ZALOGUJ SIĘ

użycie the przed nazwami instytucji

zmodyfikowany: 12 lat temu
dot. lekcji https://www.etutor.pl/lekcje/76/1913/

Mam pytanie do zdania:

My mother used to study at the Open University.
Moja mama studiowała kiedyś w Open University.

Dlaczego używamy the skoro w regułach w lekcji było podane:


• bez "the" - kościoły (świątynie), szkoły, budynki
np. Cambridge University


skoro Cambridge University to dlaczego the Open University?
J
jarekjd

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

Proponuje czytać dokładnie zasady gramatyczne do samego końca:) Ja tez przerabiałam ta lekcję i jest tam bardzo fajne wyjaśnienie:

Przedimka "the" nie stosujemy zwykle przed nazwami instytucji, budynków, itp. które zawierają w nazwie określenie miejsca lub osoby, z którą są związane. Wyjątkami są nazwy z "of" oraz zawierające w sobie przymiotnik lub rzeczownik, np. "open", "railway".

Pozdrawiam:)
E
efogt
jarekjd - masz rację, ale moim zdaniem nie jest to dobrze wytłumaczone jak interpretować ten przymiotnik

np. British Museum
też masz przymiotnik British, a jednak nie ma "the"
źródło: https://www.etutor.pl/lekcje/76/1913/
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
dania57 - ktoś się myli albo są dwa różne muzea - 12 lat temu
efogt - :) Fakt że nie jest to zbyt dobrze wytłumaczone, za mało podanych przykładów co do tych rzeczowników lub przymiotników i no klops. Nie pozostaje nic innego jak wkłucie na pamięć. Tylko czy to jest możliwe? Danusia być może że ktoś się myli, niewykluczone:) - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

'The Open University' jest nazwą własną co widać przy ich niebieskim logo.
http://www.open.ac.uk/
quantum137
jarekjd - to że to jest nazwa własna to jeszcze nic nie tłumaczy:

Nazwy własne możemy podzielić na osobowe i odnoszące się do miejsca (geograficzne). Przed nazwami osobowymi, czyli odnoszącymi się do ludzi, w języku angielskim nie stawiamy przedimków. Inaczej jest z nazwami geograficznymi - przed niektórymi stawiamy the , a przed niektórymi nie.
- 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

To może wyjaśnię inaczej.
'The' tworzy razem z 'Open University' nierozerwalną całość, czyli nazwę danej instytucji.

Pominięcie 'the' w tym przypadku jest możliwe tylko w nieformalnym angielskim.

W języku angielskim jest po prostu zamieszanie, zwłaszcza z rodzajnikiem określonym i często najlepszą metodą jest nauka danej nazwy na pamięć.
quantum137
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
jarekjd - jeżeli regułą jest tutaj jej brak to jest to odpowiedź na moje pytanie

Tyle że wskazówki etutora wprowadzają w błąd w źródle, który podałem.
- 12 lat temu
quantum137 - Wiesz nazwy instytucji, gazet, jezior, rzek to jeden wielki galimatias.
Według mnie 'brak reguł w tej regule' brzmi trochę dziwacznie ale tak jest i zgadzam się z takim stwierdzeniem.
mamy 'The Sun' ale 'Mirror' (gazety).

temat był już wałkowany na portalu więc zapewne znajdziesz sporo do czytania w razie wątpliwości:)

Pozdrówka
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
jarekjd - dzięki quantum - 12 lat temu
quantum137 - Miło mi, że mogłem pomóc.
Wielki plusik za obudzenie moich szarych komórek, które musiały się nieco napracować:)

Do usłyszenia!
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki