ZALOGUJ SIĘ

Reported speech, problem z konstrukcja

zmodyfikowany: 12 lat temu
Wlasnie w szkole przerabialem reported speech i nie do konca zrozumialem przyklady, ktore dostalem na kartce po zajeciach.

directed speech / reported speech

1) Yes, I'll lend you the money. / He agreed to lend me the money

i tu jest wszystko dla mnie jasne, czasownik agree znajduje sie w tabelce + to - inf czyli dodaje po agreed to oraz bezokolicznik

ale w tej samej tabelce mam 2 takie przyklady, ktorych calkowicie nie rozumie
2) I saw the robbers / He claimed to have seen the robbers.

dlaczego have seen ? jak juz cofam czas to z Past Simple chyba na Past perfect ?

3) Give me the money / He demanded to be given the money

i tu to samo skad te be given ?
D
Dex92

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

2) bo używasz bezokolicznika

=nazwa bezokolicznika=

Present Simple/Future Simple -> (to) walk =Present=
Present Continuous/Future Continuous -> (to) be walking =Present Continuous=
Past Simple/Present Perfect/Past Perfect/Future Perfect -> (to) have walked =Perfect=
Past Continuous/Present Perfect Continuous/Past Perfect Continuous/Future Perfect Continuous -> (to) have been walking =Perfect Continuous=

3) po demand jest bezokolicznik w stonie biernej

C-zynna
B-ierna

=Present= - C (to) give, B (to) be given
=Present Continuous= - C (to) be giving, B brak
=Perfect= - C (to) have given, B (to) have been given
=Perfect Continuous= - C (to) have been giving, B brak
TommyTu
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
Dex92 - Wielkie dzieki. Tylko jeszcze mam pytanie czy po demand zawsze musi wystapic strona bierna? Jesli tak to czy znasz moze jakas strone, gdzie sa wypisane czasowniki po ktorych musi wystapic strona bierna - 12 lat temu
TommyTu - Gdy mamy na myśli Reported Speech, to sądząc po poniższym przykładzie chyba nie

They demanded that the military government free all political prisoners.

Przykład wziąłem stąd
http://www.ldoceonline.com/dictionary/demand_2


I tam też sprawdzaj inne czasowniki. Jednakże, w tabelce z mojej książki (FCE Use of English 1) to jedyny czasownik po którym występuje bezokolicznik w stronie biernej.

- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
askawska - Pytanie do TommyTu,
3) a czy (przynajmniej systemowo) nie byłaby możliwa również taka forma bezokolicznika: to be being given (właśnie w tym momencie, "na gorącym uczynku"), bo przecież strona bierna występuje również w Present Continuous.
Today I am walking to work, because my car is still being repaired. Hm?
- 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Rzeczywiście jest tak, jak wyjaśnia TommyTu. Ponadto, zasada jest taka, że jeśli przekazujemy czyjeś propozycje, rozkazy, intencje, obietnice, prośby itp., możemy w mowie zależnej użyć formy "to" + bezokolicznik. Taka sytuacja występuje właśnie w przykładzie "He demanded to be given the money."

Jeśli chodzi o stronę bierną w tym przykładzie, to jest to tylko jedna z możliwych opcji i nie zależy ona od użytego czasownika. Można np. napisać też "He demanded that he/she/they gave him the money.", tylko w tym podanym przykładzie nie wiemy akurat, o jaką osobę chodzi, dlatego lepiej użyć formy bezosobowej (formy biernej).
K
k.stencel

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.