ZALOGUJ SIĘ

www.lexico.com powerd by Oxford najlepszym współczesnym słownikiem współczesnego brytyjskiego?

zmodyfikowany: 4 lata temuostatnia aktywność: 4 lata temu
Chyba znalazłem słownik, który pokazuje najnowsze zmiany zachodzące w wymowie BrE
Wejdzie sobie proszę na stronę
www.lexico.com
i wpiszcie sobie trzy przykładowe hasła:
1. library - /ˈlʌɪbrəri/ /ˈlʌɪbri/
2. contemporary - /kənˈtɛmp(ə)r(ər)i/
3. arbitrary - ˈɑːbɪt(rə)ri
i zobaczcie sobie jaka jest transkrypcja fonetyczna.
Żaden słownik nie odda w 100% mnogości wymowy angielskiej ale www.lexico.com mi zaimponowało.

Jednej rzeczy mi brakuje, w wielu brytyjskich akcentach, literę "t" w środku wyrazów lub na ich końcu wymawia się poprzez zwarcie krtaniowe tzw. glottal stop.
Nawet popularne i krótkie słówka się tak wymawia jak: but, what...
piotr.grela

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

Piotr, to tak trzeba przyjąć iż mamy Regułę i t w pewnych pozycjach będzie glottal. Lub po amerykańsku zabrzmi jak d.

A co z o w wyrazie hot o, czy a pośrednie?

Warto te problemy wyłapywać. Ułatwia rozumienie gdy słucham wypowiedzi, unikać grubych błędu własnych produkcji po angielsku.

Opinia z osobistego doświadczenia. Pozdrawiam


Ps zajrzę do Twego wynalazku ale nie przed północą.
abmmichal
4 lata temuzmieniany: 4 lata temu
piotr.grela - Wymowa amerykańska jest łatwiejsza do zrozumienia ale do artykulacji już nie. Właśnie to "t" ma 4 sposoby wymowy https://youtu.be/_3zbmyUu8-s
Ten kanał jest wspaniały do nauki amerykańskiej wymowy.

Z powodu wpływu Etutora i Netflixa moja wymowa jest jeszcze daleka od brytyjskiej.
- 4 lata temu zmieniany: 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Jaki jest mój akcent? Mam nadzieję iż moja wymowa jest zrozumiała. Mówię za wolno.
abmmichal
piotr.grela - Problem, ze słownikami jest jeden zasadniczy, nie odzwierciedlają one w pełni różnorodności akcentów w Wielkiej Brytanii.
W zasadzie słowniki tworzone są w jednym akcencie RP. Tylko, że w tym akcencie nikt nie mówi na codzień, nawet spikerzy radiowi, telewizyjni posługują się wersją modern RP np. używają glottal stop.

Jak nie mieszkasz w kraju anglojęzycznym, to Twój akcent nie ma większego znaczenia.
Choć warto osłuchać się z jak największą liczbą akcentów.

Ale jak mieszkasz w kraju anglojęzycznym, to zawsze podświadomie lub nie, naitive speaker będzie Ciebie zawsze w jakiś sposób szufladkował i nienawidził za Twój akcent :-) http://www.antimoon.com/forum/t1391.htm
- 4 lata temu zmieniany: 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Jaki jest mój akcent? Mam nadzieję iż moja wymowa jest zrozumiała. Mówię za wolno.
abmmichal
piotr.grela - Nie wiem Michał jaka jest Twoja wymowa, moja wymowa jest staccato, ta, ta, ta - nie jest płynna, często zastanawiam się nad tym co mam powiedzieć.
Wielu naitive nauczycieli angielskiego radzi aby nie tłumaczyć sobie zdań w głowie z polskiego na angielski ale czy to jest możliwe? Prostych zdań nie muszę tłumaczyć ale jak chcę coś powiedzieć bardziej wyszukanego to muszę dłużej pogrzebać w pamięci.
- 4 lata temu zmieniany: 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki