ZALOGUJ SIĘ

Czy stosowaliście metody z książki "włam się do mózgu", do nauki angielskiego?

4 lata temuostatnia aktywność: 4 lata temu
Witajcie, jakiś czas temu natrafiłem na książkę Radka Kotarskiego "włam się do mózgu". Autor prowadzi kanał na youtubie "polimaty". W tej książce opisuje najskuteczniejsze metody od strony naukowej do uczenia się czegokolwiek, ale w tym kontekście interesuje mnie nauka angielskiego oczywiście.
Twórca tej książki stosując na sobie metody, które opisuje, nauczył się szwedzkiego w pół roku i zdał go na jakimś tam poziomie, na jakim by nie zdał to niezły wyczyn. Poczytajcie np. tutaj: https://innpoland.pl/138197,polski-youtuber-pobil-rekord-pozytywnego-wariactwa-nauczyl-sie-dziwnego-jezyka-i-zbudowal-na-tym-lukratywny-biznes
Chyba kupię tę książkę... Nie natrafiłem na jakieś negatywne recenzję, a naukowo potwierdzone metody, nie są gorsze, od tych niepotwierdzonych :)
Jakieś macie opinie na temat tej książki?
B
budyn1211
dhuode - Jestem szczęśliwą właścicielką tej całkiem interesującej książki. Nie wszystko, o czym tam przeczytałam, było dla mnie nowością - o niektórych metodach nauki (w tym nauki języka, bo rozumiem, że to interesuje Cię najbardziej) czytałam już prędzej.
Tak w skrócie, autor podaje kilkanaście różnych sposobów, które mają poprawić jakość i efektywność naszej nauki. Wszystkie oczywiście podparte solidnymi dowodami (badania naukowe). Można korzystać z jednego z nich, zmieniać je co jakiś czas lub... stworzyć własny, oparty o sposoby p. Kotarskiego oraz osobiste preferencje i własne doświadczenia.
Bardzo dobra książka, polecam.
- 4 lata temu
dhuode - I jeszcze tak w ramach uzupełnienia - najgorsza możliwa metoda nauki, najmniej efektywna, zabierająca mnóstwo czasu i przynosząca proporcjonalnie nieduże efekty w stosunku do włożonego wysiłku i czasu, a mimo to stosowana przez większość uczących się, to bezmyślne wkuwanie na pamięć. - 4 lata temu
piotr.grela - Nie czytałem tej książki ale chyba łatwiej się zapamiętuję jakieś słowo czy zwrot kiedy ma on dla nas jakis emocjonalny wpływ. Swoją obecną metodę nauki z Etutorem trochę zmodyfikowałem, oglądam jakiś film lub serial, powtarzam kwestię za aktorami, kiedy czegoś nie rozumiem, robię pauzę i wpisuje nieznany mi zwrot lub słowo do słownika diki.pl Może jestem stary ale nie wierzę w naukę języka w 6 miesięcy :-) Początkującym może się wydawać, że po 6 miesiącach już wiedzą wszystko i dalej już nic nie muszą się uczyć. - 4 lata temu zmieniany: 4 lata temu
dhuode - O łatwiejszym zapamiętywaniu rzeczy, które są z czymś dla nas związane (albo powiążemy je z naszą wiedzą) też tam można przeczytać. Nie ma tam też niczego o "magicznych" sposobach na naukę, raczej o wykorzystaniu naturalnych predyspozycji naszego mózgu (w oparciu o aktualne badania i wiedzę naukowców). Jest też o roli powtórek w utrwalaniu wiedzy oraz - co trochę zaskakujące - o robieniu odpowiednio długich przerw między powtórkami. I o tym, że że bardzo często przeceniamy poziom naszej wiedzy, szczególnie, jeżeli testujemy się "na świeżo" po przyswojeniu partii materiału. - 4 lata temu
dhuode - I o tym (co raczej oczywiste), że jeżeli nie powtórzymy czegoś odpowiednią ilość razy, to próżna nasza nadzieja, że ta wiedza z nami zostanie.
I nie, nikt mi nie płaci za reklamę książki ;)
Uważam ją za wartościową pozycję do przeczytania, bo między innymi w oparciu o zawartą tam wiedzę, udało mi się zmodyfikować mój sposób nauki i - co najważniejsze - przynosi to efekty.
- 4 lata temu
parseq - "... o robieniu odpowiednio długich przerw między powtórkami":
dawno temu czytałem na tym forum, że silnik powtórek eTutor realizuje "spaced repetitions".
- 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

Jeśli autor włamywania nie wspomagał się chemicznie, to chętnie dowiedziałbym się więcej!
parseq
jerzy_pozoga - Radek Kotarski, ciekawa postać z programów TV. Z zaciekawieniem wysłuchałem i patrzyłem na jego film/program reportażowy. Ma szansę na wielką karierę zawodowa jako dziennikarz. Polecam. - 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Właśnie ostatnio planowałam wrócić do tej książki. Przeczytałam ją jakiś czas temu i uważam za bardzo cenną - wiedza w niej przedstawiona bazuje na oficjalnych badaniach i innych materiałach, więc nie jest to widzi mi się autora, który napisał jakieś herezje. Problem w tym, że książkę przeczytałam, zachwyciłam się nią i niejako olałam. Ostatnio doszłam do wniosku, że moja nauka języków mogłaby być bardziej efektywna, stąd chciałabym do tytułu wrócić i przedstawione metody zwyczajnie wprowadzić w życie.

Zaraz po przeczytaniu napisałam jej recenzję, więc jeżeli ktoś byłby zainteresowany, to zachęcam do zapoznania się z nią: https://wredotek.pl/wlam-sie-do-mozgu-radoslaw-kotarski/

Gdyby potrzebne były dodatkowe informacje na jej temat, proszę o informację a postaram się pomóc! :)
Esency93

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Jednym słowem, zamawiam.
Nauka w 6 miesięcy, nauka przez sen, ehh pełno tego :)
B
budyn1211
Esency93 - No właśnie dlatego ten tytuł jest fajny, bo przedstawia konkretne metody a nie jakieś wymyślone widzi mi się, które może i zadziała na jedną osobę na milion, ale my w tej grupie nie będziemy :)
Ostrzegam tylko, że pierwsze 50/60 stron jest trochę o niczym - dopiero potem jest konkret, więc się nie zrażaj początkiem książki :P
- 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.