ZALOGUJ SIĘ

"What is it made of?" czy "What does it made of?"?

7 lat temuostatnia aktywność: 7 lat temu
proszę o wytłumaczenie kiedy używamy w pytaniu is a kiedy does
T
tomhal

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Odpowiedź na pytanie, które z tych zdań jest poprawne jest tutaj : https://www.etutor.pl/forum/thread/193197-Z_czego_to_jest_zrobione.html?unread
Co do zastosowania is lub does. Myślę, że najprościej będzie tak.
Is Kate a teacher? Czy Kate jest nauczycielką?<Pytamy kim jest Kate>
Does Kate work as a teacher? Czy Kate pracuje jako nauczycielka? <Pytamy co robi Kate>
Is she nice? Czy ona jest miła? <Pytam jaka jest, bo chcę z nią pogadać a z megierą gadać nie będę>
Does she speak English? Czy ona mówi po angielsku? <Pytam czy ma opanowaną czynność mówienia po angielsku, bo jeśli mówi tylko po chińsku to szkoda mojej fatygi i tak nic nie zrozumiem>
B
bacha24
7 lat temuzmieniany: 7 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Już śpieszę z pomocą ;-)

Poprawną formą jest oczywiście "What is it made of?" a dlaczego? O tym niżej:

1) Czasownik be oznacza być.

Używamy go, między innymi (nie zagłębiam się w konstrukcje innych czasów), do opisywania rzeczy, osób, ich cech i stanu. Jeśli chcemy zapytać jakie coś lub ktoś jest lub czym lub kim jest dana rzecz/osoba (jak słusznie zauważyła p. Basia) użyjemy czasownika be np.:

Is she happy? = Czy ona jest szczęśliwa?
Are we crazy? = Czy my jesteśmy szaleni?
What is it made of? = Z czego to jest zrobione?

Tworząc pytania z "be" zamieniamy orzeczenie i podmiot miejscami. Pogrubione wyrazy to odpowiadające sobie czasowniki w języku angielskim i polskim. Więcej o czasowniku "be" można poczytać w lekcjach w temacie A1-4 (link: https://www.etutor.pl/lessons/en/a1/4).

2) Czasownik do jest tzw. czasownikiem pomocniczym, który służy do tworzenia pytań ze wszystkimi pozostałymi czasownikami (poza czasownikiem "be") i jako taki nie ma określonego znaczenia. Użyjemy go do pytań o codzienne, rutynowe czynności np.:

Does she cook? = Czy ona gotuje?
Do you ride a bike? = Czy ty jeździsz na rowerze?

Pogrubione wyrazy służą zobrazowaniu różnicy między polskim i angielskim. Jak widać, w języku polskim potrzebujemy jednego czasownika, jeśli chcemy zapytać o jakąś czynność ("gotuje", "jeździsz" itd.) a w języku angielskim dwóch ("do" lub "does" + "cook", "ride" itd.).

Czasownik "do" podobnie jak "be" odmienia się przez osoby, ale czasownik, z którym występuje (tutaj było to "cook" i "ride") zachowuje swoją podstawową formę.

Więcej na temat czasownika "do" oraz czasu Present Simple (który zawiera konstrukcję z tym czasownikiem) można znaleźć w temacie A1-13 (link: https://www.etutor.pl/lessons/en/a1/13).

Podsumowując: pytania z czasownikiem "być" tworzymy poprzez użycie "be" a pozostałe z użyciem czasownika pomocniczego "do".

W razie dalszych wątpliwości służymy pomocą ;-)
kasia.szczep
7 lat temuzmieniany: 7 lat temu
tomhal - Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Bardzo mi pomogły. Niby to proste, a jednak ciągle się myliłam. Dziękuję-:)) - 7 lat temu
kasia.szczep - Powodzenia w nauce! ;-) - 7 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki