ZALOGUJ SIĘ

Powtórki - podobne znaczenie słów

4 lata temuostatnia aktywność: 4 lata temu
Czasem zdarza się, że do powtórek mam dodanych kilka słówek o podobnych znaczeniach. Czy istnieje możliwość wpisania kilku słówek które znam i znaczą to samo, tak aby program nie pokazywał błędnej odpowiedzi?
M
mrroszczy

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 7

Niestety... jest to częsty problem przy powtórkach.
Ja sobie radzę tak, że przy słówkach mających wiele synonimów w notatce wpisuję pierwszą literę, lub krótki opis np. "wyrażenie" aby było wiadomo, że chodzi o sekwencję kilku słów, a nie jedno słówko. Istnieje też możliwość skorzystania z mechanizmu podającego pierwszą literę odpowiedzi. Trzeba u pochwalić etutora, że najczęściej etutor wyświetla słowa o podobnym znaczeniu, aby było wiadomo, że nie o te słowa chodzi. Inna sprawa, że często zauważam to dopiero po kliknięciu przycisku "sprawdź". :)
R
radmar2
4 lata temuzmieniany: 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zapewne takiej możliwości nie ma. Nie ma chyba też takiej potrzeby aby była. Jeśli nie ma obok synonimów, które od razu zmniejszają zakres tego co powinno być wpisane, to robię to w ten sposób: słowo podstawowe czy najczęściej używane jest bez notatki, pozostałe słowa mniej powszechne ale będące synonimami opisuję albo długością znaków (jeśli się różnią) i kropkami albo pierwszą (i ostatnią) literą i kropkami. Np.

płaski:

flat - [brak notatki]
level - l.... (lub l...l)
even - e... (lub e..n)
K
KBPL
piotr.grela - Tak samo tworzę podpowiedzi w notatkach dla siebie. Nie ma innej możliwości, jeżeli mamy wiele elementów w nauce. - 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Dziękuje za podpowiedz, spróbuje w opisany przez Was sposób rozróżnić słówka.

Dzięki! :)
M
mrroszczy

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ja racze staram się za bardzo nie ułatwiać, nie podpowiadać sobie. Zmusić się do myślenia. Aby to osiągnąć wpisuję inne alternatywne tłumaczenia. Przykład:

Pytanie: zajęty synonim: busy
Notatka: nie: engaged
Odpowiedź: occupied

Czasem stosuję też kompletny opis słowa:

Pytanie: powóz, powozik (ciągnięty przez konie)
Notatka: rz: mały samochód terenowy
Notka 2 linijka: przym: szalony, postrzelony, świrnięty
N
netis7
4 lata temuzmieniany: 4 lata temu
piotr.grela - Moim zdaniem jest to bardziej wymagająca metoda, zajmująca więcej czasu do powtórek ale może słówko szybciej jest przenoszone do pamięci dlugotrwałej.
Przy zwrotach dwu i więcej wyrazowych wydaje mi się mogą być problemy z notatkami.
Może lepiej jest łatwiej a więcej powtórek coś w rodzaju metody Callana.
- 4 lata temu zmieniany: 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Można też np. wpisać w notatce "phrasal verb" lub zaczyna się na "l" (np. lockdown). To w sumie chyba wielka dowolność, ale ma nam umożliwić nauczenie się tych zwrotów lub słówek, które słabiej zapamiętaliśmy.
F
Foxymf
dhuode - Nie wiem, jak w aplikacji, ale w wersji na komputer w tym okienku, gdzie wpisujesz odpowiedzi, pojawia się informacja, że to phrasal verb (takimi szarymi, słabiej widocznymi literkami, które znikają w momencie, gdy zaczynasz coś tam wpisywać). Nie jestem pewna, czy to jakaś nowość, ale zauważyłam to dopiero ostatnio. - 4 lata temu
abmmichal - Już trochę czasu minęło od pojawienia się tej nowalijki. Ma to sens. - 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Właśnie pytanie tego tematu wskazuje jak bardzo potrzebne są notatki własne.

Sam stosuję często znak cf. ( porównaj, patrz, w znaczeniu zastanów się) - co pozwala mi na uniknięcie złej odpowiedzi. Nie muszę decydować czy słowo wyrażenie jest synonimem, ale prawdziwych synonimów mocno szukam.

Wyraz, termin tożsamy to nie to samo co synonim. Ważne jest, moim zdaniem, aby zapisywać wyrazy, terminy interchangable.

Jeszcze jedno zaznaczam na którym miejscu jest dany wyraz w Diki, jeśli wyraz ma 6 znaczeń - a w powtórkach mam pytanie o czwarte znaczenie, to zapisuję to w notatce oraz według własnego wyczucia podaję w notatce 1 i/ lub 2 znaczenie.

Szczególnie jest to przydatne w kolejnych powtórkach, albo gdy korzystam z Diki przy pracy z jakimś tekstem, czytanym, odsłuchiwanym. Ten sposób pracy z powtórkami, hasłami Diki wydaje mi się być przydatny. Zwalnia to przerabianie, powtórek i pracę z Diki, ale moim zdaniem jest to przydatna metoda.
abmmichal
4 lata temuzmieniany: 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Często przy powtórkach zapominam o 3-ciej os. liczby pojedynczej, albo że to czas przeszły. W takich i podobnych sytuacjach w notatkach dodaję: !!! albo skup się albo gram.
N
netis7

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.