ZALOGUJ SIĘ

Dlaczego nie mogę użyć "We were -->extremely<-- busy to have some fun this weekend ?

5 lat temuostatnia aktywność: 5 lat temu
W lekcji B2 -45) jest przykład zdania:
We were ................... busy to have some fun this weekend.
do wyboru opcje:
-too,
-extremely,
-Both answers are correct
O ile wybór "too" jest dla mnie oczywisty to zastanawiam się dlaczego nie można tutaj użyć "extremely"? Czy konstrukcja zdania na to nie pozwala? Czy chodzi o brak gradacji słowa "busy"? Kilkakrotnie spotkałam się z użyciem "very busy", więc wydawało mi się, że można je stopniować.
piszczek77

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Trzeba by było przekształcić zdanie, np 'We were extremely busy so we didn't have time for fun this weekend'
W
WePol

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Cześć,

zdanie po polsku brzmi "Byliśmy zbyt zajęci, żeby się trochę zabawić w weekend." Zdanie ze słowem "extremely" czyli "nadzwyczaj, wyjątkowo" brzmiałoby zatem "byliśmy nadzwyczaj zajęci, żeby zabawić się trochę zabawić w weekend". Brakuje w tym przypadku określenia, że stopień bycia zajętym był tak duży, że uniemożliwiał zabawienie się (czyli nie ma podkreślenia kontrastu i przyczynowości). Rzeczywiście, w takim razie należałoby przekształcić zdanie, dodając np. słowo "so", lub zwrot "so that". Jeśli chodzi o gradację, to słowo "busy" jej spokojnie podlega, więc można powiedzieć "extremely busy", niemniej jednak nie w tym kontekście. Zadanie jest zatem prawidłowe.

Pozdrawiam
Michał
M
michal.br

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.