ZALOGUJ SIĘ

Hej czy w wieku 16 lat mogę się nauczyć bardzo dobrze języka angielskiego, będę go dobrze rozumiec to co druga osoba powie.

4 lata temuostatnia aktywność: 4 lata temu
Normalnie odpowiem nie ze się będę zastanawiac czy wgl dobrze powiedziała. Pozdrawiam Z góry dziękuję za odpowiedź
E
Emilyuk

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 5

Zdecydowanie TAK. Ja w Twoim wieku zacząłem z poszerzonym niemieckim od zera. Bez przodków i wsparcia domowników. Po każdym semestrze miałem mimo starań tylko czwórkę (szóstek wtedy nie było). Po czterech latach pozwoliłem sobie wyjechać na studia do Rzeszy i "z marszu" wszedłem na wykłady i seminaria. Rozumiałem praktycznie wszystko co mówili wykładowcy i asystenci na ćwiczeniach. Od początku robiłem notatki po niemiecku. Po polsku się nie dało, bo było to za wolne, ze względu na konieczność tłumaczenia, zmiany szyku zdania i ponownego formułowania myśli. Tak samo mieli dwaj inni koledzy z mojej klasy z ogólniaka, ale nie wszystkim z Polski na moim roku akademickim było tak fajnie i do jednego semestru potrzebowali na "dojście".
Jak się jest starszym oraz dużo starszym (mam 55), to jest trudniej, bo dziurka do wciskania wiedzy do głowy jest o wiele ciaśniejsza. Nauka wymaga więc więcej wytrwałości, niewysychającej motywacji. Są jednak na tym forum duuużo starsi od Ciebie, którym się... udaje i mam nadzieję, że się chociaż krótko dopiszą poniżej.
parseq
4 lata temuzmieniany: 4 lata temu
ang-nsw - Emilyuk,
Na pewno tak. Zależy to tylko od Ciebie. Ja (75 lat) zaczynałem na ET od zera, aktualnie kończę A2 i radzę sobie podczas wyjazdów za granicę. Powodzenia w wytrwałości i systematyczności.
- 4 lata temu
piotr.grela - Respect - Szacun! Ja mam 45 i narzekam na swoją pamięć. Nie mogę już się skupić na naucę tak jak kiedyś bywało parę godzin podrząd ale za to uczę się parę razy dziennie po 5-10 minut. - 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Uczenie się języka nie zależy od wieku tylko od chęci i motywacji do tego.

Mam prawie 17 lat i potrafię się chyba ze wszystkimi dogadać po angielsku. Pisanie i mówienie nie stanowi dla mnie żadnego problemu.

Jak miałam 15 lat to w wakacje zostałam rzucona na głęboką wodę - musiałam mówić po angielsku, bo inaczej nie miałabym jak rozmawiać z kuzynkami. Wtedy nauczyłam się mówić, bo w szkole praktycznie się nie rozmawia po angielsku niestety.
InnaWikka
parseq - No wreszcie dowiedziałem się ile lat ma InnaWikka. ;-)) ;-)) :-))
Warto być na eTutor!
- 4 lata temu zmieniany: 4 lata temu
KenT185 - > Uczenie się języka nie zależy od wieku tylko od chęci i motywacji do tego.

To nieprawda, człowiek do około 24 roku życia lepiej przyswaja nowe informacje (i je długofalowo zapamiętuje). Im człowiek jest starszy tym trudniej mu nauczyć się nowych rzeczy. Tyczy się to wszystkiego, czyli języków obcych również.

Tak że to pytanie jest dosyć zabawne, 16 lat to młody wiek i właśnie teraz najlepiej się uczyć i wyciskać jak najwięcej. O tym się nie mówi, a szkoda.
- 4 lata temu
InnaWikka - Jak ktoś ma 16 lat i mu się nie chce uczyć, to nic się nie nauczy. Tak samo w każdym wieku. Dopiero, jeśli ktoś naprawdę będzie chciał się nauczyć, to weźmie się do roboty. To, ile czasu musi na to poświęcić zależy też od dobrej pamięci i przyswajalności. Każdy uczy się we własnym tempie. - 4 lata temu zmieniany: 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Pewnie że możesz :) 16 lat to wciąż młody umysł.
Ja co prawda uczę się od dziecka, ale miałam teraz długą przerwę i wciąż wielu rzeczy nie wiem, ale wiem że wystarczy przysiąść nad językiem, tak regularnie i po jakimś czasie będziesz szprechała bardzo dobrze ;)
Możesz np sobie ustalić, że np uczysz się w poniedziałki, środy i piątki po 15 minut wieczorkiem (15min nie jest tak zniechęcające jak nawał materiału po 3h) i się tego trzymać.
P
pd29178
parseq - Codzienna nauka daje jednak 4x więcej niż ta co drugi dzień. Nie jest to wiedza tajemna, choć mniej popularna. Można wziąć ją pod uwagę. - 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Parseq. Ma dużo racji. Nie wiem czy to jest różnica x4, x3, czy 2,5x.
Jest pewne, że codzienność nauki jest ważna. InnaWika ma naszego JP2 za postać historyczną, ja nie.

Rzeczywiście uczenie jest szczególnym przywilejem w latach przed 20, może jeszcze parę lat studiów. Jednak zawsze warto się uczyć.
abmmichal
parseq - Chodziłem do klasy z poszerzonym niemieckim (6 lekcji tygodniowo) przez 4 lata.
Klasa równoległa miała 3 lekcje na tydzień też przez 4 lata, z tą samą nauczycielką, rodowitą Niemką !!
W klasie maturalnej osoba pisząca pracę (magisterską albo inną naukową - nie pamiętam) była u nas w szkole parę dni i testowała po kolei wszystkich w tych dwóch klasach.
Wynik: kurs rozszerzony przy podwójnej ilości lekcji dał 3.5 do 4x więcej umiejętności. Komentarz badacza: "Tego się spodziewałem, to normalne, ale potrzebowałem realnych wyników do mojej pracy."
- 4 lata temu zmieniany: 4 lata temu
parseq - PS. Z mojej 24. osobowej klasy aż 7 wyjechało na różne kierunki studiów w Niemczech (wówczas NRD).
Z tych 7 osób tylko 3 miały piątkę z niemieckiego na świadectwie, ale nikt z nas nie miał kłopotów z językiem na starcie studiów.
- 4 lata temu zmieniany: 4 lata temu
parseq - [...]@abmmichal**: a ja nosiłem biało-czerwoną opaskę we wrześniu 1984 w mojej pierwszej klasie ogólniaka. (Sam sobie uszyłem.) - 4 lata temu
InnaWikka - @abmmichal o co ci chodzi, jeśli można wiedzieć? - 4 lata temu
parseq - Easy! abmmichal zasygnalizował tylko, że żył już w czasach papieża Polaka. Może nie policzył dokładnie, że urodziłaś się przed jego śmiercią w 2005. Jednak byłaś wówczas jeszcze zbyt młoda, by go na żywo (w TV) zapamiętać. Jest więc JP2 dla Ciebie postacią historyczną. :-) - 4 lata temu zmieniany: 4 lata temu
InnaWikka - Dziękuję za wyjaśnienie @parseq. Nie myślałam o tym w ten sposób - 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Parseq/ Inna Wikka - dziękuję - dokładnie o to mi chodziło.
To dodam tylko iż JPII widziałem - po raz pierwszy - parę lat po studiach, w Gnieźnie, gdy był biskupem Krakowa, a do jego papieskiej posługi jeszcze był daleki horyzont czasu. Byliśmy tam z pielgrzymką na dzień sw. Wojciecha.
abmmichal
4 lata temuzmieniany: 4 lata temu
parseq - Tylko wtedy to jeszcze nie był JPII. - 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.