ZALOGUJ SIĘ

Jak dodać do powtórek 3 wersje czasownika nieregularnego?

6 lat temuostatnia aktywność: 5 lat temu
Cześć. W lekcjach A1 28 i 29 można dodać do powtórek czasowniki nieregularne w 3 wersjach. Niestety tylko kilka z nich. Czy jest gdzieś lista z której można dodać więcej czasowników nieregularnych w ten sposób. Chodzi o to, żeby w powtórce było wymagane podanie 3 czasów.
Y
Yaadam

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 5

?
Gość
Yaadam - Tę listę widziałem, ale po dodaniu do powtórek pojawia się tylko wersja podstawowa, a chodzi o dodanie także form nieregularnych. - 6 lat temu
tlstar - Faktycznie przydałaby się taka zagregowana lista wszystkich czasowników nieregularnych jak np. w A1-28 i A1-29, aby można jednorazowo było powtarzać wszystkie 3 formy. Prośba do eTutor o rozważenie propozycji. - 6 lat temu
Yaadam - Dzięki. Może ktoś jeszcze poprze wtedy jest większa szansa, że Etutor się pochyli nad tematem ;) - 6 lat temu
CG00769 - Też myślę, że przydała by się taka lista, którą można by przerabiać w powtórkach specjalnych... - 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

jestem za ! ułatwiło by do znacznie wkuwanie tych form
A
anetatrawi

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

https://www.etutor.pl/grammar (czyli "hamburger" po prawej i "Gramatyka"). Później trzeba rozwinąć listę "Czasowniki" i znaleźć i rozwinąć "Czasowniki nieregularne". Po lekcji jest możliwość dodawania czasowników do powtórek. Wadą rozwiązania jest to, że nie za bardzo chyba da się wyszukać czasownik, na którym nam zależy, trzeba dodawać (lub pomijać) jak leci. Ale po przerobieniu wszystkich będziemy miec w bazie wszystko :)
darkobo
tlstar - Ale zasadniczą wadą tej listy jest to, że do Powtórek dodaje się jedynie czasownik w formie podstawowej. Pozostałe 2 formy co prawda się wyświetlają (niestety nie dla wszystkich czasowników) i ew. klikając można odsłuchać dla tych wyświetlonych wymowę. Natomiast w niektórych lekcjach zamieszczone są czasowniki nieregularne, dla których po dodaniu do powtórek i kliknięciu 'Sprawdź odpowiedź' automatycznie podawana jest zarówno pisownia jak i wymowa. I taki właśnie mechanizm byłby bardzo przydatny dla wszystkich nieregularnych. - 5 lat temu
darkobo - No właśnie nie. W tych listach, po dodaniu do powtórek, dodają się wszystkie trzy formy i w odpowiedzi trzeba podać drugą i trzecią formę (pojawia się bezokolicznik, po zatwierdzeniu odpowiedzi pojawia się również tłumaczenie na polski). Jak dla mnie bardzo dobre do nauki drugiej i trzeciej formy.
I to jest właśnie to, co chodzi w pytaniu - po kliknięciu w podany przeze mnie link pojawiają się listy z innych lekcji, nie tylko ze wspomnianych A1 28 i 29
- 5 lat temu zmieniany: 5 lat temu
parseq - Nie całkiem podoba mi się ręczne przeszukiwanie list czasowników nieregularnych w zakładce Gramatyka. Jak mi jakiegoś brakuje, to chciałbym go dodać do Powtórek w max. 1-2 minuty... - 5 lat temu
darkobo - Przy dodawaniu pojedynczych słówek - pełna zgoda.
Ale jeśli ktoś by chciał hurtem sobie robić taką listę, to mz taki sposób jest nawet chyba szybszy.
- 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Najlepiej do osobno założonej listy powtórkowej (z sensownie zmienioną nazwą) dodaje się elementy własne w następujący sposób:
ride | rode | ridden | jeździć (na czymś / jako pasażer)
light | lit | lit | zapalać, oświetlać (drogę)

Z reguły silnik powtórek automatycznie podpina wymowę (audio dostępne jest dla większości czasowników nieregularnych). Odpowiedź udziela się wpisując trzy słowa rozdzielone spacjami.
(W razie potrzeby - pytajcie konkretnie na jakim kroku nie wiecie jak dalej. :-) )

Zaletą tej metody jest, że dodajemy co chcemy z ewentualnym komentarzem dotyczącym znaczenia, i wadą, że trzeba to wszystko samemu wprowadzić przez klawiaturę (i bardzo się pilnować, by nie zrobić błędu!).
parseq
5 lat temuzmieniany: 5 lat temu
tlstar - Czy przed i po 'pipe' (pionowa kreska) też obowiązkowe spacje? Może uzupełnij we wpisie :-) - 5 lat temu zmieniany: 5 lat temu
parseq - Nie sprawdzalem. Dla mnie dla lepszej czytelności lepiej jest ze spacjami wokół znaku 'pipe'. - 5 lat temu
darkobo - Wklepywanie list samodzielnie ma tę wadę, że łatwo się pomylić. Można kopiować z listy podlinkowanej przez sskorupski (https://www.etutor.pl/podrecznik-angielski/angielskie-czasowniki-nieregularne) i pokasować zbędne ENTER-y i pododawać "pałeczki".
Sposób podany przeze mnie ma tę zaletę, że w przypadku pomyłki ze strony eTutora (co jak wiemy się zdarza), poprawka powinna od razu zaistnieć na naszej liście.
Wadą jest to, że powtórki prawdopodobnie trafiają na ogólną listę, ale w sumie jest też chyba coś takiego jak przenoszenie elementów między listami, więc po dodaniu można byłoby je poprzenosić na własną listę, nazwaną np. "Czasowniki nieregularne". Nie próbowałem, ale pewnie dałoby się.
- 5 lat temu
parseq - Zupelnie nie chwytam jak z tej listy mam przenosić czasowniki nieregularne do nauki w systemie powtórek. Oczywiście warto startować do edycji przez copy&paste (co do tej pory czyniłem) i dalej po "podrasowaniu" dodawać jako element własny. Jednak całkiem nie rozumiem jak poprawki eTutora mają przenikać so moich dodanych elementów z czasownikami nieregularnymi.

Czasowniki do nauki idą na listę aktualnie domyślną. Wystarczy tymczasowo przestawić to ustawienie. Można też przenosić między listami. Mnie jednak wówczas zresetowało historię nauki przeniesionych elementów.
- 5 lat temu zmieniany: 5 lat temu
darkobo - O to mi właśnie chodzi - do Twoich, dodanych przez Ciebie własnych powtórek przenikać nie będą.
Do powtórek dodanych z eTutora (z poziomu gramatyka czasowniki - czasowniki nieregularne) - sądzę, ze przenikałyby. Sądzę, ponieważ w przypadku pojedynczych słó dodanych z list eTutora, zauważyłem, że dodały się obrazki do słówek, których kiedyś przy tych słowach nie było.
- 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

a może wystarczyłoby, gdyby do każdego czasownika dodać pakiet niedługich zdań w różnych czasach, i dodawać do powtórek te całe zdania? Częściowo tak już jest.

Dla regularnych też by się przydało, żeby wiedzieć że jest ED
W
wawrzyniec.wojcikiew
parseq - Więcej zdań przykładowych jest zawsze Ok. (Zdania przykładowe każdy może sobie wprowadzić jako element własny.)
Jednak przejście na naukę trzech form podstawowych czasowników nieregularnych tylko przez zdania przykładowe mogłoby prowadzić do utraty ich zestawowego "połączenia" w naszej pamięci.
Na języku niemieckim też uczyłem się trzech form czasowników nieregularnych pakietowo, tj. po trzy formy w zestawie. Miało to potem swoje zalety!
- 5 lat temu zmieniany: 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki