojczystego języka JEST NAUKA. PISANIA. Zaczynamy pisać dobrze, gdy potrafimy sami sprawdzić poprawność zdania. Nie daje to jeszcze pełnej, dobrej umiejętności pisania, ale daje podstawę do rozwijania zdolności pisania.


ET kurs nie jest najlepszym narzędziem do nauki pisania. Uważam, że istnieje narzędzie, które można wykorzystać do nauki pisania. Jest nim intywidualny log powtórek.

Dwie dostrzegam drogi:
1. oznaczanie zdań w ramach istniejącego logu powtórek.
2. stworzenie drugiego logu tylko do nauki pisania.

{ teraz muszę przerwać będę kontynuował ten temat, tak by moja idea stała się zrozumiała}
abmmichal
3 lata temuzmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Dokladnie tak! @abmmichal, masz bez watpienia racje.

Po przeczytaniu powyzszych dywagacji calkowicie zgadzam sie z zamieszczonym przez Ciebie twierdzeniem:

"Jednym z trudnych problemów w nauce obcego i ojczystego języka JEST NAUKA. PISANIA. Zaczynamy pisać dobrze, gdy potrafimy sami sprawdzić poprawność zdania."

Tak, to moze byc trudne, ale moze przynajmniej sprobuj sprawdzic? I obcy i ojczysty.
M
Misha2020
3 lata temuzmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Misha2020, dziękuję.
Tak trzeba próbować. W języku obcym przy samodzielnym uczeniu się potrzebuję wzorcowych zdań.
Nie mam drogiego nativea, który mnie sprawdzi; mimo iż native jest kosztowny, to sprawdzone przez moje teksty stają się moim wzorcem poprawnego pisania.

W przypadku logu powtórek ze zdaniami - zaznaczone i wprowadzone przeze mnie zdania STAJĄ SIĘ WZORAMI PISANIA. Wydaje się że napisałem zrozumiale.

Teraz zasady wprowadzania tych zdań do logu zdań powtórek, ale to napiszę w następnym poście.
abmmichal
3 lata temuzmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Teraz chcę opisać trochę skomplikowaną materię. Będę używał terminologii angielskiej w odnienieniu do gramatyki zdań.

W moim logu powtórkowym ze zdaniami powinienem mieć z czasem bogactwo struktur zdań ( sentence types) tj.
1 simple - contains one independent clause
2. complex - contains one independent clause and at least one dependent clause
3. compound - contsins at least two independent clauses joint by coordinating conjunction
4. compound complex - contains at least two independent clauses joint by coordonating conjunction and at least one dependent clause.

Powyżej zapisałem porządnie struktury zdań tj. types of sentences, które mam nauczyć się samodzielnie odczytać w tekstach które np. studiuję, a następnie kolekcjonuję w logu zdaniowym. Studiowanie, to również wybór ZDAŃ Z PRZYKŁADÓW W DIKI do mojego logu.

Ten log to kolekcja zdań które dobrze rozumiem gramatycznie. Zdań poprawnych wzorcowych, zastępuje to do pewnego stopnia nauczyciela, który poprawia moje zdania z moich wypracowań.

W kolejnym poście napiszę uwagi końcowe.
UWAGA, NA POCZĄTEK WCALE NIE POTRZEBA WYUCZYĆ SIĘ DEFINICJI ZDAŃ TAK JAK JE ZAPISAŁEM WYŻEJ BY ODZNACZAĆ JE Z DIKI DO LOGU ZDANIOWEGO. ZNAJDUJĘ W DIKI ZDANIE KTÓRE MI PASUJE, JEST CIEKAWE -WIDAĆ W NIM ANGIELSKIE ZDANIE a NIE POLSKIE TŁUMACZENIE.PO PROSTU ZDANIE KTÓRE MI PASUJE DO NAUKI. TO ZNACZY JESTEM W STANIE Z TEGO ZDANIA TWORZYĆ SAMODZIELNIE POPRAWNE ZDANIA ANGIELSKIE WPROWADZAJĄC DO NIEGO ZMIANY. OSTATECZNIE ZE ZDAŃ WZORCOWYCH , CZY NA PODSTAWIE ZDAŃ WZORCOWYCH , MAM PISAĆ POPRAWNE ZDANIA WŁASNE. ANGIELSKIE ZDANIA!!
abmmichal
3 lata temuzmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ucząc się samodzielnie i samotnie w Polsce, wyuczenie się zasad gramatyki różnych typów zdań (mamy 4 typy tych zdań), jest konieczne do nauki pisania po angielsku. Nie ma prawdopodobnie od tego ucieczki.

Chyba jest zrozumiałe iż do nauki pisania log zdaniowy powtórek, może być przydatny; oraz powinien on być oddzielony od powtórek słownictwa i fraz.

Niezależnie od powyższego, można częściowo korzystać z logu powtórek ( dla obu celów powtórek; 1. słownictwo 2. zdania). Jest to trudne i mało przejrzyste.

Gdyby można otrzymać taki dodatkowy worek dla powtórek zdań. Proszę o cud?

Co myślicie?

Zwróćcie uwagę, iż stawiam postulat ( ukryty) mocnego rozwoju słownika Diki. Myślę, że oryginalność i jakość kursu ET, od tego zależy. Życzę nauczycielom i metodykom angielskiego sukcesu. A właścicielom zrozumienia, iż rozwõj Diki jest drogą do sukcesu biznesowego.
abmmichal
3 lata temuzmieniany: 3 lata temu
darkobo - Michał, co rozumiesz przez "log powtórek" i "log zdaniowy powtórek"?
Chyba nie spotkałem się wcześniej z tymi pojęciami i utrudnia mi to zrozumienie całości Twojej koncepcji.

Jeśli chodzi o poprawność gramatyczną tekstów, to jest w menu coś takiego jak "Sprawdzanie tekstów" (a w anglojęzycznej wersji interfejsu "Correspondence Assistant"). Co prawda nie korzystałem za wiele z tego narzędzia, ale na pierwszy rzut oka wydaje się fajne i daje radę. Przynajmniej z prostymi zdaniami. Jak poradziłoby sobie ze zdaniami wielokrotnie złożonymi nie wiem - nie testowałem.

Wiem, że to nie o to Ci chodzi, ale jeszcze nie bardzo rozkmniniam Twój pomysł.
- 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

@darkobo Widze, ze nie tylko Ty, ja tez tego nie ogarniam.......

Byc moze (zgaduje) chodzi o oddzielna zakladke powtorkowa, miejsce gdzie mozna wrzucac interesujace danego studenta wzorcowe zdania (juz stworzone i dostepne w innym miejscu systemu), a nastepnie je powtarzac?

Czyli o system powtorek zdan, a nie slowek?

Wg mnie bylby to calkiem niezly pomysl. Dodatkowa opcja powtorek calymi zdaniami, a nie tylko wyrwanymi z kontekstu slowkami.
M
Misha2020
3 lata temuzmieniany: 3 lata temu
darkobo - Nie wiem czy chodzi o system powtórek całych zdań, bo w sumie coś takiego już istnieje.
Ja mam parę całych zdań w powtórkach i zawsze można dodać całe zdanie jako własny element.
Ja to raczej rozumiem jako jakiś szablon do tworzenia własnych zdań.
Ale poczekam jeszcze niech się Michał wypowie.
- 3 lata temu
Misha2020 - Takze teraz wiem, ze nie wiem (o co chodzi)! Masz racje, poczekajmy na wyjasnienia autora tej koncepcji...... - 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu
ang-nsw - Trochę przydługie, ale można znaleźć tu kilka cennych wskazówek poprawiających efektywność nauki mówienia
https://www.youtube.com/watch?v=PMwHw_IR8hs&t=2803s
- 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Tak pisząc log powtórek, mam na uwadze zakładkę powtórek. [Stosuję, terminologię jakiej używaliśmy w pracy.] Log to w pierwszym znaczeniu Diki KŁODA, ale czwarte znaczenie w Diki dziennik, rejestr. Pozostawienie terminu log powtórek, jest uzasanione tym iż log jako rejestr pasuje do gromadzenia danych według schematów w kompie.

Koncepcja ( od strony technicznej) jest taka jak ją interpretowała MISHA2020. Najlepszym sposobem jest rozdzielenie POWTÓREK, na dwie zakładki ( dwa logi) - log powtórek słów ( vocabulary); zakładka powtórek( jak teraz jest) oraz log powtórek zdań czyli nowa zakładka powtórkowa.

Koncepcja ( od strony metodycznej) to gromadzenie zdań według ( type of sentences). Wprowadzone zdania muszę przeanalizować gramatycznie, stopniowo nauczę sië z tych zdań pisać własne zdania.

Jeśli będzie zainteresowanie to rozpiszę wszystkie przykładowe zdania angielskie według typów zdań. Wtedy całość będzie czytelniejsza od strony metodycznej.

System correspondence assistance mnie niewiele daje, a uczciwie mówiąc nic nie daje.

Szukam dróg samodzielnego uczenia się pisania. Na pewno warto zacząć od przepisywania dobrze wybranych tekstów. Wiem, że trzy zdania dziennie poprawia moją zdolność pisania. To szukanie w Diki zdań w różnorodności gramatycznej to byłby poziom drugi. Tak naprawdę zacząłem to wykonywać w obecnym logu powtórkowym ( zakładce powtõrkowej) to utwierdza mnie w sensowności koncepcji.

Pozostaję do Waszej dyspozycji.
abmmichal
3 lata temuzmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki