ZALOGUJ SIĘ

zero conditional - błąd czy nie

zmodyfikowany: 12 lat temu
Czy to jest drobna pomyłka, czy ja się mylę.W lekcji 77 jest omawiany zerowy okres warunkowy.W przykładach jest zdanie:"If we don't heat water to 100 degrees it won't boil.
Jeśli nie podgrzejemy wody do 100 stopni, nie zawrze."https://www.etutor.pl/lekcje/77/223/
Chodzi mi o to, ze zgodnie z zasadą zerowego okresu warunkowego powinno być "...it doesn't boil" lub zdanie powinno być zaliczone do pierwszego okresu warunkowego(will), więc nie w tej lekcji.
wacek6713

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 5

Zazwyczaj w zerowym trybie warunkowym używamy w takim przypadku Present Simple, jednak użycie "will" nie jest tu błędem. Może być ono użyte, gdy chcemy podkreślić powtarzalność danej sytuacji - tak samo jak w przypadku, gdy używamy "would" w odniesieniu do powtarzalnych zdarzeń w przeszłości.
K
k.stencel
Bilberry - ale przecież tam wyraźnie pisze ZEROWY
czyli
present simple - present simple
jeżeli użyję
present simple - futer simple
to już nie jest ZEROWY, a PIERWSZY
problem nie w tym czy zdanie poprawne, ale w tym, że w tym ćwiczeniu oczekiwano ZEROWEGO
- 12 lat temu
k.stencel - Pisałam o ZEROWYM trybie warunkowym. Trzeba pamiętać o tym, że "will" nie zawsze odnosi się do przyszłości i tak jest tutaj. W ten sposób tylko podkreślamy, że coś zawsze się dzieje, np. jak w zdaniu:
"Every time she comes she will ask me about my husband."
Oznacza to, że ona zawsze pyta mnie o mojego męża. Pierwszy tryb warunkowy różni się tym, że mówimy o jakimś konkretnym wydarzeniu, które zdarzy się w przyszłości.
- 12 lat temu
Bilberry - jeżeli "will" nie dotyczy przyszłości to czego dotyczy? jak się go tłumaczy?

czyli zdanie podrzędne:
she will ask me about my husband
jest w czasie teraźniejszym?
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
k.stencel - Jak już pisałam, "will" odnosi się w tym przypadku (a nie ogólnie) do sytuacji powtarzalnej, a nie do przyszłości.
Ważniejsze od zastanawiania się nad tym, jaki to czas, jest to, iż konstrukcja zerowego trybu warunkowego jest tutaj nadrzędna.
- 12 lat temu
Bilberry - poproszę o link do opisu użycia słowa will w zero conditional, najlepiej z jakimś przykładem, bo wszędzie gdzie ja szukam słowo "will" jest powiązane z I Conditional - 12 lat temu
wacek6713 - tak Bilbery,właśnie do tego zmierzałem. - 12 lat temu
k.stencel - Zachęcam do samodzielnego szukania przykładów. Zdanie, które podałam nie pochodziło z żadnego "linku" z internetu. - 12 lat temu
Bilberry - szukałem w internecie i zawsze jest czas teraźniejszy, a link wolałbym z jakiegoś pewnego źródła, a nie forum

gdzie to np. jest opisane w Cambridge Dictionary?
- 12 lat temu
wacek6713 - Przeglądałem linki podane przez panią Stencel i wychodzi na to, że w przypadku zdania "she will ask me about my husband" (komentarz Bilbery)zdanie mozna przetłymaczyć w czasie teraźniejszym, wyrażając krytyke tego działania,czy tak? - 12 lat temu
wacek6713 - Ale trzeba przyznać, że "will" w tym wypadku jest bardzo mylące i wydaje mi się, że lepiej by było "she is always asking me about my husband" - 12 lat temu
k.stencel - Ten przykład miał tylko zobrazować, że możemy użyć "will" nie tylko, gdy w zdaniu jest odniesienie do przyszłości. Oczywiście, że można napisać to zdanie w inny sposób, zachowując znaczenie. - 12 lat temu
Bilberry - jak więc rozróżnić 0 od I?
wszędzie gdzie ja zaglądam widzę
0: present simple + present simple
I: present simple + future simple (czyli: will)

skąd mam więc wiedzieć, które zdanie jest w 0, a które w I, jeżeli nie będzie "every time", a będzie użyty "will"?
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
k.stencel - Cytuję poprzednią wypowiedź: "Wszystko zależy od ZNACZENIA danego zdania, a nie od tego, czy występuje tam "will", czy nie." To wszystko już zostało wyjaśnione wcześniej. - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Czy to jest drobna pomyłka, czy ja się mylę.W lekcji 77 jest omawiany zerowy okres warunkowy.W przykładach jest zdanie:"If we don't heat water to 100 degrees it won't boil.

jeżeli chcemy użyć zerowego, powinno być:
If you heat water to 100 degrees celsius, it boils.
If you don't heat water to 100 degrees, it doesn't boil.
Bilberry
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
wacek6713 - Ja też tak myślę. - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zerowy tryb warunkowy używany jest w tym przypadku, kiedy mówimy o czymś, co się dzieje i mamy stuprocentową pewność, że będzie się to działo. "Will" pomaga nam wyrazić tę pewność, jest to jedno z zastosowań "will", jak podaje m.in. Swan (Practical English Usage). Nadal mamy tutaj do czynienia z zerowym trybem warunkowym.
K
k.stencel
Bilberry - czy więc oba zdania są w Zero Conditional:

If I go to school, I get up at seven.
If I go to school, I will get up at seven.

ja bym powiedział, że pierwsze jest w 0, drugie w I

jeżeli "will" można użyć w 0 to jak odróżnić 0 od I?
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
k.stencel - W takiej formie drugie zdanie nie jest w trybie zerowym. Wszystko zależy od ZNACZENIA danego zdania, a nie od tego, czy występuje tam "will", czy nie. Gdyby napisał Pan:
"Every time I go to school, I will get up at seven",
wtedy będzie to zerowy tryb (występuje tu powtarzalność: zawsze kiedy idę do szkoły, muszę wstać o siódmej).
- 12 lat temu
Bilberry - czyli zdanie:
If the weather is bad, I will give you a lift.
to I conditional

a zdanie:
Every time the weather is bad, I will give you a lift.
to 0 conditional?
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
k.stencel - Odpowiedź została już udzielona w wyczerpujący sposób wcześniej. Zachęcam do uważnego przestudiowania wątku w celu wyciągnięcia wniosków. - 12 lat temu
Bilberry - z tego co pani pisze wywnioskowałem, że użycie w zdaniu every time + will to 0 conditional

ale przecież w dyskutowanym zdaniu:
If we don't heat water to 100 degrees it won't boil.
nie ma "every time"
a woda w górach wrze w innej temperaturze, zależne to od ciśnienia, tak więc to znadanie wcale nie jest zawsze prawdziwe
- 12 lat temu
quantum137 - Czy może Pani podać na jakiej stronie w przytoczonej książce jest informacja, że w zerowym okresie warunkowym można użyć 'will' bo nie mogę jej znaleźć, dziękuję. - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Proszę zwrócić uwagę na to, że język angielski, jak i każdy inny język, nie jest zbiorem ścisłych reguł, i nie zawsze możemy powiedzieć, jak w klasycznym rachunku zdań, że dla każdego a istnieje takie b, które xyz.
Zagadnienie, które jest tu omawiane, pojawia się w lekcji 77, czyli na poziomie B2 - uczeń, który do tego poziomu doszedł, powinien charakteryzować się nie tylko sporą wiedzą językową, ale także pewnym zrozumieniem subtelności. Takich jak: will to czasownik posiłkowy, najczęściej, ale nie zawsze używany do tego, by odnieść się do przyszłości.
Znaczenie zdania podrzędnego z jego gramatyką to jedno, a jego pojawienie się w jakiejś konstrukcji rządzącej - np. trybie warunkowym - to drugie.

Pytają Panowie za każdym razem, gdzie kto napisał, że w Zerowym Trybie Warunkowym można stosować will - mogę na to odpowiedzieć pytaniem - czy mówią Panowie o "will" jako odniesieniu do przyszłości? Bo jeśli tak, to rzeczywiście nigdzie nie jest to napisane. Ale i nikt z nas tak nie twierdzi.
Ale jeśli mówią Panowie o "will" jako zabiegu stylistycznym, który nie niesie ze sobą odniesienia do przyszłości - sprawa się ma już inaczej. Wówczas "will" nie jest jak "will" z 1. trybu warunkowego - nie odnosi nas do przyszłości - to "drugie" will podkreśla to, że coś jest zwyczajowe, że coś się zawsze dzieje, że coś jest regułą, albo (jak w zdaniu o mężu) zabarwia nam wypowiedź lekką irytacją.

Nie ma potrzeby do regułek dotyczących zagadnienia zerowego trybu warunkowego dodawać kolejnego "ale proszę jeszcze pamiętać", skoro już przy wyjaśnianiu "will" (Panie Quantum - Swan, wydanie z 2009, punkt np. 629.3, s.616, 629.7 - s. 617) zaznaczono, że to słowo nie służy, ale MOŻE służyć do wyrażania przyszłości, ale może też służyć wielu innym celom. W takich przypadkach nie mówimy o "will" jako odniesieniu do przyszłości, zatem nie jest to Future Simple, zatem - jest to zdanie w czasie teraźniejszym i dotyczą go takie same reguły, jak wszystkie inne Zerowego Trybu Warunkowego.

Nie jest też tak, że za każdym razem, gdy "if" zastąpię "every time", zmienia mi się tryb warunkowy z 1 na 0. Kluczem do wszystkiego jest zrozumienie znaczenia zdania i tego PO CO postawiono tam will.

Zdanie podane przez Pana Bilberry "If I go to school, I will get up at seven." jest w 1 Trybie Warunkowym - nie ma w nim żadnej sugestii, że chodzi o coś innego, niż przyszłość, nie widzę tu mowy o regule, że ja zawsze o tej 7 wstaję. Jeśli chcę żeby to była reguła, zmieniam if na every time, bo taki zabieg odda zamierzony sens - nie będzie wtedy żadnych wątpliwości


Uważam, że w tym temacie powiedziano już wszystko, co da się na ten temat powiedzieć, a dalsze dzielenie włosa na czworo niczemu nie służy. Proszę o to, by każdy dokładnie przeczytał wszystkie nasze odpowiedzi, bo w nich naprawdę znajduje się wszystko, co trzeba.
e.lukasiewicz

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Na czym więc polega gramatyczna różnica pomiędzy zerowym i pierwszym trybem warunkowym?
Dlaczego wprowadza się to rozróżnienie bo nie jest to to samo.

PS. Proszę o mniej jadu, mój post nie był nacechowany emocjonalnie, Wasz jest.

- edit -

Doczekam się ...?
quantum137
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki