ZALOGUJ SIĘ

Wymowa przedimka nieokreślonego "a"

5 lat temuostatnia aktywność: 5 lat temu
Dzień dobry. Gdy w lekcjach pojawiają się przykładowe zdania z dostępem do odsłuchu, brytyjski lektor często czyta przedimek nieokreślony "a" jako /ej/, czyli tak, jakby literował/odczytywał alfabet/czytał pojedyncze słowo (samą literę). Możliwe, że te nagrania są sklejonymi wymowami pojedynczych słów... W każdym razie, dotąd byłem przekonany, że wymawiając ów przedimek razem z następującym po nim rzeczownikiem, wymawia się go inaczej niż gdyby odczytywać samą literę, tj. że wymawia się go jako samo "a/e", a nie "ej". Jednakże, te zdania ze wspomnianą wymową pojawiają się tak często, że aż mnie zaczęło to nurtować i postanowiłem spytać, czyżbym się mylił i tak naprawdę obie wymowy tego przedimka (razem z rzeczownikiem) są poprawne?
Z góry dziękuję za odpowiedź!
L
loginw

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 5

Ja dla mnie jest to polskie e.
G
gosia369
parseq - Nie ma szans! :-)
Jest faktycznie jeden lektor, który wymawia przedimki nieokreślone jako /ej/. Wyraźnie to słychać.
- 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Też kiedyś byłam zaskoczona tą wymową, ale obie formy są poprawne, była już kiedyś ta kwestia tu poruszana stąd wiem ;) https://www.etutor.pl/forum/thread/935582-Denerwujaca_wymowa_rodzajnika_a.html#unread
S
Ste
5 lat temuzmieniany: 5 lat temu
loginw - W końcu konkretna odpowiedź na moje pytanie, dzięki! - 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

I had always problem with that. But as I noticed the pronunciation depends in most cases on the origin of the teacher. In my opinion we must listen a lot and don't worry about differences. We often say how we hear.
A
aisak85

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Wymowa ma bardzo duze znaczenie bo na samym poczatku moze nas zdradzic skad pochodzimy i to raczej to nie dziala na nasza korzysc. Napewno zwracacie uwage na kogos w Polsce, kto pomimo, ze mowi poprawnie po polsku, to wypowiada slowa ze wschodnim melodyjnym akcentem...

W brytyjskim angielskim - przedimek "a" jest najczesciej nieakcentowany i wymawiany jako "brzydki" dzwiek Schwa - ə .

Ale tak jak napisal uzytkownik kktm ponizej jest druga opcja wymowy tego przedimka /ej/, gdy chcemy dane slowo zaakcentowac.
piotr.grela
5 lat temuzmieniany: 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

afaik /ej/ jest uzywane gdy w sposob p zesadnie poprawny chcemy akcentowac wyrazy.

ma to zastosowanie:
1. przedszkola, poczatkowe klasy
2. dyktanda
3. gdy chcemy zwrocic szczegolna uwage na jakies slowo.
kktm
piotr.grela - Czesto politycy w swoich przemowach tez wymawiaja "a" jak /ej/ - 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki