ZALOGUJ SIĘ

"She was standing at the window" czy "She stood at the window"

6 lat temuostatnia aktywność: 6 lat temu
Witam.
Jestem na razie na etapie nauki podstaw i zauważyłem w przykładowych zdaniach, że "Ona stała przy oknie" występuje na dwa sposoby.
Czy oba zdania oznaczają dokładnie to samo, czy może jest między nimi jakaś różnica?
D
Daniel12345678

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

"She was standing at the window" = Ona stała przy oknie. Czynność, która trwała.Nie widziałeś kiedy ona tam się pojawiła. Mówiąc o tym już ona tam stała.
"she stood at the window" = On stanęła przy oknie. Czynność zakończona.Widziałeś, że stanęła przy oknie.
Przynajmniej ja rozumiem to w taki sposób.
milesky
Daniel12345678 - Tak podejrzewałem, ale dlaczego tłumaczenie zdania: "He stood in the doorway." w diki to: "(On stał w drzwiach.)" a nie "stanął"? - 6 lat temu
Daniel12345678 - Nie ogarniam dlaczego niekiedy po podmiocie występuje od razu czasownik w czasie przeszłym, a innym razem po podmiocie jest was/were i czasownik (np "sat" lub "was sitting"). - 6 lat temu
milesky - Ponieważ to są dwa inne czasy. Polecam zapoznać się z Past Simple i Past Continuous. - 6 lat temu
Daniel12345678 - Dzięki za odpowiedź. Uczę się praktycznie od zera i nie przebrnąłem jeszcze przez A1. Może gdzieś dalej uda mi się to pojąć. - 6 lat temu
parseq - Formy czasownika siedzieć/usiąść: sit / sat / sat !!
Słowo sitting to rzeczownik(!) o nieco innym znaczeniu (patrz diki.pl).
Podsumowując: "was sitting" wydaje mi się zupełnie niepoprawne.
- 6 lat temu
tlstar - Jest jak najbardziej poprawne, podobnie jak wiele innych zdań w tych czasach (Past Continuous/Present Continuous): He is standing. She was singing. They are doing sth. I was wearing sth itd. - 6 lat temu zmieniany: 6 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

She was standing = Past Continuous, zasady użycia: www.etutor.pl/lessons/en/a2/24/1/40447
She stood = Past Simple, zasady użycia: www.etutor.pl/lessons/en/a1/27/1/38408

Past Simple / Past Continuous - kiedy który czas: www.etutor.pl/lessons/en/a2/24/3/40457

Past Continuous to mechanizm przerabiany na A2, czyli brak rozumienia jest na A1 "uzasadniony". 😎

Generalnie Past Simple sygnalizuje sytuację/czynność przeszłą, która już definitywnie zakończyła się, np. poprzez pojawienie się następnej sytuacji/czynności.
parseq

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki