ZALOGUJ SIĘ

Jak rozróżnić kiedy na pewno należy użyć This a kiedy It.

12 lat temuostatnia aktywność: 11 lat temu
Proszę podajcie jakieś informacje jak być pewnym,że prawidłowo się użyło This lub it.
A
angol13

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 7

próbowałem znaleźć poprzednie pytania o "this, that, it"
i nie mogłem
Nie znaleziono wyników pasujących do zapytania this w pytaniach językowych.


@angol13, pytanie to już było wielokrotnie, ale niestety wyszukiwarka nie działa
w skrócie, te słówka są wymienne prawie zawsze
Bilberry
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
Jokasta - https://www.etutor.pl/pytania-jezykowe/pytanie/59830-Dlaczego_w_tym_zdaniu_zastosowano_that_a_nie_it_.html -zgromadziłam w tym temacie kilka linków dotyczących tego tematu - 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Niestety, rozpożyczyłam swoje gramatyki tymczasowo, a sama rozpoznaję je raczej intuicyjnie. A rozumiem to tak: Jeśli wskazujesz coś lub kogoś, wprowadzasz temat (np. przedstawiasz osobę albo pokazujesz zdjęcie jakiejś rzeczy lub osoby), mówisz: This is.../That is..., jeśli mowa dalej o rzeczy, to już w następnych zdaniach mówisz: it, a jeśli o osobie - to she/he,
np. This is my house. It is big and nice.
This is my cousin Lucy. She is older than me.
"It" używasz tak jak w notatce do lekcji: przy podawaniu godzin, dni tygodnia, ale też miesięcy i pór roku. Również do mówienia o pogodzie.
"It" mówisz też w zdaniach typu:
It's nice to meet you. (= meeting you is nice)
It would be great to go and play outside. (= going and playing outside would be great)
It takes me 10 minutes to get to school. (= getting to school takes me 10 minutes)

I przypadek dla mnie najtrudniejszy: Jeśli padło jakieś pytanie: Who's this?/that?What's this?/that? itp. albo nie padło, ale mogłoby paść, np. przy otwieraniu drzwi czy odbieraniu telefonu: It's me. It's her.
Czy tak jak ktoś już sugerował - stało się coś i szukamy sprawcy. (Kto to był?): It wasn't me. It was my invisible friend.
Poszperam jeszcze i spróbuję to jakoś usystematyzować.

Jest jeden podobny wątek. Pod lekcją, o której mówisz, ktoś zadawał podobne pytanie.

Pozdrawiam
askawska
12 lat temuzmieniany: 11 lat temu
gozda - To najlepsze wytlumaczenie z jakim sie spotkalem, a ucze sie angielskiego od malego i mieszkam w Stanach od prawie roku. Dzieki! - 12 lat temu
elderflower - właśnie: This is my cousin Lucy... a przy słówku sister w słowniku DIKI jest takie zdanie: That's my sister Melanie.(to jest moja siostra Melanie) - czy w takim razie jest tu jakaś różnica? albo jakieś konkretne uzasatnienie użycia this/that? - 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu
askawska - Ciężko wyczuć, bo zdania z DIKI są podane bez kontekstu. Być może Melanie stoi nieco dalej albo pokazujemy ją na zdjęciu. :) - 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Wyszukiwarka eTutor jest pod pewnymi względami niedoskonała (może warto nad nią popracować...?).
Tymczasem, gdy ona zawodzi, proponuję Wujka Google, który również może przeszukać nasze forum:
http://www.google.co.uk/search?q=site:etutor.pl+%22this%22+%22it%22
alan.madej

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.


Jak rozróżnić kiedy na pewno należy użyć This a kiedy It.


Potrzebny jest odpowiednio długi kontakt z językiem (i sporo wykonanych ćwiczeń) by intuicyjnie wyczuć kiedy jakie słowo jest stosowane.

Myślę, że jest dużo prawdy w zwrocie 'You have to feel the language.' czego wszystkim życzę :-)
quantum137
Ewa_G1967 - Samo sedno;)) - 12 lat temu
quantum137 - Dziękuję:) - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Jest jedna prosta reguła gdy mamy wątpliwości czy użyć this/it w kolejnym zdaniu. Jeśli kończy się ono rzeczownikiem, to użyjemy "it", które zawsze odnosi się tylko do rzeczowników (pomijając frazy, które zaczynają się od 'it' jak 'it was nice to meet you' etc.)

dla przykładu I like chocolate milk. It's tasty.
This game is awful. It (odnosimy się do gry) has been programmed by amateurs.

this/that użyjemy gdy będziemy w kolejnym zdaniu odnosić się do całej frazy czasownikowej np.

She dumped (rzuciła) me. This made me feel terrible. (całe to zdarzenie sprawiło, że czułem się okropnie)
F
fiddlerwithouttheroo
fiddlerwithouttheroo - *David opened the window because it was hot in the room. fajny przykład, błędne zdanie, ponieważ it odnosi się tutaj do okna " Dawid otworzył okno, ponieważ było ono gorące w pokoju".

It was hot in the room so David opened the window. jest ok , albo alternatywnie np. David opened the window because the room was stuffy. etc.
- 12 lat temu
askawska - Ależ, SkrzypkuBez..., absolutnie "it" nie odnosi się tu do okna. :) - 12 lat temu
quantum137 - Dobre!:D
Jak wpadłeś na pomysł, że 'it' dotyczy tu okna?
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
fiddlerwithouttheroo - Zdanie jest dwuznaczne i tym samym niepoprawne. Wywnioskowałem z tego, że taka już natura "it", że odnosi się tylko i wyłącznie do rzeczowników (jeśli nie jest na początku zdania). Żeby nie być gołosłownym polecam zajrzeć do którejś książki Macpherson'a np. English for Academic Purposes ,

albo do jakiejś zaawansowanej gramatyki jak np. Advanced Grammar Longman, gdzie jest dział poświęcony gramatyce tekstu.
- 12 lat temu
fiddlerwithouttheroo - szczerze nie potrafię tego jeszcze spójnie wytłumaczyć, bo to ciut wyższy poziom zabawy z gramatyką :). Niemniej nie zgadzam się z opinią, że trzeba te różnice wyczuwać intuicyjnie, bo akurat na to są całkiem spójne reguły :) - 12 lat temu
quantum137 - 'David opened the window because it was hot in the room.'

Nie ma możliwości by w tym zdaniu 'it' tyczyło się okna.
Co do zaawansowanych książek to nic w tej materii nie pomogą, przykro mi.
- 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Notka sprostowania

Kolego fiddlerwithouttheroo piszesz

Zdanie jest dwuznaczne i tym samym niepoprawne...

Jest to nieprawda. Dwuznaczność zdania nie powoduje, że zdanie jest błędne tylko można je różnie interpretować.

Nie wiem skąd wziąłeś informacje, że it tyczy się tylko rzeczowników. Słowo 'it' może pełnić wiele funkcji w zdaniu.

Piszesz dalej

Żeby nie być gołosłownym polecam zajrzeć do którejś książki Macpherson'a np. English for Academic Purposes ,

Podoba mi się Twoje podejście!
Podaj mi proszę gdzie w tej książce jest fragment popierający to co napisałeś (tak się składa, że posiadam tą pozycję)

Pozdrawiam serdecznie
quantum137
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Nie powiedziałem, że nie może pełnić wiele funkcji w zdaniu, lecz że gdy się odnosi do czegoś, co było wcześniej, to jest to rzeczownik.

Mało znalazłem, ale dokopałem się tylko do dość lakonicznej wzmianki w "English for writers and translators" (MacPherson) str. 220

Overuse of it

A most frequent mistake is to use the word 'it' without any clear antecedent:

*Teachers should be better paid, since it would improve morale.

Co do wcześniejszego przykładu, już szczerze sam nie jestem pewny; pragmatycznie nie jest trudno zrozumieć sens, aczkolwiek zdanie zostało oznaczone jako błędne przez system supermemo, więc zakładam, że błąd się tyczy 'it', bo reszta wydaje się być ok :). Zapytam się jakiegoś natywa, jak oni to rozumieją. Nawet jeśli rozumieją to poprawnie i zdanie jest ok, to jak najbardziej jest możliwość, żeby 'it' tyczyło się okna (jakkolwiek abstrakcyjne jest takie odczytywanie tego zdania).
F
fiddlerwithouttheroo
quantum137 - Rozumiem, mimo wszystko dzięki za sprostowanie.
To co piszesz teraz:
'overuse of it' to nie do końca to samo co wcześniej, bo to bardzo ogólne stwierdzenie a my tu omawialiśmy ściśle zdefiniowany przypadek ale nie będę drążył tematu.
Pozdrawiam
- 12 lat temu
fiddlerwithouttheroo - Bzdurę napisałem, zdanie jest ok, nie wiem dlaczego supermemo uznał je za złe. Tak czy inaczej, to kwestia pragmatyki i zdrowego rozsądku. Mimo to, nadal obstaję, że przy odpowiednim kontekście można to zdanie zrozumieć tak, że okno było napalone, jakkolwiek jest to głupie :)) Wybacz za próbę wprowadzenia w błąd :). Pozdrawiam! - 12 lat temu
quantum137 - Nie ma za co, wiem o jakie polskie zdanie Ci chodzi... ale jeśli w taki sposób mamy analizować język to szybko nas to wywiedzie w las.
Pozdrawiam:-)
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.