ZALOGUJ SIĘ

Róznica pomiedzy TUBE vs PIPE.

3 lata temuostatnia aktywność: 3 lata temu
Jaka jest ronica pomiedzy TUBE a PIPE, chodzi o techniczne znaczenie. Pipe wykorzystuje sie do tłumaczenia rurociągów. Jakiego słowa użyc tłumaczac "rura"
H
Homonto
 

Odpowiedzi: 5

Chyba sporo zależy od kontekstu. Ja wyszukiwałem anglojęzycznych publikacji i sprawdzałem jakim tam się posługują słownictwem.
Z tego co mi się kojarzy, to faktycznie pipe jest używane do rur w instalacjach, rurociągach itp.
Tube, to byłaby taka swobodna rura, rurka.
Czasem pewnie mogą być używane zamiennie (sprawdź sobie obrazki w gogle dla obu słów). No j jest jeszcze np. hose - choć to bardziej wąż (np. do podlewania ogródka ;) ) .
Ale najlepiej jak sprawdzisz w jakiejś publikacji dotyczącej tematu, jakim się zajmujesz.
darkobo

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Z punktu widzenia zakładu produkcyjnego w jakim pracuję, to pipe używamy do rur w znaczeniu instalacyjnym (klasyczna rura jak do kanalizacji, o przekroju okrągłym). Określenia tube używamy do rurek, których kształt przekroju jest inny niż rury wod-kan (w moim przypadku rurki z których zbudowana jest chłodnica samochodowa).
T
tmazurkiewicz
piotr.grela - Racja rurka pipe ma przekrój okrągły i służy głównie do transportu cieczy. - 3 lata temu
darkobo - Tube też może mieć przekrój okrągły (np. element konstrukcyjny rusztowań budowlanych). Natomiast faktycznie, jeśli mówimy o przesyłaniu cieczy lub gazów, to raczej będzie pipe. - 3 lata temu
piotr.grela - Londyńskie metro zwane jest potocznie - (the) Tube. - 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Wg. mnie to synonimy. Pipe jest po prostu bardziej związane z kanalizacją i naturalnie będzie stosowane przy wodzie. Ja po raz pierwszy natknęłam się na to słowo jako gigantyczną rurę na plaży - mozna nawet powiedziec z swego rodzaju tunel ;).
?
Gość
piotr.grela - Czasami te słowa występują wymiennie ale tuba ma różne kształty, zazwyczaj nie kojarzy się z czymś długim, oprócz metra w Londynie, które też potocznie zwane jest "tube". - 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

'Pipe' może być też rurą zbudowaną z kilku różnych elementów. Coolant pipe = rura chłodnicza.
http://www.marinepartseurope.com/en/volvo-penta-explodedview-7744440-26-9346.aspx
Jest to pierwszy odcinek systemu chłodzenia silnika diesla na jachcie. Przez 'coolant pipe' zasysana jest woda zaburtowa, która jest następnie przepompowywana przez wymiennik ciepła (chłodnicę) silnika i po schłodzeniu silnika wyrzucana (wypluwana) za burtę wraz ze spalinami.
A
ang-nsw
3 lata temuzmieniany: 3 lata temu
piotr.grela - Czyli zgadzało by się z definicją, że "pipe" służy do transportu jakiegoś płynu, cieczy. - 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zależy też o zastosowania rury. Np. czasami stosuje się typowe rury kanalizacyjne do budowania kanałów technicznych pod ziemią (np. do kładzenia przewodów teletechnicznych) i w tym zastosowaniu będzie to tube, a jeśli z tego samego materiału wykonamy typową rurę kanalizacyjną, czy do odpływu deszczówki, to już będzie to pipe.
R
radmar2
piotr.grela - To by się zgadzało, że "pipe" jest do cieczy (deszczowka) a tube do np. ochrony przewodów (kabli :-) ), transportu ludzi etc. - 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.